Ana Sayfa Profesyonel Bakış Sektör temsilcileri TÜİK konut satış rakamlarını değerlendirdi

Sektör temsilcileri TÜİK konut satış rakamlarını değerlendirdi

0

TÜİK Ocak 2022 konut satış istatistik sonuçlarından yola çıkan sektörün temsilcileri konuyla ilgili görüşlerini aktardılar.

“YABANCI YATIRIMCININ BÜYÜK BİR KISMI LÜKS KONUT SATIN ALIYOR”

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt; “Geride bıraktığımız dönemde döviz kurundaki artış, gayrimenkul sektörüne dezavantajı ve avantajı beraberinde getirse de şimdilerde bir sakinlik ve istikrardan söz edebiliriz. Kurdan dolayı maliyetlerin arttığını defalarca söyledik ancak buna karşın kur artışı nedeniyle yabancı yatırımcı için fiyatlar cazip geldi. Son verilerde yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 56,5 artarak 4 bin 186’ya ulaşması da bunun göstergesi oldu. Gelişmiş ülkelere baktığımızda doğrudan yatırımlarda en büyük payı gayrimenkul yatırımlarının aldığını görüyoruz. Bu ülkelere gelen yatırımının yarısından fazlası gayrimenkul ile gerçekleşiyor. Yabancıların yaptığı gayrimenkul yatırımları ekonomilerin büyümesi açısından en önemli girdilerin başında geliyor. Bu yatırımlardan gelen para, doğrudan istihdama ve yatırıma dönüşür. Unutmamalı ki; yabancı yatırımcının çok büyük bir kısmı lüks konut satın alıyor. Bu nedenle de yabancıya satışta 2021’deki yıllık artışın yüzde 43,5’i bulması sonucu ortaya çıktı. Hedeflerin aşılması hem ülke ekonomisi hem de sektör için önemli bir sonuçtur. Bu rakamın yıl sonunda daha da yukarılara taşınacağını hep birlikte görmeyi umuyoruz.” dedi.

“SEKTÖRÜN 2022 YILINDA YABANCIYA SATIŞ HEDEFİ 10 MİLYAR DOLAR”

Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır; “Sektörümüz yabancıya satışta 2022 yılı hedefini 10 milyar dolar olarak açıkladı. Bu sektöre olan güvenin bir göstergesi. Şimdi pandemiden dolayı ertelenen taleplerin 2022 yılında yatırıma döneceği günlere adım adım yaklaşıyoruz. Artık global olarak pandeminin sonuna gelmemiz, mevsimsel düzelme ve turizm döneminin yaklaşması gibi etkilerin sinerjisiyle önümüzdeki dönemde bu rakamların çok daha yukarılara taşınacağını tahmin ediyoruz. Sektörümüz 2025 yılında yabancıya satışta 100 bin adedi yakalayarak 20 milyar dolarlık döviz gelirine ulaşmayı öngörüyor. Bu hayal değil. Sektörün çabası ve verilecek kamu destekleriyle 2025 yılında dünyada gayrimenkul yatırımını çeken ilk 10 ülke arasında girme hedefi de hiç uzak bir ihtimal olmayacaktır. Öte yandan iç piyasadaki ipotekli satışların yüzde 69,4 artmış olmasını da çok pozitif bir gelişme olarak değerlendirebiliriz. 2021 yılında da en çok getiriyi sağlayan yine gayrimenkul oldu. Halkımız tekrar en güvenilir yatırım aracının gayrimenkul olduğunun farkına vardı. Buna ek olarak konut kredi faizlerinin de düşmesiyle gayrimenkule talep 2022 yılında en az iki kat artacaktır.” şeklinde konuştu.

“CİDDİ BİR KDV İNDİRİMİ SATIŞLARI DAHADA ARTIRIR”

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık; TÜİK Ocak rakamlarına baktığımızda, yılın ilk verilerini sektör açısından gayet sevindirici olarak yorumlayabiliriz. Türkiye genelinde konut satışları ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 25,1 ve ipotekli konut satışları ise yine bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 69,4 artış göstermiş. Bu da demek oluyor ki, beklemedeki konut alıcıları kredi de kullanarak konut sahibi olmak üzere aksiyon almış. Ancak şunu unutmamalı ki; elinde nakit parası olmayan için kredi faizleri belirleyici kriter. Kredi faizleri dönem dönem kamu bankaları çerçevesinde düşürülse de bu yeterli olmuyor. Konut kredi faiz oranlarında psikolojik sınır yüzde 1 ve altı. Bu oranın altına inmeden tüketici alıma sıcak bakamıyor. Bunun örneklerini yakın geçmişte gördük. Mevcut şartlara bakıldığında da konut fiyatlarındaki artışın kaçınılmaz olduğunu görüyoruz. Ağır şartlar nedeniyle her ne kadar konut üreticileri tüketicinin alım gücüne uygun kademeli fiyat artışı ve ödeme planları hazırlama yolunu seçse de ciddi bir oranda KDV indirimi yapılırsa mevcut rakamların çok daha yukarılara tırmanması kaçınılmaz olacaktır.

“BİR SÜREDİR BEKLEMEDE OLAN ALICI KONUTA KOŞTU”

TURYAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı M. Onur Sarıbay; TÜİK rakamları ocak ayı için gayet güzel geldi. Türkiye genelindeki ocak ayı konut satışlarına bakıyoruz bir önceki yıla göre yüzde 25,1 oranında artış göstermiş. İpotekli konut satışlarına bakıyoruz; yine ocakta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 69,4 artış var. Bu bize bir süredir beklemede kalan potansiyel alıcıların konut almaya başladığını gösteriyor. Biz bunu kendi verilerimizde de görüyoruz. Kısaca beklemedeki alıcı konuta koştu diyebiliriz. Fiyatların oturması, istikrarın sağlanması her sektör için gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren tüm iş kollarını yakından ilgilendiriyor. Alıcılar ve satıcılar açısından yapılması beklenen bazı düzenleme ve teşvikler de hayata geçerse o zaman bizler de hareketli günlerimize çok daha hızlı kavuşmuş olacağız. Şu anda konutta KDV indirimi ile ilgili bir düzenleme üzerinde çalışılıyor. Çerçevesi tam netleşmese de konunun gündeme gelmesi bile bir umut verdi. Eğer KDV indirimi sağlanırsa mutlaka bir hareket yaşanacaktır. Sektörün zaman zaman böyle dokunuşlarla hareketlendirilmesine her zaman ihtiyaç var.

“PİYASA HAREKETLENMEK İÇİN İŞARET BEKLİYOR”

Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül; TÜİK rakamları da saha da olan bizleri istatistikleri de gösteriyor ki, ev sahibi olmak isteyen kesim bir işarete bakıyor. O nedenle bu rakamlar hiç de şaşırtıcı değil. Biz her zamanki gibi vatandaşın konut sahibi olmasını kolaylaştıracak birtakım desteklerin ve teşviklerin hayata geçirilmesini beklediğimizi ifade ediyoruz. Çünkü o zaman sadece yatırım amaçlı konut alanlar değil, oturmak için ihtiyaçtan dolayı satın alma yapmak isteyenler için de fırsatlar doğacaktır. Örneğin; son günlerde konuşulan konutta KDV indirimi düzenlemesi hayata geçirilirse piyasada gözle görülür bir canlanma, hareketlenme olacaktır. Bu tip destekleri bekleyen alıcı adaylarının ve yatırımcıların olduğunu biliyoruz. Piyasa adeta harekete geçmek, canlanmak için bir işaret bekliyor. Bizler de kredi faizlerinin düştüğü, birikmiş talebin satın almaya döndüğü ve dolayısıyla da sektörün her kesiminin hakettiği canlılığına tekrar kavuşacağı günleri umutla bekliyoruz.

“HEM SIFIR HEM DE İKİNCİ EL KONUTTA HAREKETLENME DEVAM EDECEK”

Wen Gayrimenkul Baş Danışmanı Ali Çiçek; 2021 yılında konut satışlarındaki artışın en büyük sebeplerinden biri salgın sebebi eve kapanma sürecinin bitmesi ve normal yaşama dönüş olmuştu. Normal hayata dönüş sonrası okulların açılması, memurların atanması birçok yeni çiftin yuva kurması sebebi ile özellikle büyük şehirlerde kiralık daire bulunamaması ve fiyatlarının çok yükselmesi vatandaşı konut alma konusunda teşvik etmişti. Bugünkü gelinen noktaya baktığımızda ise inşaat maliyetlerinin çok fazla artması ve bundan dolayı yeni inşaatların yeteri kadar yapılamaması konut sahibi olmayı daha zor bir hale getirdi. Görünen o ki artan yüksek maliyetler sebebiyle konut fiyatlarının daha da artacak. Bunun bilincindeki vatandaş ise yeni yılla birlikte alıma geçti. TÜİK ocak rakamları bize bunu gösteriyor. Tüm bunları değerlendirdiğimizde; 2022 yılında artık ihtiyaçlar etlenmeyecek ve gerek yatırım için gerek ihtiyaç için olsun hem sıfır hem de ikinci el konutta hareketlenme devam edecek diyebiliriz.

Önceki haberKoç Holding’den 17,3 Milyar TL kombine yatırım
Sonraki haberBarış Karakullukçu, İş Bankası’nın Yeni Nesil Girişimcilik İş Kolu Başkanı oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.