Ana Sayfa Bizden Haberler Sektör liderleri ‘Gayrimenkul ve İnşaat Zirvesi’nde buluştu

Sektör liderleri ‘Gayrimenkul ve İnşaat Zirvesi’nde buluştu

0

Türkiye’de İş Dünyası dergisi, Gayrimenkul ve İnşaat Platformu ile birlikte ‘İnşaat Zirvesi’ düzenledi. Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’ın ev sahipliğinde Çatladıkapı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen etkinliğe İhlas Medya Grup Başkanı Aslıhan Ören, FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal,  AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkan Muhsin Bayrak, Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu ve inşaat sektörünün liderleri katıldı.

Zirvenin açılış konuşmasını Türkiye’de İş Dünyası dergisi Genel Yayın Yönetmeni Celal Toprak yaptı. Sözlerine zirveye katılan herkese teşekkür ettiği söyleyerek başlayan Toprak, “ Türkiye’de İş Dünyası dergisinin Gayrimenkul ve İnşaat Platformu ile birlikte organize ettiği davete geldiğiniz için çok teşekkür ederim. Dergimizin son sayısında inşaat sektörünü tüm boyutlarıyla ele aldık. Fikirler paylaştıkça büyür diye bir sloganla başladık yolumuza. Bizde bugün burada toplanalım ve hep birlikte inşaat sektörüne dair fikirlerimizi paylaşalım istedik. İnşaat Platformu olarak başladığımız yolculuk Pandemi öncesine dayanıyor. Bugün gerçekleştirdiğimiz toplantı Pandemi sonrası ilk fiziki toplantımız oldu” dedi.

Aşçıoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu ‘na plaketi Fatih Beledi Başkanı M. Ergün Turan takdim etti.

İNŞAAT ÖNCÜ BİR SEKTÖR

İstanbul’un merkezi olan Fatih’te etkinliğe ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutlu olduğunu aktaran Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, “ TOKİ Başkanlığı yaptığımız süreçte çok farklı sahnelerle karşılaştık. Bu sebeple inşaat sektörü bizim için oldukça kıymetli. Mühendis olduğum için yaşantımızın büyük bir kısmı taşla toprakla uğraşmakla geçti. İnşaat Türkiye’de öncü kabul edilen bir sektör. İnşaat sektörü alt sektörlerle birlikte her geçen gün büyüyor. Gelişiyor. Türk ekonomisinin lokomotif olmaya devam ediyor. Yurtdışında da birçok toplantıya katıldım. İnsan yerleştirme konusu dünyada ki en zor işlerden bir tanesidir. Türkiye sektör ve bileşenleriyle beraber harikalar yaratan bir potansiyele sahip. Bu potansiyelin kamusal bir tarafı olduğu gibi çok önemli özel sektörlerimiz var. Özel sektör tarafında ise çok farklı stiller var.  Yap-işlet-devret modeli dünyada da var ama bizde çok şey kattığımız hasılat paylaşımı ile ekonomik modeller geliştiren öncü bir yapıya sahip. Türkiye’de İş Dünyası ekibine böylesi önemli bir konuda bizleri burada buluşturduğu için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Murat Kalsın inşaat sektörüne ilişkin kritik açıklamalarda bulundu.

“ÜRETİMİN SÜRATLİ BİR ŞEKİLDE ARTIRILMASI GEREKİYOR”

İnşaat ve Gayrimenkul sektörünün ülkemizin en dinamik sektörlerinden biri olduğunu söyleyen İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Murat Kalsın, “Öncelikle bu güzel İstanbul akşamında bizleri bir araya getiren Celal Toprak’a çok teşekkür ediyor başarılı ve önemli organizasyonlarının devamını diliyorum.

Gayrimenkul ve İnşaat sektörü birçok yan ve alt sektörü de harekete geçirme kabiliyetine sahip olup, ekonomimizin itici güçleridirler. Konut ve konut dışı gayrimenkul süreçlerine göz attığımızda, Türkiye’de her yıl, adet bazında ciddi bir  alım-satım hareketinin oluştuğunu söyleyebiliriz. Sair etmenlere rağmen, son birkaç yıldır, yeni ve ikinci elde toplam 1,5 milyona ulaşan konut satış adedi, ülkemizin barınma ihtiyacına, konut yatırımına dayalı gelir elde eğilimine önemli bir işarettir. Konut dışı gayrimenkul satışlarında da, özellikle Koronavirüs pandemisi sürecinde, ciddi bir hareket gözlemledik. Adet bazında bakıldığında eskiden oldukça geride olan konut dışı gayrimenkul satışları pandemi sürecinde konut satış adedini zaman zaman ay bazında geçti, artık ikisi de neredeyse başa baş durumda. Özellikle son 5-6 aydır, konut satış fiyatlarının ve kiraların arttığına şahit oluyoruz. Genel olarak dünyada görünen enflasyonun yükselmesi eğilimi yanı sıra kurlarda yaşanan yükselmeler, yapı malzemelerinin hızlı yükselmesi, inşaat üretim maliyetlerini oldukça artırdı. Diğer yandan, azalan konut arzı, elde kalan konutların gerek satışında gerekse de kiralanmasında, daha yüksek fiyat talep etme noktasında gayrimenkul geliştiricilerini ve mülk sahiplerini teşvik etti” diye konuştu.

 “SEKTÖRDE OLAN SIKINTILARI HEP BERABER ÇÖZELİM”

İnşaat Platformu Kurucu Ortağı Nezihe Kılınç sektör liderlerini bir arada görmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Gayrimenkul ve İnşaat Platformunu yaklaşık 6 yıl önce Celal Toprak ile beraber kurmuştuk ancak o zaman şartlar bize fırsat vermedi. Bugün burada gördüm ki çok güzel bir katılım var. Sizlerden ricam Gayrimenkul ve İnşaat Platformuna destek olmanız ve sektörde olan sıkıntıları hep beraber çözebilmek için arayışlar içinde olmamız” ifadelerini kullandı.

Gayrimenkul ve İnşaat alanında öncü çalışmalar gerçekleştiren Dr. Gürsel Öngören, “Pandemiden sonra sektörün hikayesinin yeniden yazıldığı bir dönemdeyiz. Bundan 10 yıl sonra değişimi göreceğiz. İnşaat sektörü insanların temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyacını karşıladığı için bu değişim ve dönüşümden ayrı durması imkansız. Bu yüzden bu hikayenin yeniden kurgulandığı bu günde sizlerle beraber olmaktan çok mutluyum ve İş Dünyası ekibine teşekkür ederim” açıklamalarında bulundu.

İhlas Medya Grup Başkanı Aslıhan Ören, Türkiye’de İş Dünyası dergisinin çıkış süreci ve gelişimiyle ilgili fikirlerini paylaştı.

“TÜRKİYE’DE İŞ DÜNYASI DERGİSİ ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIMDI”

İhlas Medya Grup Başkanı Aslıhan Ören derginin çıkış süreci hakkında şu bilgileri verdi: “ Bu dergiyi aslında isteyen sevgili Celal Toprak’tı. Bir gün oturup konuşurken bize bir dergi çıkarma fikri olduğunu söyledi ve bizde seve seve kabul ettik. Derginin içeriği hakkında kendisine güvendik. Türkiye’de İş Dünyası dergisi ülkemiz için gerekli bir adımdı. Kendi dergimiz olduğu için söylemiyorum ama çok başarılı ilerliyor. İnşaat sektörü Türkiye ve ekonomimiz için çok kıymetli. Bizde aynı zamanda inşaatçıyız. Sektör yalnızca dergimizde değil gazetemizde de yer alabilir kendilerine desteklerimiz tam.”

FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbalyeni başlattıkları tasarruf finansman sistemi hakkında bilgiler paylaştı.

Derginin bu denli bir başarı elde edeceğini düşünmediğini ama çok güzel bir çıkış yaptığını söyleyen FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, “ Bugün burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. İhlas Grubu’nu burada takdir etmeden geçemeyeceğim. 360 derece satış ve organizasyonlarla büyük başarılara imza atıyorlar. Türkiye’de yeni bir finansman modeli olan tasarruf finansman sistemini başlatıyoruz. BDDK tarafından yürütülen intibak sürecini tamamlayarak lisansımızı aldık. Tamamen devlet denetiminde hizmet vermeye başlayan faizsiz finansman şirketleri artık daha şeffaf bir şekilde çalışmaya devam edecek. FuzulEv olarak BDDK intibak sürecinde çok titiz ve dikkatli yol aldık. Buna karşılık olarak da lisansımızı alarak Türkiye’de faizsiz finansman sisteminin daha hızlı gelişmesine daha etkin bir şekilde katkıda bulunacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Toplantı sonunda inşaat sektörüne sağladığı katkılardan ötürü teşekkür plaketleri verildi.

Türkiye’nin yüz akı olan Gayrimenkul ve İnşaat sektörünün gelişimine verdikleri destek ve katkılardan ötürü Sektöre Liderlik Plaketi alan isimler;

Burcu Övündür – BOB Bovundur&Partners

Özgül Öztürk – a Mimarlık

Ahmet Akbalık – Özak GYO

Fatih Erdoğan – Pasifik İnşaat

Hamit Demir – Demir İnşaat

Gülperi Odabaşı – San Deco

Muhsin Bayrak – AB Grup

Tolga İdikat – Emlakjet

Yaşar Aşçıoğlu – Aşçıoğlu

Zeki Celep – İhlas Holding İnşaat

Hakan Bucak – Mars Investment

Abdurrahim Tavlı – İsra Holding

Çetin Ceylan – Evdema

Ahmet Oğuz Kılıç – BETA CONS

Musa Baş – BAŞ YAPI

Seda Dündar – ARKİTEAM MİMARLIK

Hayati küçük – ARGEPLANO

Kaan Yücel – Polat Holding

Nazmi Durbakayım

Ömer Faruk Çelik

Türkiye’nin yüz akı olan sektöre destek ve katkılarından dolayı Jüri Liderlik Plaketi alan isimler;

Nezihe KILINÇ – Milord Otel

Ali GÖKÇİLER – Süper Proje

Olgun SAĞLAM – Albox Mobilya

Sedat YILMAZ

Evrim KIRMIZITAŞ BAŞARAN – TGRT Haber Emlak Program Sunucusu

Necmi ÇİÇEKÇİ – Fikirevim Ajans

Buse SELAMET – Anba Yayıncılık

Hüseyin OFLAZ – Şehir ve Bölge Plancısı

Berra DOĞANER – OSTİM Teknik Üniv. Öğr. Üyesi

Prof. Dr. Gürsel ÖNGÖREN – Öngören Hukuk

Saygın AKSOY – Aşçıoğlu

Mustafa EKİZ – Ekiz İnşaat

Mehmet CANITATLI – Gazeteci

Cihat GÜLDALI – Redpartners

Serdar URFALILAR – Urtim Kalıp ve İskele Sistemleri

Fethi HİNGİNAR – YTONG

Rıza ERKANLI – Erkanlı Holding

Tuba GENÇAY – İhlas Medya

Hakan İNCİ – Evinibizesor.com

Önceki haberKiğılı’dan NFT atağı
Sonraki haberKale Grubu’ndan ‘Hayata Değer’ buluşması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.