Ana Sayfa Dünyadan Gündem Ruslar’dan altına hücum

Ruslar’dan altına hücum

0

Altın Konseyi verilerine göre, Rusya’da 2022 yılında külçe ve sikke altın talebi 2021 yılına göre beş kat artış gösterdi.

Uluslararası finans gazetesi Financial Times’ın Dünya Altın Konseyi verilerine dayandırdığı haberine göre, Rusya’da 2022 yılında külçe ve sikke altın talebi 2021 yılına kıyasla beş kat artış gösterdi.

Gazeteye göre Rusya’da altına olan talep dünyanın diğer bölgelerine kıyasla daha hızlı arttığına dikkat çekilirken, bununla birlikte Rusya 2022’de küresel talebin yalnızca yüzde 2’sini oluşturdu.

Altın alımında liderler Çin, Almanya ve Hindistan olarak kaydedilirken, uzmanlar jeopolitik istikrarsızlık nedeniyle altına olan talebin arttığını vurguladı.

Uzmanlara göre ülkelerin merkez bankalarının yoğun altın talepleri, ABD ve Batı ülkelerinin mali yaptırımları nedeniyle dolar ve euronun daha az güvenli hale geldiğini kanıtlarken, özel yatırımcılar döviz sıkıntısı nedeniyle fonlarını altın alarak kurtarmaya çalıştı.

Sonuç olarak değerli metalin popülaritesinde keskin artış yaşandığına vurgu yapan uzmanlar, aynı zamanda altını saklamanın bazı yatırımcılar için sorun olabileceğini, birçok bireysel yatırımcının altının bir ayakkabı kutusunda saklanamayacağını anlamadığını söylüyor.

Önceki haberPiyasa haftaya temkinli başladı
Sonraki haberUkrayna’nın kredi notu düştü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.