Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Özilhan: TCMB’nin bağımsızlığı tartışma dışı olmalı

Özilhan: TCMB’nin bağımsızlığı tartışma dışı olmalı

0

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında Türkiye gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası’nın bağımsız olmasının tartışma dışı olduğunu söyleyen Özilhan, bu durumun diğer düzenleyici tüm kuruluşlar için geçerli olması gerektiğini iletti.

TÜSİAD Başkanı'ndan TCMB değerlendirmesi: Bağımsızlığı tartışma dışı olmalı

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, YİK toplantısında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Özilhan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) olmak üzere düzenleyici kuruluşların bağımsız olması gerektiğini dile getirdi.

Dünyadaki jeopolitik riskler arttığına vurgu yapan Özilhan, “Türkiye’nin yüzde 60’ı çölleşmeyle karşı karşıya. Su rezervleri tarihsel olarak en düşük seviyelerine iniyor. Kuraklık tarımı ve çiftçileri olumsuz etkiliyor. Şu anki ekonomik modeli tamamen değiştirmemiz, karbon nötr bir ekonomi olmayı hedeflememiz gerekiyor. Toplumsal adaleti tesis etmemiz gerekiyor. Başta Merkez Bankası olmak üzere düzenleyici kurumların bağımsızlığı tartışma dışı olmalı. Hukukun üstünlüğü, katılımcı demokrasi ve kuvvetler ayrılığı hayati önemde” değerlendirmelerinde bulundu.

GÜNDEM MADDESİ PARİS ANLAŞMASI ANA

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ise, “Meclis’te kabul edilmesini memnuniyetle karşıladığımız Paris Anlaşması kriterlerine bir an önce uyum sağlamalıyız, aksi durumda çevresel tehditlerle baş edemeyiz. Kurumsuzlaşma, dış sermayenin gelmemesinin en önemli nedeni” dedi.

Önceki haberNef’ten Galatasaray’a 725 milyonluk sponsorluk
Sonraki haberKalekim’in ilk 9 aylık karı yaklaşık 96 milyon

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.