Ana Sayfa Söyleşi Negatif sonuçlara pozitif değer katan sektör; Sigortacılık

Negatif sonuçlara pozitif değer katan sektör; Sigortacılık

119
0

Sigorta kavramı karşımıza çıktığında maalesef hep işin maddi tarafı akla geliyor. Türkiye’de oturmayan bilinçle mücadele eden sektör temsilcileri, tüm süreçlerde tüketiciye dokunarak bilinç aşılamaya çalışıyor. Türkiye’nin ilk perakende sigorta markası olma özelliğini taşıyan Sigorta Cini de bu konuda üstüne düşen görev için çalışmalarını sürdürüyor. Sigortacılık alanında yetkinlik gerektiren iş alanlarının olduğunu söyleyen ve akademik anlamda destek bekleyen Sigorta Cini Genel Müdürü Fulya Argat, Türkiye’nin en kolay erişilebilir sigorta dağıtım ağını kurmayı amaçladıklarını söylüyor.

2013 yılından bu yana hizmet veriyor ve Türkiye’de “Mahallenizin Sigorta Mağazası” mottosuyla hareket ediyorsunuz. Bize Türkiye’deki yolculuğunuzun nasıl ilerlediğini ve geçtiğini anlatabilir misiniz?

“Kafa Karıştırmayan Sigortacılık” sloganı ve her ailenin hayatın beklenmedik olaylarına karşı korunması gerektiğine dair inancımız ile yola çıktığı ilk günden itibaren yatırımları ve büyümesini sürdüren Sigorta Cini olarak, tüm bireylere ihtiyaç duydukları anda, ihtiyaç duydukları sigorta ürününü, adres adres dolaşmadan tek bir çatı altında buluşturuyoruz. Kişiler, sigorta uzmanlarıyla yüz yüze görüşerek ihtiyaçlarına çözüm bulabiliyor. Ayrıca dijital kanallarımız ve 7/24 hizmet veren destek hattıyla da sürekli ulaşılabilir bir hizmet sunuyoruz. Hayat döngüsü boyunca insanların ve şirketlerin başına negatif sonuçları olabilecek birçok olay gelebilir. Ancak bu negatif sonuçları daha kolay atlatmanızı sağlayacak birçok sigorta ürünü bulunmakta. Müşterilerinin ihtiyaçlarına en uygun sigorta ürününü belirleyerek Türkiye’nin en güvenilir sigorta şirketlerinden ücretsiz sigorta danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Sigorta herkes için bir ihtiyaç. Farkındalık yaratmak istiyoruz. Özellikle de ekonomik olarak zorlandığımız, çalkantılı dönemlerde sigortanın ilk tasarruf yapılacak yerlerden biri olmadığını, tam tersine bu dönemlerde sigorta yapılması gerektiğini müşterilerimize anlatmayı hedefliyoruz. Çünkü böyle dönemlerde varlıklarımızın başına bir iş geldiği zaman bunları yerine koymak daha da zorlaşıyor.

Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Reasürans Brokerlığı ile bir iş birliği anlaşması yaptınız. Bu iş birlikteliğiyle artık nasıl bir hizmet sağlıyor olacaksınız? Nasıl bir hizmet dahil olacak işlemlerinize?

Boğaziçi Reasürans Brokerliğin reasürans bağlantılı, özel ürünler geliştirme konularındaki yetkinlikleri sayesinde Türkiye pazarındaki tüketici ihtiyaçlarına yönelik özel ürünler yaratma gibi bir hedefimiz var. Kafa karıştırmayan, uygun, kolay ulaşabilecekleri bu yeni ürünleri hayata geçirerek Sigorta Cini’nin mağazalarından, web sitemizden ve çağrı merkezimizden satışa sunmayı planlıyoruz. Aynı zamanda kurumsal müşterilerimizin sigorta ve reasürans ihtiyaçlarında Boğaziçi Reasürans Brokerliği’nin deneyimi ile daha uygun çözümler sağlayabileceğiz. Bununla birlikte sigorta hayatı yakından takip eden bir sektör. Pandemi ile birlikte yaşam tarzlarımız büyük ölçüde değişti. Bu doğrultuda yeni sigorta ürünleri hayatımıza girmeye devam ediyor. Bazı sigorta ürünlerinin özellikleri değişiyor. Örneğin arabası olan müşterilere yıllık kasko yapmak yerine kullandıkça öde yöntemine ilişkin ürünler üzerinde çalışılıyor. Bunun dışında parametrik ve talebe dayalı sigorta ürünleri de gündemde.

“AKADEMİK PROGRAMLARIN HAZIRLANMASINA İHTİYAÇ VAR”

Sigortacılık alanında gençlere seslenerek yetkinlik gerektiren iş alanlarının olduğunu dile getiriyorsunuz. Burada bahsedilen yetkinlikler neler? Bu konuda üniversiteler veya kurumlar doğru eğitim süzgecinden geçiriyor mu alanıyla ilgili eğitim almak isteyenleri?

Bu sene sektörümüze özellikle katılım sigortacılığı hizmeti sunacak yeni şirketler katılacak. Ek olarak sağlık finansal sigortalar ve siber riskler üzerine niş çalışan dijital sigorta şirketleri ile yeni oyuncu sayısının artması beklenmekte. Sektöre katılan yeni sigorta şirketleri ve aracıları ile birlikte nitelikli çalışan ihtiyacı 2022 yılında da artarak devam edecek. Bu ihtiyaca paralel olarak ülkemizde birçok üniversitede sigortacılığa ilişkin lisans ve yüksek lisans programları bulunmakta. Bu bölümlerde sigorta sektörü hakkında detaylı ve derin bilgi sunuluyor. Bu sayede sigorta sektörüne donanımlı ve bilgili insanlar yetiştirilerek, sektöre fayda sağlayacak ve fark yaratacak kişileri sektöre kazandırılmaktadır. Bu programlarda birçok değerli sektör mensubumuz eğitmenlik görevi sürdürmekte. Tabii tüm bu teorik bilgilerin pekişeceği, pratikte işlerin nasıl yürüdüğünün öğrenilmesi için staj ve gelişim programları da büyük önem taşımakta. Pandemi sebebiyle ara verilen, sektör mensubu şirketlerimizin hem mesleğimizin üniversitelerde tanıtımı ve hem de daha kapsamlı staj programlarının hazırlanmasına yönelik çalışmalarına daha fazla ihtiyaç duyulmakta.

Son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmalardan sektörünüz nasıl etkilendi? Fiyat farkları tüketiciye yansıdı mı?

2020 yılında pandemi dolayısıyla durağanlık hakim iken, 2021 yılında ise normalleşmeye geçilmesi ile birlikte hem araç adedi hem de hareketlilik epey arttı. 2020’nin iyi giden teknik kărlılık sonuçlarının 2021’de olmadığını gördük. 2022 yılı ise belirsiz bir yıl. Bu yıl hem sigorta bedellerinin artması hem de kurdaki artış ve enflasyondan kaynaklanan hasar maliyetlerindeki artış dolayısıyla poliçe fiyatlarının artması kaçınılmaz. Bunun sigortalılık oranı üzerindeki etkisini hep birlikte göreceğiz. Bununla birlikte pandemi döneminde sigorta bilincinde görece bir artış söz konusu oldu. Pandemi
döneminde sağlıkları konusunda endişe duyan bireyler başta sağlık sigortası olmak üzere sigorta ürünlerine talep gösterdi ve burada bir artış yaşandı. Bu talebin 2022’de de devam etmesi bekleniyor.

“BÜYÜME DEVAM EDECEK”

Artık her sektör dijitale taşındı. Dijital süreçler olmazsa olmaz. Sigorta Cini bu konuda nerede? Neler yapıyor dijital tarafta?

Sektörün dijitale ayrı bir önem vermesi yakın zamanda online ile offline birlikte çalışan hibrit dağıtım modelinin yaygınlaşacağı anlamına geliyor. Ülkemizdeki müşteri beklentilerine baktığımızda; dijital platformların yanında illa ki bir fiziki yer koymanın gerekliliği belirmiş durumda. Sigorta Cini dijital platform ve fiziki ortamın aynı anda çalışabileceği hibrit modellerinin ülkemizde çok iyi çalışacağını gösteren bir örnek oldu. Şirketimizin çok kanallı yapısı sayesinde tüketiciler sigorta ihtiyaçlarını mağazalarımızdan, dijital olarak teklif karşılaştırıp poliçe satın alabilecekleri web sitemizden ve çağrı merkezimiz üzerinden karşılayabilmekte.

Bununla birlikte Sigorta Cini olarak dijitalleşmeye yönelik yaptığımız yatırımlar ve teknolojik altyapımız sayesinde, salgın sebebiyle sigorta mağazalarımızı açamadığımız dönemde bile müşterilerimize uzaktan da olsa hizmet vermeyi sürdürdük.

Önceki haberTurizmciler ‘yeni arayışlar’ zirvesinde buluştu
Sonraki haberMASKO’da yönetim değişmedi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.