Ana Sayfa Dosya Mutlu kadın, mutlu dünya demek

Mutlu kadın, mutlu dünya demek

0
Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli

Yeni şeyler öğrenmek, üretmek, paylaşmak kadını da erkeği de besler, yaşamına renk katar. üretmek mutlulukla yakından ilişkili bence… Ben şanslı bir çocuktum. Çünkü hem sevgi dolu bir ailede büyüdüm hem de seçimlerim, üretim arzum, girişimlerim ailem tarafından hep desteklendi. Daha çocukken bahçedeki çamurları kendimce şekillendirdiğim oyunlarım sonrasında arzu ettiğim mesleği yapma tecrübesini yaşadım.

Ailemizde kadın hep çok değerlidir ama maalesef her  kadın  bizler  kadar  şanslı  olarak dünyaya gelmiyor. Dünyanın birçok yerinde kadınlar içlerindeki potansiyeli açığa çıkarma fırsatı yakalayamıyor. Oysa kadınların üretimde kilit bir rolü var. Kadın evde ve aile içinde sevgi, anlayış ve hoşgörüyü çoğaltmakla kalmıyor, tarlada, fabrikada, ofiste ya da kreatif sektörde de üretiyor. Tüm rollerinin hakkını verebilmek, iyi bir anne, iyi bir eş, iyi bir evlat, iyi bir iş kadını olmak için çabalarken her an düşünüyor, planlıyor, üretiyor, paylaşıyor. Kadının üretiminin, girişimlerinin desteklenmesi ülke ekonomisi için olduğu kadar toplumun mutluluğu açısından da önemli. Çünkü üretmek, kadını besliyor. Kadın ürettikçe mutlu oluyor, mutlu oldukça da duygularını, sezgilerini, estetiği, sevgiyi, tutkusunu üretimlerine yansıtarak fark yaratan işlere imzasını atıyor.

Kadınların girişimlerini ve üretmelerini desteklemek için izlenen politikalar ve teknolojinin sağladığı imkânlar çok değerli. Günümüzde internet, sosyal medya ve e-ticaret, kadınların seslerini ve üretimlerini duyurmalarına büyük katkı sağlıyor. El işlerini, yaptıkları pastaları satan, gelir elde eden kadın sayısı bu sayede hızla artıyor. Bu çok sevindirici… Çünkü artık dünyanın herhangi bir köyünde gerçekleşen kadın emekleri bambaşka yerlere ulaşabiliyor. Ama kadının üretiminin desteklenmesi için yapılabilecek daha çok şey var! Kadın öyle üretken ve öyle yaratıcı ki kadın girişimleri evde yaptıkları mutfak ve el sanatları ile kalmamalı bence… Kadınların fikirleri, girişimleri her alanda daha yaygın olmalı.

Kadınların sorumluluk duyguları, empati yetenekleri, iletişim becerileri, vizyonları, cesaretleri, detayları görme konusundaki yetenekleri ile iş hayatına katkılarını yakından görüyorum. Onların kendi ayakları üzerinde durmasına destek olmak ve teşvik etmek adına Kütahya Porselen olarak birçok proje gerçekleştiriyoruz ve her projemizde bir kez daha görüyoruz ki, üreten, çalışan, ayakları üzerinde durabilen kadınlar daha mutlu ve huzurlu… Ve mutlu kadın mutlu dünya demek…

KADININ ELİ ÜRETİME DOKUNDUĞUNDA

Önceki haber“Türkiye’de kadının da emeği var diyebilmeliyiz”
Sonraki haberToplumsal refah ve iş yaşamında kadının önemi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.