Ana Sayfa Söyleşi Modanna’ya lokumu sevdiren marka; Yeni Uğur Helvacısı

Modanna’ya lokumu sevdiren marka; Yeni Uğur Helvacısı

0

Adana’nın en özel markalarından biri olan Yeni Uğur Helvacısı, geride bıraktığı tarihiyle dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor. Ailede 4’üncü kuşak iş başında ve dedelerinin izinde başarıdan başarıya koşuyor.

Adana’nın tarihi çarşısında gezinirken, burnumuzun aldığı enfes kokuyu takip ediyoruz. Kazancılar Çarşısı’nın en güzel köşesinde, kendimizden geçtiğimiz anlar… İzini sürmek lazım tabi. Tatlı ile pek aram olmasa da bu tatlı başka tatlı… İnsanı kendine bağlayan tütsü kokusu sarıyor tarihi çarşıyı…

Takibe devam ediyor ve bu tatlı adresi elimizle koyduğumuz gibi buluyoruz. Bir yanda dönen değirmen taşının ahengi diğer yanda ise değirmenin üzerinde adeta dans eden susam taneleri. Duyulan sese kapılmamak elde değil. Kol kola girmiş birbirinin kulağına fısıldayan âşıklar gibi.

Usta eller de iş başında. Değirmeni bir o tarafa bir bu tarafa çevirirken, ezilmekten bitap düşmüş taneler tahine dönüşmek üzere… Çeşmeden akar vaziyette… Tadına bakmamız için adeta yalvarıyor…

Önce gözü sonra damakları şenlendiren tatlılar, birbiri ardına serilen ürünler… Lokumlar… Çeşit çeşit… Narlı mı istersin portakallı mı, güllü mü istersin ballı mı? Hepsinden var

Cezeryeler… Antepfıstıklı, bademli, fındıklı ve cevizli… Hangisini istersen… Bitti mi? Elbette hayır… Helvalar ve çikolatalar da cabası…

Dükkâna can veren harika insanlar karşılıyor bizi kapıda. Her birinin emeği var… Her yere yetişiyorlar. Arı gibiler. Hem bizimle ilgileniyorlar hem de gelen müşterilerine hizmet veriyorlar.

Tadım zamanı geliyor. Heyecanımız iki kat artıyor tabi. Çeşit çok ve hangisinden başlayacağımızı bilemiyoruz. Rast gele deyip, en renklileriyle tanışmaya başlıyoruz. Haliyle de muhteşem tat karşısında kendimizden geçiyoruz.

Bir anda karşımıza güler yüzlü babacan biri çıkıyor. Ali Özdoğru. İnsanın “Hünkârım” diyesi geliyor. Ama demiyoruz…

Elimizde fincan, dilimizde Hünkâr Lokum misali başlıyoruz sohbete. Sırrı nedir bu enfes lezzetlerin, diyoruz, ama sır vermiyor tabii ki… Önce lokumu ısırıyoruz, arayı kahve ile buluyoruz. Damaklarımızın şenlendiği anlardayız. Keyfimiz yerinde.

Burası asırlık geçmişe yaklaşan bir marka, Yeni Uğur… Evet, yanlış okumadınız. Temelleri Cumhuriyet dönemlerine dayanıyor bu dükkanın. Dükkânın bir diğer özelliği ise Osmanlı döneminden bu yana lokum üretiminin yapıldığı bir yer olması.

Yeni Uğur firmasının kuruluş hikâyesini anlatır mısınız?

Hikâyemiz eşimin hazırladığı incir dolmalarını o yıllarda Mimar Sinan Üniversitesi’nde okuyan oğlumuza göndermesi ile başlıyor. 75 yıldır Adana’da 1.5 dönümlük alana kurulu imalathane ve satış merkezimizle hizmet veriyoruz. Tarihi Kazancılar Çarşısı’ndaki yerimizde üç kuşaktır lokum ve şekerlemenin yüzlerce çeşidini müşterilerimize sunuyoruz. Tahin, helva, lokum, şeker sucuğu ve cezeryenin binbir çeşidini sunan dükkânımız, ev baklavası ve nikâh şekeriyle farklı bir ürün gamına kavuştu.

Müşteri memnuniyeti peki…

Her şubemiz insanların ilgi odağı haline gelmiş durumda. Bu da bizlere müşteri memnuniyetinin önemini gözler önüne seriyor. Kâr elde etmek bizim önceliğimiz değil. Müşteri memnuniyetidir esas olan. Kaliteli ürün üretip, insanları memnun etmek bizim için daha kıymetli. Ailemizden böyle öğrendik ve bunu devam ettiriyoruz. İşimizi aşkla yapıyoruz. Müşteri yoksa bizim de var olamayacağımızın bilincindeyiz.

MADONNA’YA, HÜRREM SULTAN’A VE OBAMA’YA ÖZEL LEZZET

Sizin bir Madonna hikâyeniz olduğunu biliyoruz… Nedir o tam olarak? Bu hikayeyi sizden dinleyebilir miyiz?

Madonna bir şarkısında “Turkish Delight” ifadesine yer vermiş. Bunu öğrenince biz de dedik ki, madem Madonna bizim tatlılarımızı seviyor, neden kendisine özel bir lokum üretip, göndermeyelim… Hemen kolları sıvadık ve özenle ürettiğimiz lokumumuzu Madonna’ya gönderdik. Kendisi de sağ olsun bize mail olarak döndü ve teşekkür etti. Artık afrodizyak etkili Madonna ismini verdiğimiz özel bir lokumumuz var.

Madonna’dan sonra Obama ve Hürrem Sultan lokumları ile de ön plana çıktınız…

Televizyon dizisi Muhteşem Yüzyıl’dan esinlenerek, gerçek gül yaprağı parçacıkları ve antepfıstığından ürettiğimiz “Hürrem Sultan” lokumumuz özellikle Ramazan aylarının vazgeçilmez bir tatlısı. Bunun yanı sıra ABD eski Başkanı Barack Obama’ya da jest olsun diye bal ve antepfıstığı karışımıyla “Obama Lokumu”nu ürettik.

İstanbul’da da dükkânınız var değil mi?

Evet. Ortaköy’de de Yeni Uğur Helvacısı dükkânımız var. Burası da özellikle Adana özlemi çeken dostlarımızın uğrak yeridir. Her gün müdavimlerini ağırlamaktan onur duyan bir mekândır orası. Gözbebeğimiz.

“LEZZETLERİMİZ DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAKİ MÜŞTERİLERİMİZE GÖNDERİLİYOR”

Bu kadar lezzetli ürünlerin bir sırrı olmalı…

Aslında bal ve fıstık karışımdan yapılan bir üründür lokum. Ama tabi önemli olan doğru ölçülerde ve zamanında ürünü imal edebilmek. Adımızı dünyaya duyurduk bir kere… Kendimizi sürekli geliştirmeye ve yeni ürün çeşitliliği ile müşterilerimizi şaşırtmaya devam ediyoruz.

Halden anlamak, pişmek… İşte bunların toplamı tecrübe ediyor. 75 yıllık Yeni Uğur tecrübesi, her ürünün tam kıvamında pişirilmesiyle geliyor. Bunun formülü kendi içinde. Anlatılamaz.

Yeni Uğur artık Adana sınırları aşmış özel bir marka…

Evet. Artık Türkiye’nin gurur duyduğu bir marka olduk. Bu bizi gururlandırıyor. Adana’da kendimize ait beş şubemizde ve İstanbul Ortaköy’de hizmet veriyoruz. E-ticaret ile de ülkemizin ve dünyamızın her noktasına ulaşabiliyoruz. Lezzetlerimiz ABD, Rusya, İzlanda, Avustralya, Güney Kore’de bile beğeniliyor. Ama marka olmak için her zaman kaliteyi, sürdürülebilir gelişimi ve aidiyet hissini yadsıyamayız.

Önceki haberKadınların yönettiği dünya çok daha adil olurdu
Sonraki haberAmbalaj sektörü sürdürülebilir büyümeyi odağına aldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.