Gündem Koridoru

Merkez Bankasının faiz kararına dış ticaret penceresi

Dış Ticarete Yön Verenler Derneği (DIŞYÖNDER) Başkanı Dr. Hakan Çınar,  Merkez Bankası’nın faiz artırma kararının dış ticarete önemli etkileri olacağını söyledi.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası23.06.2023
Merkez Bankasının faiz kararına dış ticaret penceresi

Döviz sıkıntısının önüne geçilebilmesi için tek seçeneğin TL’yi ucuzlatarak ihracatı arttırmak ve yatırımları yeniden Türkiye’ye çevirmek olduğunu vurgulayan Çınar, “Mevcut koşullarda kademeli faiz artışının rasyonel olduğuna inanıyorum” dedi.

Dış Ticarete Yön Verenler Derneği (DIŞYÖNDER) Başkanı Dr. Hakan Çınar,  Merkez Bankası’nın faiz artırma kararının dış ticarete önemli etkileri olacağını söyledi. Politika faizinin yüzde 8,50’den yüzde 15’e çıkarılmasının mevcut enflasyon dikkate alındığında ‘yeterli’ olmasa da Merkez Bankası’nın tarihindeki en yüksek faiz artışı şeklinde kayda geçtiğini belirten Çınar, şunları söyledi:

“Yapılan açıklamalarda  bir sıkılaşma sürecinin başladığına vurgu yapılmasını son derece olumlu buluyorum. Faizle birlikte mevcut mikro ve makro ihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirileceğinin belirtilmesi bankalar üzerindeki zorlayıcı regülasyonların kademeli olarak azaltılacağına işaret ediyor. Bu durumu özellikle kredilerin yeniden devreye girmesi için önemli bir gelişme şeklinde değerlendiriyorum. Öte yandan, faiz artışının kurların yukarıya doğru çıkmasına yol açtığını gözlemiyoruz. Bu durum ihracatçının daha rekabetçi olabilmesini sağlarken, Merkez Bankası döviz rezervini eksiden artıya çevirmek için önemli bir fırsatı beraberinde getiriyor. Yönetilmesi gereken en önemli süreç enflasyon olsa da, sıkılaştırma politikaları ile bunun zamanla aşılacağına inanıyorum. Mevcut döviz sıkıntısının önüne geçilebilmesinin tek yolu, TL’yi ucuzlatarak ihracatı arttırmak ve yatırımları yeniden Türkiye’ye çevirmek olduğunu düşündüğümüzde, kademeli faiz artışının rasyonel olduğuna inanıyorum.”

Hakan Çınar, kurların beklenenin aksine mevcut seviyelerde seyredeceğini anormal sapmalar beklemediğini sözlerine ekledi.  

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz