Ana Sayfa Sektörel Panorama Merkez Bankası ortak yayında ki bağışı 2022 karından yapacak

Merkez Bankası ortak yayında ki bağışı 2022 karından yapacak

0

Merkez Bankası, dün düzenlenen yardım kampanyasında açıkladığı 30 milyar liralık bağışın 2022 karından karşılanacağını açıkladı.

Merkez Bankası, dün gece düzenlenen yardım kampanyasında açıkladığı 30 milyar liralık bağış tartışma yarattı. Merkez Bankası kaynakları bankanın 30 milyar liralık bağışı bankanın 2022 karından karşılanacağını her yıl Hazine’ye aktarılan temettünün bu yıl 30 milyar lirasının kampanya için tahsis edileceğini açıkladı. Merkez Bankası 1999 depremi sonrası da bağış yapmıştı.

Merkez Bankası, her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı’na en büyük ortağı olduğu için genel kurulu sonrası temettü ödemesi yapıyor. Nisan ayında gerçekleşen genel kurullar sonrası bankanın karı ve oluşan temettü miktarı açıklanıyor. Sonrasında bu miktar Hazine hesaplarına geçiyor. Bu yıl da nisan ayında yapılacak genel kurul ile Hazine’ye aktarılacak 2022 karının 30 milyar lirası depremzedelere bağış olacak.

Banka 2022 yılında 2021 yılı karından Hazine’ye 50 milyar TL temettü ödemesi yaptı. 2020 yılının karından da 2021 yılında 45 milyar lira aktarılmıştı. Merkez Bankası bu yıl henüz kar rakamını açıklamadı ekonomistlerin hesaplamalarına göre Merkez Bankası’nın bu yıl 40-50 milyar liranın üzerinde bir kar elde etme olasılığı bulunuyor. Bu karın da 30 milyar lirası AFAD’a depremzedeler için bağış olarak aktarılacak.

Önceki haberTürkiye Tek Yürek: Ortak canlı yayında rekor bağışlar toplandı
Sonraki haberMerkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan ‘deprem bağışı’ açıklaması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.