Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Merkez Bankası menkul kıymet tesis oranını güncelledi

Merkez Bankası menkul kıymet tesis oranını güncelledi

0

Merkez Bankası, 24 Şubat’tan itibaren menkul kıymet tesis oranının %5’ten %10’a yükseltilmesine, %60 mevduatta liralaşma hedefini aşan bankalara söz konusu oranın indirimli uygulanmasına karar verildiğini duyurdu.

TCMB, bankaların genelinin, 2022’de açıklanan mevduatta %50 liralaşma hedefine ulaşıldığını bildirdi. Yılın ilk yarısı için mevduatta hedefin %60 olarak belirlenirken bu kapsamda menkul kıymet tesisi uygulamasında 24 Şubat 2023’ten geçerli olmak üzere değişiklikler yapıldığı kaydedildi.

Duyuruda, “TL paylarda %60 hedefini aşan bankalara menkul kıymet tesis oranının indirimli olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Buna göre; söz konusu oranlardan düşük olanı %60 (dahil) ve %70 arasında olan bankalar için 5 puan, %70’ten büyük olan bankalar için 7 puan menkul kıymet tesis oranından indirim yapılacaktır. TL paylarda yüzde 60 hedefinin altında kalan bankalar için daha önce belirlenmiş olan ilave oranlar, menkul kıymet tesis oranına eklenerek uygulanmaya devam edilecektir” denildi.

Önceki haberGeleneksel spor ve e-spor ilk kez İzmir’de buluşuyor
Sonraki haberTürkiye’de kripto paraya  en çok 25-34 yaş arası yatırım yapıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.