Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Memur zammı yüzde 30.5’e çıktı

Memur zammı yüzde 30.5’e çıktı

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Memurlarımızın maaş artış oranını yüzde 30,5’e çıkartarak onlara ilave bir sosyal destek sağlamış oluyoruz. Bir milyon 266 bin emeklimizin maaşlarını 2 bin 500 liraya yükselttik” açıklamasında bulundu.

Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emeklilere ilişkin düzenlemeler hakkında şu bilgileri verdi:

Emeklilerimizin maaşlarında ise genel olarak enflasyon oranı kadar artış zaten yapıyoruz, buna ilave olarak düşük maaş alan emeklilerimizle ilgili yeni bir alt sınır belirledik. Yeni düzenlemeye göre hiçbir emeklimiz 2 bin 500 liranın altında maaş almayacak. Böylece aylık geliri 1500 liradan başlayan 1 milyon 266 bin emeklimizin maaşlarını 2 bin 500 liraya yükseltmiş oluyoruz. Temmuz ayında hem memurlarımızın hem emeklilerimizin maaşlarına yapılacak yüzde 7 toplu sözleşme artışına ilave olarak şayet gerekiyorsa enflasyon farkı da ilave edilecektir.

Memur ve memur emeklilerinin, toplu sözleşmede aldıkları zam oranı 6 aylık enflasyonun altında kalırsa; ortaya çıkan fark kadar enflasyon farkı ödenir ve zamlar, bu verilere göre belli olur. TÜİK’in rakamlarına göre, Temmuz ayından Kasım ayının sonuna kadar geçen 5 aylık sürede tüketici fiyatları endeksi kümülatif olarak yüzde 7,47 oranından artarken; bugün belli olan enflasyon oranlarının ardından gözler memur ve emekli maaşlarına döndü. Maaş zamlarının net olarak ortaya çıkması için Aralık ayının aylık TÜFE oranının da açıklanması beklenirken; sıra şimdi de kabine toplantısına çevrildi.

Önceki haberTürkiye’de İş Dünyası 3’üncü sayısını Galataport İstanbul’da tanıttı
Sonraki haberTogg ABD’de dünya sahnesine çıktı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.