Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Kur Korumalı TL mevduat sistemine geçiş miktarı açıklandı

Kur Korumalı TL mevduat sistemine geçiş miktarı açıklandı

0

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, Türkiye ekonomisinin yeni modeli olan Kur Korumalı TL mevduat sistemine geçiş miktarını açıklarken döviz mevduatındaki düşüşü de açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yılın son kabine toplantısının ardından açıkladığı Türkiye’nin yeni ekonomi modelini duyurması ile birlikte dövizdeki rüzgar tersine döndü. Dolar TL kuru 18 TL’den 10 TL seviyelerine kadar gerilirken ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’ sisteminin detayları geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile netleşti.

12 AY VADEYLE HESAP AÇILABİLECEK

Birikimlerini TL mevduat olarak değerlendiren vatandaşların kurlardaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için devreye alınan yeni ürünü kişiler 3,6,9 ve 12 ay vadeyle hesap açabilecek. Vadeden önce hesap bozulursa bu hak kaybedilecek ve hesap vadesiz hesaba dönüşecek. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecek.

“YENİ SİSTEME GEÇİŞ 59.8 MİLYAR TL”

Yeni sisteme katılım yüksek olurken Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’ sistemine geçişin son rakamlarını paylaştı. Bakan Nebati, yeni sisteme geçişin 59.8 milyar TL olduğunu belirtirken, “Kur korumalı TL mevduata katılım, bugün 59.8 milyar lira. Bireysellerin döviz mevduatı 169 milyar dolardan 162 milyar dolara düşmüş durumda. Bankadaki dövizini TL’ye çevirip döviz korumalı şekilde tutması istediğimiz şey. O zaman optimal noktaya gelir, zorlarsanız da gitmemeye başlar. Bizim için önemli olan bireylerin TL’nin dövize gitmesini engellemekti. İkincisi de dövizi olanların dövizini bozdurup TL mevduat hesabına geçmesiydi, bu da çok iyi gidiyor” ifadelerini kullandı.

Önceki haberİş Bankası’na yeni atama
Sonraki haber1 Ocak’ta toplu taşıma ücretsiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.