Ana Sayfa Söyleşi Köklü markalara zamansızlık kavramı çok yakışıyor

Köklü markalara zamansızlık kavramı çok yakışıyor

368
0

Türkiye’de bir asırı geride bırakmış sayılı markalardan biri Eyüp Sabri Tuncer. Kolonya denilince akla ilk gelen marka olmasının yanında ürettiği kişisel temizlik ve kozmetik ürünleriyle de dünya pazarında adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. 2023’te hem Cumhuriyetin hem de markanın 100. yılını kutlayacaklarını söyleyen Eyüp Sabri Tuncer Yönetim Kurulu Başkanı ve üçüncü kuşak temsilcisi Engin Tuncer, “Tüm marka stratejilerimizi oluştururken tecrübeli yönetim ekibimizle ve danışmanlarımızla birlik içerisinde ilerliyoruz. Markamızı hem yurt içinde hem de yurt dışında duyurmaya devam edeceğimiz, yeni ürünlere ve yatırımlara ağırlık vereceğimiz bir yıl geçirmeyi planlıyoruz.” diyor.

Eyüp Sabri Tuncer 1923 yılında kurulan Cumhuriyetle yaşıt bir marka. Bu derin tarihi sizden dinleyebilir miyiz?

1898 yılında Eyüp Sabri, Bosna Hersek’te dünyaya geliyor. Babası Süleyman Ağa, 1908’de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun Bosna’yı ilhak etmesi üzerine ailesi ile birlikte önce İstanbul’a sonra da İnegöl’e yerleşiyor. Bir süre sonra vefat ediyor. Ailenin bütün yükü artık genç yaştaki Eyüp Sabri’ye kalıyor ve genç yaşta ticareti öğreniyor. Markamızın hikâyesi 1923 yılında dedem Eyüp Sabri Tuncer’in Anafartalar Caddesi’nde bugün hâlâ açık olan dükkânı açmasıyla başlıyor. 1936’da yenilikçi bir yaklaşımla kendi çizimi olan bir broşür hazırlıyor. Ayrıca kolonyasını tanıtmak için broşürün arkasına ufak bir kupon çalışması ekliyor. Bu kuponla gelenlere alışveriş yapmasalar dahi diledikleri bir kokuyu denemeleri için hediye olarak vereceklerini belirtiyor. Dönemin en işlek yerlerinden biri olan Ankara Garı’nda yüksek bir yerden insanların ellerine kolonya döküyor, kullanımını ve nerede bulabileceklerini anlatıyor. Bu sayede Ulus mağazamızın önünde uzun kuyruklar oluşuyor, halk kısa sürede kolonyaya ilgi göstermeye başlıyor ve bugünlere kadar süren marka yolculuğumuzun temelleri atılıyor.

1950’li yıllarda bitkilere ve esans üretimine olan merakı ile babam Sabahattin Tuncer iş hayatına atılarak aile şirketinin sorumluluğunu üstlenmiştir. Kolonyalarda kullanılan esanslar o dönem yurtdışından getirtiliyor. Babam yurt dışındaki büyük firmalara mektuplar yazıyor, esanslarla ilgili araştırmalar yapıyor ve imkânlarını kullanarak kaynak edinmeye çalışıyor. Yazdığı mektuplardan bir tanesine aylar sonra İsviçre merkezli bir firmadan gelen cevapla birlikte yerli esans çalışmalarının temeli atılmış oluyor. 1967 yılında çalışmaları sonuç veriyor ve Türkiye’de bir ilk olarak kendi limon kolonyası formülünü geliştiriyor. Bu gelişme ile maliyetler düştüğünden kolonyanın satışını olumlu yönde etkiliyor ve kapasite artırımına başlanıyor. 1994 yılında görevi babam Sabahattin Tuncer’den devraldıktan bir yıl sonra, Ankara’da 7 bin metrekare bir alan üzerinde modern, tamamen bilgisayar tabanlı, yüksek üretim kapasiteli bir fabrika kurduk. Markamızın yüksek kalite algısını korurken herkes için ulaşılabilir olarak konumlandırdık. Şu anda 600’ü aşkın ürün çeşidimiz ile 70’ten fazla ülkeye kendi markamızla ürünlerimizin ihracatını yapıyoruz.

SEKTÖRE YENİ BİR YAKLAŞIM

Markayı ismine yakışır noktaya çıkarmak için ne gibi adımlar attınız? Bu süreçte sizi en fazla zorlayan dönemeçler, kırılma noktaları neler oldu?

Uzun soluklu markalardan biri olarak yaşanan zorlukları veya kırılma noktalarını gelişim imkânı olarak değerlendiriyoruz. Gelecek odaklı olmak ve hedefler koyarak ilerlemek sürdürülebilir olmanın da öncelikleri arasında. Biz de bu dönemlerde doğru analizler yaparak dinamik ve yenilikçi adımlar atıyor, bu yaklaşım ile markamızın nesilden nesile gelişerek aktarılmasını sağlıyoruz.

Markamızın geçmişine baktığımızda hep ilklere imza attığımızı görüyoruz. Bir demet maydanozun bile pazarlıksız satılmadığı bir dönemde mağazasında fiyat listesi olan dedemden, Türkiye’nin ilk limon kolonyası formülünü geliştiren babam Sabahattin Tuncer’e uzanan bir emaneti teslim aldık. Üzerimizdeki sorumluluk bilinci ile markamıza yakışır işler yapmaya özen gösteriyoruz.

Uzun yıllar kolonya ile özdeşleşmiş olan markamızı geleceğe taşımak için kapsamlı araştırmalara yer veriyoruz. 2000’li yılların başında yapmış olduğumuz bir çalışmada halkımızın bizden doğal ürünler beklediği sonucuna ulaştık. Bütün çalışmalarımızda bu bilgiyi merkezimize aldık, doğal içerikli, organik sertifikalı ürünler ürettik. İlerleyen yıllarda yenilikçi bir adım atarak Türkiye’de kozmetik ürünlerine Vegan ve Vejetaryan sertifikası alan ilk marka olduk. Çölyak hassasiyeti olan müşterilerimizin de sağlığını gözeterek ürünlerimizin gluten içermemesine özen gösteriyoruz. Bununla birlikte Türkiye’nin teknolojik alt yapısı gelişmiş, GMP (İyi Üretim Uygulamaları) sertifikasına sahip, yüksek kapasiteli üretim tesisine sahibiz. Her yıl hem teknolojik hem de makine yatırımlarıyla üretim tesisimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

Türkiye’de tarihi 100 yılı aşan firma sayısı çok değil. Eyüp Sabri Tuncer’in ayakta kalmasının ardında yatan sır nedir?

Eyüp Sabri Tuncer’in üçüncü kuşak temsilcisi ve Yönetim Kurulu Başkanı olmanın yanı sıra Yüzyıllık Markalar Derneği’nin de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyorum. Osmanlı İmparatorluğu döneminden Cumhuriyet döneminin başlarına kadar ticari, ekonomik ve kültürel hayatın merkezinde yer alan birbirinden kıymetli 36 markanın bir araya gelerek sürdürdükleri derneğimizde, değerlerini koruyan ve geliştiren markalarımız yer alıyor. Bu muhteviyatı gençlere aktarmak gelecek inşası için önemli gördüğümüz bir alan. Bizleri bir noktada buluşturan yüzyıllık marka olmamızı sağlayan en önemli unsurlar; dürüstlük, saygı, disiplinli çalışma ve işimizi sevmek. Geleceğe hazırlık yenilik ile gerçekleşir. Gelecek kuşaklar ve bütün ekibimiz bu kültür ile işini yapıyor ve her zaman gelişime açık olarak ilerliyor.

“AİLE MİRASIMIZI ÜLKEMİZİN BİR DEĞERİ OLARAK ELE ALIYORUZ”

Şirketinize olan duygusal bağlılığınızı nasıl tarif edersiniz?

Küçük yaşlardan beri iş hayatının içindeyim. İlkokulda okul sonrası ödevlerimi yapar ve Ulus’taki mağazamıza giderdim. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve taleplerini gözlemlemek ilgi alanlarımdan biriydi. Her zaman çalışmayı çok seven, yeniliklere açık ve meraklı biri oldum bu da işime yansıyor. Aile mirasımızı bugün ülkemizin bir değeri olarak ele alıyoruz. Bu yaklaşımın getirdiği sorumluluk bilinci ile bize emanet edilen bilgi ve değerlere saygı duyuyorum, ilk günkü heyecanla çalışmalarımı sürdürüyorum.

Eyüp Sabri Tuncer olarak fark yaratan sosyal sorumluluk projelerine imza atıyorsunuz. Bize biraz sosyal sorumluluk projelerinizden ve sürdürülebilirlik çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Topluma karşı sorumluluk bilinci ile eğitim, kültür, sanat, spor gibi birçok farklı alanda yürüttüğümüz projelerimiz bulunuyor. Bu anlayışımızın merkezinde; çalışanlarımız, müşterilerimiz, bayilerimiz, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve medyanın oluşturduğu sosyal alanlarda iş birliği içerisinde olan kişi veya kurumlara duyduğumuz sorumluluklar da yer alıyor.

2011’de 88. yılımıza özel “Cumhuriyet’in Kokusu” ürünümüzü hazırladık ve Mithat Bereket imzalı bir belgesel yayınladık, bu üründen elde ettiğimiz gelirle Darüşşafakalı çocuklara destek olduk. 2012 yılından itibaren Altı Nokta Körler Derneği ile iş birliği içerisindeyiz. “Koku Engel Tanımaz” sloganıyla yola çıktık ve o zamandan beri hayatı kolaylaştırmak için tüm ürünlerimizde Braille Alfabesine yer veriyoruz. LÖSEV ile dönemsel olarak proje bazlı çalışmalar içerisinde yer alıyoruz. 2021 yılında çocukların ve gençlerin sorumluluk bilinci ile gelişimlerine katkı sağlayan, hayvanla yapılan tek spor olan atlı sporlar kapsamında Pony Ligi’ne sponsorluk gerçekleştirdik. Yine 2021 yılında “Hatıraları Tazeler” sloganı ve hatıralar kolonyalarımız ile Alzheimer Derneği Gündüz Bakım Evlerine destek olarak Alzheimer hastalığına dikkat çeken anlamlı bir proje gerçekleştirdik. Bütün bu projelerimiz ve iş birliklerimizle birlikte geliştik, öğrendik, karşılıklı değerler oluşturduk.

ZAMANSIZ BİR MARKA

Eyüp Sabri Tuncer kolonya devi olarak görülüyor. Ancak sizin ürün skalanız yalnızca kolonyadan oluşmuyor. Diğer ürün çeşitlerinizden de bahseder misiniz?

99 yıllık deneyimle harmanlanan geleneksel ürünlerin yanı sıra yenilikçi ve özel formüllü ürünleri bir arada sunuyoruz. Kişisel bakım, ağız bakım, bebek bakım, ev bakım ürünlerimiz bulunuyor. 2018 yılında yepyeni bir kategoriye giriş yaparak doğal özlerle hazırlanmış; florür, titanyum dioksit, sls, sles, şeker, tuz, boya, gluten içermeyen diş macunlarını piyasaya sunduk ve çok güzel geri dönüşler aldık. Geçtiğimiz sene de uzun süren çalışmalar sonrası kalıntı bırakmayan, hipoalerjenik formüle sahip doğal zeytinyağı sabunu içerikli bebek çamaşır yıkama sıvısı ile ürün gamımızı genişlettik. Yeni ürün geliştirme çalışmalarına sürekli yatırım yapan inovatif bir marka olarak da toplumun gelişen ve değişen ihtiyaçlarına eksiksiz cevap vermeye gelecek yıllarda da devam edeceğiz.

Teknoloji ve dijitalizasyon artık her sektörde ve üretim aşamalarının her anında vazgeçilmez bir gerçek. Siz değişen dünyaya nasıl ayak uyduruyorsunuz?

Günümüzün vazgeçilmez ve etkisini giderek artıran unsuru olan teknolojik gelişmeler şirket olarak bizim de odak noktamız. 2020 yılında tüm ekibimizle birlikte gelişimimizi sağlayacak dijital dönüşüm projemizi başlattık ve merkez ofisimizi bir dijital dönüşüm ofisi haline getirerek alt yapımızı güçlendirmeye odaklandık. Bu çalışmamızdan verimli sonuçlar elde etmeye devam ediyoruz.

Ben köklü markalara zamansız kavramını çok yakıştırıyorum. Eyüp Sabri Tuncer zamansız bir markadır. Popüler olana ilgi duymak yerine, güncel ve kalıcı olabilecek yaklaşımları öngörmeye çalışırız. Dijitalleşme müşterilerimize her platformdan erişim kolaylığı ile gençlere görsel yaklaşımlar, videolar ve pratik akılda kalıcı tanıtım stratejileriyle ulaşmayı sağlıyor. Sosyal medyayı bütünsel değerlendiriyoruz. Yıllarca tek yönlü tanıtımlar yapıldı, artık müşteri de markalarla konuşabiliyor, sesini duyurabiliyor. Eğer duymak ve dinlemek isterseniz oradan aktarılan çok kıymetli mesajlar var.

Önceki haber‘Anadolu’nun cevheri’ İzmir’de toplanıyor
Sonraki haberAlternatif Bank yönetiminde iki önemli atama

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.