Ana Sayfa Yazarlar Kimdir?

Kimdir?

0

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle başta olmak üzere tanıyan herkes onu anlatırken “Koca Sivaslı” diye söze başlıyor. İş hayatına çocuk yaşta atılmış biri… Belki de ilk işi sabah erken saatte tarlaya, bahçeye gitmek olarak kayıtlara geçti. Sonra bakkal açtı. Bir rivayete göre 13 yaşında vergi mükellefi oldu. O günden bugüne iş hayatında heyecanını hiç kaybetmediği söyleniyor.

Bakkalın yerini belediye yıkınca kamyon sevdası depreşti. Nakliye işine girdi. Aynı yıllarda İstanbul’dan binek arabalar alıp Sivas’ta satmaya başladı. Şimdilerde duayen sayıldığı makine sektörüne girişini ise ekonomi gazetecisi sevgili İdriz Çokal’a şu cümlelerle anlatıyor:

 “İstanbul’da ablamın makine mühendisi oğlu vardı, yeğenim. Biriyle makine işi yapıyordu. Olmamış. Dayı gel beraber yapalım diye teklif etti. Ben anlamam bu işten dedim. Ancak yeğenimin ısrarıyla yüzde 50-50 ortak bir atölye kurduk. Ben memlekete gittim. İşi yeğenim ile bir arkadaşına bıraktım. Sonrasında aralarında sorun çıktı ve ortak ayrıldı. Yeğenim yalnız kalınca beni İstanbul’a çağırdı. Mecbur kaldık. Makine boyamayla işe başladım. Firmayı iki yılda ayağa kaldırdık. Azimli bir insanım. Gece gündüz çalışırım.”

Özal’ın tavsiyesine uyar 1989’da ihracata başlar. O yıllarda CNC tezgahları ithal ediliyordu. Yerli üretime hız verdi. O yıllarda temelini attığı şirket şu anda sektör liderliğini elinde tutuyor.

Çatalca Serbest Bölge’de imalat yapıyor. Kuruluş noktası Bayrampaşa’da showroomu bulunuyor. Ağırlıklı mühendislerden oluşan bir kadrosu var. Şirketin yönetimini bir süre önce oğlu Hakan’a bıraktı. Hakan aynı zamanda sektörün derneğinin başkanlığını yaptı bir süre… İki kızı Fatma ve Hatice ve bir oğlu Celal de şirkette çalışıyor. Kızlarından Fatma aynı zamanda Türkiye’de kadın girişimciliğinin önderlerinden. “Kadın Girişimcileri Destekleme Zirvesi ve Ödülleri” etkinliğinin başkanlığını yürütüyor.

Sivas’tan çıkıp Sivas’ı unutmayanlar arasında. Özellikle Sivas’ta hayır işlerine büyük önem veriyor. Memleketinin balını çok önemsiyor. Yakın dostlarına Sivas Balı hediye etmeyi çok seviyor. Ticari zekası konusunda çevresinde hayranlık uyandıran makine sektörünün duayeni kimdir?

Cevap: Tezmaksan Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Mustafa Aydoğdu

Önceki haberDüzce’nin turizm potansiyeli değerlendirildi
Sonraki haberAdil Pelister, İKMİB Başkanlığı’na tekrar aday oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.