Ana Sayfa Yazarlar Kimdir?

Kimdir?

0

Türkiye’de ilklere imza atmış çok az sayıda iş insanı arasında yer alır. Çekirdekten yetişme mutfakçıdır. Mutfak üretiminde Türkiye’nin dünya markası olmasında büyük payı vardır. Hem mutfak araç ve gereçlerini üretir hem de Türkiye’nin lezzet kültürüne destek verecek her oluşumda öncülük yapar, önünü açar.

Tasarım yarışmalarının öncüsü olarak biliniyor. 1954 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğretimini Vefa Lisesi ve Sultanahmet Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde, yüksek öğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı.
İlk yurtdışı fuara kendi arabasının bagajında taşıdığı ürünlerle katıldı. Şimdi mutfak ile ilgili tüm fuarların aranan markası haline geldi. İş yaşamına öğrencilik yıllarında başladı. Ama herkes o günlerde onu hem üretici hem de Türk folklarına verdiği destekle tanıdı.

Türkiye’nin en önemli folklor kurumunda uzun süre başkanlık, yöneticilik yaptı ve şimdi de onursal başkanlık yapıyor.
Aile firmasını mutfak alanında bir dünya markası noktasına getirmekte önemli rol oynadı. 130’dan fazla ülkeye ihracat yapıyor. Şu anda inovatif ürünleri ile Avrupa başta olmak üzere dünyanın gözde markalarından biri haline geldi. Üç çocuğu var. Küçük oğlu inovasyon ve tasarım yönüyle, kendi markasıyla ahşap oyuncak üreterek ihracat yapıyor yenilikçi projeler üretiyor. Büyük oğlu üretim ve Ar-Ge’deki en büyük yardımcısı… Kızı ise şirketin ve babanın sosyal ilişkilerdeki eli olarak çalışıyor.

Damadı kendisinden daha sosyal olması ile biliniyor. İstanbul Sanayi Odası’nda Meclis Başkan Yardımcısı ve alanında başarılı işlere imza atıyor.

İş dünyası ağırlıkta olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşunda kurucu üye, kurucu başkan ve yönetici olarak
görev yaptı ve yapmaya devam ediyor. Sadece mutfak sektöründe değil metal ile üretim yapan tüm sektörlerdeki çalışmalara vizyonuyla önderlik eder.

Herkese dokunan kişiliği ile iş dünyasının abisi olarak biliniyor. Zaman zaman uzlaşmazlıkları çözmek için onun hakemliğine başvurulduğu biliniyor. Peki kim bu ünlü iş insanı…

CEVAP:

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu

Önceki haberDemet Sabancı’yı anlatıyoruz Galataport’u gezdiriyoruz
Sonraki haberAkfen Holding’ten sanat dolu bir sosyal sorumluluk projesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.