Ana Sayfa Söyleşi Kentsel dönüşümün sanatla buluştuğu proje kapılarını açtı

Kentsel dönüşümün sanatla buluştuğu proje kapılarını açtı

0

Türkiye’nin en büyük problemlerinden bir tanesi çarpık kentleşme. Hem deprem kuşağı ülkesi olmamızdan kaynaklı hem de dünyanın en iyi mimarlarının olduğu memleketimizdeki görsel kirlilik, iyi planlanmış kentsel dönüşümleri zorunlu kılıyor. Polat Holding’in Piyalepaşa İstanbul projesi de tam da bu noktada en iyi örneklerden. Hem dönüşmesi zor bir lokasyonda kolay olmayanı başardı hem de sadece betondan bir yapı değil yaşam alanı ortaya çıkardı. Bizler de bu yaşam alanının sanatla kucaklaştığı “Sanat Meydanı” hakkında konuşmak istedik. Polat Holding CEO’su Kaan Yücel ile sanatla bağdaşan projenin detayları için sohbet ettik…

Polat Holding belki de Türkiye’nin en önemli kentsel dönüşüm projelerinden birine imza attı ve Piyalepaşa İstanbul’u kullanıma açtı. Bize bu dönüşüm sürecinden biraz bahsedebilir misiniz?

Türkiye’nin özel sektör tarafından gerçekleştirilen en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Piyalepaşa İstanbul’da yer alan sanat galerileri, mağazaları, gurme restoranları ile şehrin buluşma noktası olmaya aday. Biz özellikle sanatseverlerden, alışveriş ve yaşam merkezi Polat Piyalepaşa ile ilgili oldukça olumlu geri dönüşler aldık. Aktivitelerin artması taleplerini de aldık. İstanbul’da özellikle sanat dünyasının yeni bir buluşma noktasına ihtiyacı vardı, bunu açılan galerilerin yanı sıra yeni etabımızda yer alacak sanat merkeziyle tamamlıyor olacağız.

Türkiye’de ve globalde, gayrimenkul ve enerji sektörlerinin öncü oyunculardan biri olan Polat Holding; 65 yılı aşkın tecrübesi ile Piyalepaşa İstanbul projesini şehre kazandırıyor. İstanbul’un merkezi lokasyonlarından Beyoğlu’nda hayata geçirilen bu proje; 1+1 ve 4+1 aralıklarında 989 konut, 14 bin 500 metrekare ofis alanı, ulusal ve uluslararası 120 markaya ev sahipliği yapacak, 36 bin 500 metrekarelik Polat Piyalepaşa alışveriş alanı, 3 bin 900 araçlık 4 katlı otopark ve 31 bin metrekarelik 250 odası, farklı büyüklükteki toplantı salonlarıyla kaliteli hizmetin yanında uzun süreli konaklamalara imkan sağlayacak mutfaklı odaları da içerecek otel alanından oluşuyor.

Karma konseptli projeler son dönemin en revaçta dönüşüm modellerinden. Piyalepaşa projesinde nasıl bir karma konsept bizi bekliyor? Neyi farklı sunuyor bu proje bizlere?

Konut, sanat, gastronomi, açık havada alışveriş deneyimi gibi çok yönlü bir yaşam alanı olarak tasarlanan Piyalepaşa İstanbul; yakında hizmete açılacak yeni etabı ile sinema kompleksi, 1.000 metrekarelik sanat merkezi, içerisinde 700 metrekarelik çok amaçlı salon, zengin fastfood noktaları ile farklı damaklara hitap eden seçkin restoran ve kafeleri kapsıyor. Piyalepaşa İstanbul içinde bulunan Polat Piyalepaşa ise, markalarıyla alışveriş ve zengin bir gastronomi kültürü yaratmaya hazırlanırken, aynı zamanda sanatın öncü platformlarına da ev sahipliği yapıyor. İstanbul’un kalbinde yeni bir karma yaşam merkezi olarak şehrin yeni parlayan yıldızı; yüksek tavanlı ve geniş vitrinli mağaza konseptleriyle açık havada güvenli bir alışveriş deneyimi sunarken çocuklara özel bir oyun deneyim alanı da yaratıyor. Polat Piyalepaşa içinde yakın dönemde Avrupa Yakası’nın ilk Penguen Kitapevi’nin de açıldığı projede, bahar aylarından itibaren popup etkinlikler ve sergiler de gerçekleştirilecek.

Polat Holding CEO’su Kaan Yücel

“SANATSIZ YAPI HAYAL EDEMİYORUZ”

Aynı zamanda bir de burayı bir sanat merkezi gibi kullanmak adına çok kıymetli bir “Sanat Meydanı” oluşturdunuz. Sanat Meydanı’nda nasıl etkinlikler yapılacak? Nasıl bir dinamizm katacak projeye?

Polat Holding olarak sanat ve sanatçı bizim yıllardır odağımızda olan bir konu. Sanatsız bir yapı hayal edemiyoruz, projelerimize sanatı entegre etmeye ve sanatı her daim görünür kılmaya çalışıyoruz. Bu yüzden alışılageldik mekanların dışında sanat için yeni bir rota oluşturuyoruz. Polat Piyalepaşa’da kurduğumuz sanat galerileri alanı bunun en güzel örneklerinden bir tanesi. Projenin ilk etaplarında ulusal ve uluslararası çok değerli sanatçılara, koleksiyonerlere ve eserlerine sahip olan galerileri ağırlamaya başladık. MERKUR, .artSümer, Zilberman, Pi Artworks ve Art On galerilerine ev sahipliği yapıyoruz. Bu galeriler sanatın en güzel ve çağdaş örneklerini Polat Piyalepaşa’da sanat izleyicisi ile buluşturmaya devam edecek. Ayrıca, Piyalepaşa İstanbul projemizin yeni etabında yer alacak 1.000 metre-karelik sanat merkezi, içerisindeki 700 metrekarelik çok amaçlı salonda sanatseverlere hizmet verecek. .artSümer, Pi Artworks ve MERKUR ofislerini doğrudan bizlere taşıdı, Zilberman ise yeni şubesini Polat Piyalepaşa’da açtı. Polat Piyalepaşa’da yer alan bu önemli galeriler sene içinde toplam 24 özel sergi ile sanatseverleri İstanbul’un yeni kültür sanat rotasında zengin bir sanat seçkisi ile buluşturacak. Galeriler Pazar ve Pazartesi hariç her gün 11:00 – 18:30 saatleri arasında ziyarete açık.

Sanat dünyası için de oldukça kıymetli olan projeye dahil olmak isteyen sanatçılar nasıl bir yol izlemeli? Hangi sanat dallarının performansları için müsait alanlarınız var?

Polat Holding olarak kültür sanat projelerine her çalışmamızda yer vermeyi ve kültür sanatı destekleyerek gelişimine katkıda bulunmayı çok istiyoruz. Konum ve projelerin de uygunluğu dahilinde mekansal olarak uygunluğumuz olduğu sürece kültür sanat etkilerini kucaklamak en önemli hedeflerimizden. Kültür – sanat anlamında kiralamalarımız talepler doğrultusunda devam ediyor.

“AVRUPA”NIN İLK PENGUEN KİTAPEVİ DE PROJEDE

“Polat Piyalepaşa markalarıyla alışveriş ve zengin bir gastronomi kültürü yaratmaya hazırlanırken, aynı zamanda sanatın öncü platformlarına da ev sahipliği yapıyor. İstanbul’un kalbinde yeni bir karma yaşam merkezi olarak şehrin yeni parlayan yıldızı; yüksek tavanlı ve geniş vitrinli mağaza konseptleriyle açık havada güvenli bir alışveriş deneyimi sunarken çocuklara özel bir oyun deneyim alanı da sağlıyor. Polat Piyalepaşa içinde yakın dönemde Avrupa Yakası’nın ilk Penguen Kitapevi’nin de açıldığı projede, bahar aylarından itibaren pop-up etkinlikler ve sergiler de gerçekleştirilecek.”

Önceki haberTürkiye’nin Nasdaq’taki ilk ve tek şirketi gücünü kadınlardan alıyor
Sonraki haber207 ülkeye ihracat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.