Ana Sayfa Gündem Koridoru Kentsel dönüşüme düşük faizli kredi desteği

Kentsel dönüşüme düşük faizli kredi desteği

0

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, yeni finansman modeline ilişkin bilgiler paylaştı. Kentsel dönüşüme dahil olmak isteyen her İstanbullunun en az 1 milyon TL olmak üzere 2 yıl geri ödemesiz yüzde 0,69 faiz karşılığında kredi kullanabileceğini belirtti.

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından ülke genelinde olası depremlere yönelik endişe hali artmaya başladı. Bu noktada kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kazandırılırken özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere kentsel dönüşüm için düşük faizli kredi desteği üzerinde çalışmalara başlanıldığı öğrenildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı iş birliği içerisinde yürütülen çalışmalar kapsamında acil dönüştürülmesi gereken konut stoku için yeni bir finansman modelinin uygulamaya alınacağı belirtildi. Kentsel dönüşüm problemine 3 farklı yöntem ile çözüm bulunacağı ve hem bağımsız konut sahiplerine hem de konut üreticilerine düşük faiz karşılığında kredi desteğinin verileceği ifade edildi.

İki bakanlığın ortak çalışması olarak yürürlüğe girecek olan Kentsel Dönüşüm Finansman Modeli, gündeme bomba gibi düştü. Söz konusu model kapsamında başta İstanbul olmak üzere birçok farklı ilde kentsel dönüşümün hızla gerçekleştirilebilmesinin hedeflendiği öğrenildi. Kentsel dönüşüm kapsamına alınacak olan konutlar için model kapsamında 3 ayrı yaklaşım getirildi.

Birinci model kapsamında konut üretici ile anlaşan bağımsız bölüm sahiplerine piyasaya göre uygun sayılabilecek koşullarda kredi hizmeti verilecek. Bu model ile birlikte konut sahipleri hak kaybına uğramayacak ve örnekler korunarak kentse dönüşüm gerçekleştirilmiş olacak. İkinci model kapsamında ada bazlı kentsel dönüşüm adına konut üreticileri teşvik edilecek. Teşvik dahilinde konut üreticilerine düşük faizli kredi desteği verilecek. Her iki yaklaşımda da KGF destekleri devrede olacak. Böylelikle hem konut üreticisi hem de bağımsız bölüm malikleri kredi hizmetlerine daha kolay bir şekilde erişebilecek.

Önceki haberTÜİK açıkladı: Ücretli çalışan sayısı yüzde 7,8 arttı
Sonraki haberSomer Şef, “Evet Yapabilirsin” diyecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.