Ana Sayfa Bölgesel Bakış Karatay Belediyesi’nden çevreye duyarlı adımlar

Karatay Belediyesi’nden çevreye duyarlı adımlar

3200
0

Karatay Belediyesi; yenilenebilir enerji, sıfır atık ve ilçedeki yeşil alanlarla ilgili yürüttüğü çalışmalarla ilçeyi çok farklı bir noktaya taşıyor. Günlük yaşamda ortaya çıkan atıkların kaynağında toplanıp ekonomiye yeniden kazandırılması gibi birçok aşamayı içinde barındıran “Sıfır Atık” projelerine büyük önem veren Karatay Belediyesi, ilçeye kazandırılan iki güneş enerji santraliyle de hem doğanın korunmasına hem de kaynakların verimli kullanımına fayda sağlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hassasiyetle yürütülen “Sıfır Atık” projesini en fazla destekleyen belediyeler arasında yer alan Karatay Belediyesi, çalışmalarıyla ekonomi ve çevreye önemli katkı sağlamayı amaçlıyor.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınmasının daha yaşanabilir bir dünya ortaya çıkaracağını belirtti. Çalışmaların bu minvalde devam ettiğini ileten Kılca, ilçede geri dönüşüm konteynerleri, iç mekan kutuları ve geri dönüşüm poşetleri ile atıkların toplandığını söyledi.

150 OKUL SIFIR ATIKLA EĞİTİMİNİ SÜRDÜRÜYOR

İlçenin dört bir yanına geri dönüşüm kumbaraları yerleştirdiklerini aktaran Kılca, şöyle devam etti, “Jilet, pil, bitkisel atık yağ, cam şişeler ve kullanılmayan giysilerle ilgili kumbaraları şehrin her tarafına yerleştirerek işe başladık. ‘Karatay’da hiçbir atık boşa gitmesin.’ dedik ve tüm atıkları kendi ekibimizle toplamaya başladık. Artık ilçemizde sıfır atık ve geri dönüşüm bilinci oluştu. Bu sayede 2021 yılı içinde yaklaşık 50 bin ağacın kesilmesini önlemiş olduk. Çalışmalarımızla 22 bin 700 litre benzin, 5 milyon 975 bin 811 kilovatsaat elektrik tasar- rufu sağlamış olduk. Yine bu çalışmalarımız neticesinde 42 bin ton su tasarrufu sağladık. Tabi bu sayılar gün geçtikçe artacak. Sıfır atık ve geri dönüşüm çalışmalarımıza kent konseyimiz de ciddi katkılar sundu. Kent konseyimiz, 150 okulumuzun tamamında sıfır atıkla ilgili eğitim çalışmalarını yürütüyor.”

Sıfır atık kapsamında inşa edilecek sanayi sitesinin önemine dikkati çeken Kılca, “Karatay sanayi ve eski sanayi ilçemize taşınıyor. 2 bin 600’den fazla dükkan yapılıyor. Taşınan bu sanayi sitelerinin ismini ‘Sıfır Atık Sanayi Sitesi’ koyduk. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Büyükşehir Beledi- yemiz, Karatay Belediyemiz ve Çevre İl Müdürlüğümüzle büyük bir çalışma yürütüyoruz. Sıfır atık sanayi sitesi Türkiye’de ilk defa Karatay’da kuruluyor. Tüm atıklar burada sıfır atığa dönüşecek. Karbon salınımı azalacak, Paris İklim Anlaşması’na uygun şekilde yeni bir sanayi sitesi inşa edilmiş olacak” dedi

YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI DEVAM EDİYOR

Karatay Belediyesi’nin çevreci yatırımları arasında yer alan 2 adet güneş enerji santrali de ilçeye önemli katma değer sağlayan önemli projelerden. Toplamda 1,2 megavatlık olan güneş enerji santralleri sayesinde Karatay Belediyesi, belediye hizmet binası başta olmak üzere ilçenin bütün park ve tesislerin aydınlatmasını söz konusu tesislerden karşılıyor. Bölgenin güneş enerjisi potansiyelini değerlendirmek amacıyla enerjide yeni bir dönem başlatan Karatay Belediyesi, iki güneş enerji santralinden yılda ortalama 1,5 milyon lira kazanç sağlıyor. Toplamda 1.300 KW güç üreten söz konusu tesisler sayesinde belediyeye ait tüm tesislerin yıllık aydınlatma elektrik ihtiyacı kadar enerjisini güneşten karşılıyor. Söz konusu projeler sayesinde 980 tonu aşan sera gazı salınımının da önüne geçen Karatay Belediyesi, Güneş Enerji Santrallerinden her yıl 2.500 MWh enerji üretiyor.

Önceki haberASELSAN’ın yeni tedarikçi finansman ortağı Anadolubank
Sonraki haberArçelik’in finans yönetiminde önemli değişiklikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.