Ana Sayfa Gündem Koridoru Kadın başkanların düşüşüne Işın Kestelli’nin gelişi moral oldu

Kadın başkanların düşüşüne Işın Kestelli’nin gelişi moral oldu

0

PERİHAN KARA

İş dünyasında zirveye tırmanan kadınların yükselişine TÜGİAD eski başkanı Nilüfer Çevikel ve GYİAD eski Başkanı İrem Pehlivanoğlu Gürkaş’ın görevden ayrılması gölge düşürdü. Sektörde sayısı az olan kadın liderlerden iki kişi azalırken Işınsu Kestelli’nin TOBB’un ilk kadın üyesi olması moral verdi.

İş dünyası liderleri arasında sayıları az olan kadın liderlerin görevden ayrılması sektörde iş adamlarının etkinliğini daha da arttırdı. Kadınların gücünün farkındalığına gem vuran bu durum yakın zamanda görevden ayrılan TÜGİAD (Türkiye’deki ilk ulusal ve tek uluslararası Genç İş İnsanları Derneği) tarihinin ilk kadın Genel Başkanı olarak göreve gelen Nilüfer Çevikel’in koltuğu bırakmasıyla yaşandı.

İkinci eksilme ise GYİAD’ın yeni başkanı İrem Pehlivanoğlu Gürkaş’ın görevi devretmesiyle gerçekleşti. Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği’nin (GYİAD) 4 Ocak’ta gerçekleşen Yönetim Kurulu toplantısında GYİAD’ın Başkanı olan İrem Pehlivanoğlu Gürkaş, GYİAD’ın 18’inci döneminde başkanlık görevini üstlenerek derneğin 3’üncü kadın başkanı seçilmişti. 1 Haziran itibarıyla görevi devreden İrem Pehlivanoğlu Gürkaş’ın yerine Mustafa Özer geçti.

İrem Pehlivanoğlu Gürkaş
İrem Pehlivanoğlu Gürkaş

İki kadın koltuğunun eksildiği aynı dönemde iş dünyasına moral olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) yeni yönetim kuruluna seçilen İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli de 73 yıllık TOBB tarihinde bu göreve gelen ilk kadın oldu. İzmir Ticaret Borsası’nda birçok başarılı işlere imza atan Kestelli, tarıma ve hayvancılığa ayrıca ilgi göstereceğini söyledi.

Işınsu Kestelli’nin bu çıkışı kadınların önemli pozisyonlara gelmesine örnek teşvik ederken, iki kadın başkanın görevden ayrılışının bıraktığı havayı bir nebze de olsa rahatlattı.

Işınsu Kestelli

Önceki haberSeçim bitti, şimdi yatırım zamanı
Sonraki haberMayıs ayı ihracat rakamları açıklandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.