Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Kademeli elektrik tarifesi belli oldu

Kademeli elektrik tarifesi belli oldu

0

Türkiye bir süredir yüksek gelen elektrik faturalarını konuşuyor. Bu anlamda kademeli elektrik tarifesini de kapsayacak yeni bir düzenleme gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan düzenlenen kabine toplantısında elektrik faturalarına yansıyacak yeni düzenlemenin detaylarını açıkladı…

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Recep Tayyip Erdoğan, meskenlerde ve tarımsal faaliyetlerde kullanılan elektrikten alınan KDV oranının 1 Mart Salı gününden itibaren yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüleceğini açıkladı. Böylece KDV’de yüzde 10’luk indirim sağlanmış oldu. 

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Son Kabine Toplantımızda kamuoyuna duyurduğumuz elektrik tarifelerindeki yeni düzenlemeyi de bugün netleştirdik. Meskenler ile tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV’si yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmüştür. Ayrıca, meskenlerde ki düşük tarife sınırı da günlük 8 kilovatsaate, aylık 240 kilovatsaate yükseltilmiştir. Böylece, tüketimine göre faturalarda net yüzde 8 ile yüzde 14 oranında bir indirim sağlanmış olmaktadır. Bir başka ifadeyle, mesken abonelerinin yıllık 7 milyar lira daha az fatura ödemesi temin edilmektedir.”

DÜZENLEME TİCARETHANELERİDE KAPSAYACAK

Kademeli elektrik uygulamasının ticarethane statüsündeki aboneleri de kapsayacağına değinen Erdoğan, “Ticarethane statüsündeki elektrik abonelerinin günlük 30 kilovatsaate, aylık 900 kilovatsaate kadar tüketimi olan ilk dilimine yüzde 25 indirim uygulanacaktır. Bu şekilde esnaf ve sanatkârlarımızın da yıllık 7 milyar lira daha az fatura ödemesini sağlamış oluyoruz” şeklinde konuştu.

Önceki haberOdeabank’tan üst düzey atamalar
Sonraki haberGündem kadınlarsa bizim kapakta da kadınlar olur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.