Ana Sayfa Otomotiv Jaguar asalet, estetik, lüks ve performansı bir arada sunuyor

Jaguar asalet, estetik, lüks ve performansı bir arada sunuyor

0

Röportaj: Mahmut Hayırlıoğlu

Jaguar’ın tarihi boyunca sektöre yön veren öncü markalar arasında yer aldığını belirten Jaguar Land Rover Genel Müdürü Cem Uluğtekin, “Köklerinden gelen asaleti, estetiğe ve modern lüks kavramına odaklanan tasarım yaklaşımı ile lüks ve performansı bir arada sunan Jaguar, bu sebeple de tüm dünyada üst düzey iş insanları tarafından da tercih ediliyor” diye konuştu.

Siz değerli Türkiye’de İş Dünyası okurları için hazırladığım otomotiv sayfalarının bu ayki konuğu sevgili değerli kardeşim Jaguar Land Rover Genel Müdürü Cem Uluğtekin…  Kendisiyle yönetici olduğu luxury markalardan Jaguar ile ilgili keyifli bir sohbet gerçekleştirdik… İsterseniz lafı fazla uzatmadan bu keyifli ve bilgi dolu röportaja geçelim…

Otomotiv sektörü dünyada önemli bir değişim ve dönüşümden geçiyor. Dünyada otomotiv sektörüne dair yeni trendler neler?

Sürdürülebilirlik, elektrifikasyon, otonom sürüş ve dijital dönüşüm son yıllarda sektörün önemli gündemleri arasında yer alıyor. Sürdürülebilirlik bakış açısının getirdiği farkındalık ile üretim süreçlerinden itibaren çevreye zarar vermeyen ürün ve hizmetler tüm dünyada ön plana çıkıyor. Borusan Otomotiv Grubu olarak, üreticilerimiz ile birlikte bu dönüşümün öncüsü olacak çalışmaları odağımızda tutmaya devam edeceğiz. Jaguar Land Rover’ın 2021 yılında sürdürülebilirlik ana başlığı ile açıkladığı “Reimagine” stratejisi bizim için de çok kıymetli. “Reimagine” stratejisine göre, 2025 yılından itibaren tüm Jaguar modelleri tam elektrikli olarak üretilecek. Ayrıca, 2030 yılına kadar Land Rover satışlarının yüzde 60’ı da tamamen elektrikli modellerden oluşacak. 2039 yılına kadar ise Jaguar ve Land Rover modellerinin tümünün tamamen elektrikli olması hedefleniyor.

Öte yandan, günümüzde otomotiv firmalarının yalnızca sıfır emisyonlu otomobiller üretmesi de yeterli olmuyor. Bu doğrultuda üreticimiz Jaguar Land Rover, 2039 yılına kadar tedarik zincirinden ürünlerine ve operasyonlarına kadar tüm alanlarda karbon nötr hale gelmeyi amaçlıyor.

Jaguar Land Rover Genel Müdürü Cem Uluğtekin

Tüm dünyada yaşanan pandemi Jaguar‘ın önceliklerinde değişikliğe neden oldu mu? planlar ve hedefler belirlenen yönde mi ilerliyor?

Jaguar, köklerinden gelen güçlü tarihi, “modern lüks” kavramıyla şekillenen tasarım yaklaşımı ile yıllardır temsil ettiği değerlerini toplum ve çevre perspektifiyle yeniden ele aldığı bir dönemden geçti. “Reimagine” stratejisi de bu vizyon ile oluşturuldu ve üreticimiz tarafından duyuruldu. Bu vizyonun yansıması olarak da 2025 yılında tamamen elektrikli bir marka olmak yönünde çalışıyoruz.

Türkiye temsilcisi olduğumuz diğer markamız Land Rover ise bu strateji doğrultusunda iki yeni platform üzerinde elektriklenecek. Bu modellerin ilki ile 2024 senesinde tanışacağız. Gelecek beş yıl içinde ise elektrikli altı yeni Land Rover modelini müşterilerimiz ile buluşturmayı hedefliyoruz.

“REIMAGINE” STRATEJİSİNE GÖRE, 2025 YILINDAN İTİBAREN TÜM JAGUAR MODELLERİ TAM ELEKTRİKLİ OLARAK ÜRETİLECEK. AYRICA, 2030 YILINA KADAR LAND ROVER SATIŞLARININ YÜZDE 60’I DA TAMAMEN ELEKTRİKLİ MODELLERDEN OLUŞACAK. 2039 YILINA KADAR İSE JAGUAR VE LAND ROVER MODELLERİNİN TÜMÜNÜN TAMAMEN ELEKTRİKLİ OLMASI HEDEFLENİYOR.”

Premium segmentte satışlar hiç düşmedi. Bununla ilgili düşünceleriniz nedir?

Geride bıraktığımız 2021 yılında, tüm dünyada otomotiv sektörü bulunurluk konusunda önemli zorluklarla karşı karşıya kaldı. Yarı iletken krizi ve bulunabilirlik sadece üst segment araçları değil, tüm araç satışlarını etkiledi. Bu zorlu koşullar devam ederken biz de müşterilerimizi talep ettikleri modeller ile en kısa sürede buluşturmayı hedefledik, müşterilerimizin kendilerini iyi hissedeceği özel anlar ve hikâyeler yaratmayı başardık ve değer yaratma odağımızdan hiç vazgeçmedik. 2021 yılında özellikle dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik ve lüks müşteri deneyimi konuları değer ve fark yaratmak üzere odaklandığımız alanlar oldu.

Artık bu segmentte yeşil ekonomiyi herkes benimsemiş vaziyette. Yakın gelecekte patronlar çevreci elektrikli araçlara mı binecekler?

Otomotiv sektöründeki elektrifikasyon dönüşümünün önümüzdeki yıllarda çok hızlandığını göreceğiz. Elektrikli ve hibrit araçlarda sunulan modellerin her geçen gün artmasıyla birlikte, bu araçların iş dünyasına yön veren liderler tarafından keyifle ve daha da yaygın olarak kullanılmaya devam edeceğini düşünüyorum.

HEDEF; ELEKTRİKLİ ARAÇ PAYINI YÜZDE 70’LERE ÇIKARMAK

Tüm dünyada hızla artan çevreci araç sayısı ülkemizde henüz küçük paylara sahip. Bunu artırmak için ne yapılması gerekiyor?

Borusan Otomotiv Grubu olarak 2013 yılında çıktığımız elektrikli mobilite yolcuğumuza kararlı adımlarla devam ediyoruz. Bu kararlılığımızın göstergesi olarak da kendimize “Türkiye Otomotiv Sektörünün Elektrifikasyon Dönüşümüne Öncü Olmak” misyonunu belirledik ve bu doğrultuda önemli hedeflerimiz bulunuyor. Bu hedeflerimizden biri de Jaguar Land Rover markalarımızda, toplam satışlar içindeki elektrikli araç payını 2030 yılında yüzde 70 seviyelerine çıkarmak. Bu hedefle birlikte gelen değişimi görmek de bizi son derece heyecanlandırıyor.

Cem Uluğtekin, Jaguarın yalnızca iş insanları tarafından değil, dinamizmi ve lüksü yaşamak isteyen kişi ve aileler tarafından da tercih edilen bir marka olduğunu söylüyor.

İş insanları, patronlar premium segmentte niye Jaguar‘ı tercih etmeli? Ve hangi modelleri?

Jaguar, tarihi boyunca sektöre yön veren öncü markalar arasında yer almıştır. Köklerinden gelen asaleti, estetiğe ve modern lüks kavramına odaklanan tasarım yaklaşımı ile Jaguar lüks ve performansı bir arada sunuyor ve bu sebeple de tüm dünyada üst düzey iş insanları tarafından da tercih ediliyor.

Öte yandan, “modern lüks” tasarım anlayışı ile Jaguar yalnızca iş insanları tarafından değil, dinamizmi ve lüksü yaşamak isteyen kişi ve aileler tarafından da tercih edilen bir marka olarak sektördeki yerini kuvvetlendiriyor.

“ÖNCE MÜŞTERİ”

2021 yılını değerlendirir misiniz?

2021 yılında otomotiv sektöründe pandeminin de etkisi ile yarı iletken krizine bağlı araç bulunurluğu en önemli gündemlerimizden biri oldu. Tüm bunların yanı sıra 2021 yılı, müşterilerimizin isteklerini ve sunduğumuz hizmetleri yeniden gözden geçirme fırsatı da yarattığımız bir yıl oldu. “Önce Müşteri” odağımız doğrultusunda hayata geçen dijital dönüşüm projelerimiz, markalarımızın tutkunlarına hayatları boyunca unutamayacakları deneyimler yaratmak konusundaki kararlılığımız 2021’de de artarak devam etti.

2021 yılındaki ürün yeniliklerini değerlendirdiğimizde ise; Jaguar markamızda E-PACE ve F-PACE modellerimiz makyaj görürken, Jaguar markamızda ilk kez 1.5lt motor seçeneğini müşterilerimize sunma fırsatı bulduk. Jaguar E-PACE’in 1.5lt motor seçeneği ile 2022 yılında da ilgili çekici olacağını düşünüyorum.

Land Rover markamızda ise, tamamen yenilenen Range Rover modelimizi global lansmanından çok kısa bir süre sonra İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz çok heyecan verici ve özel bir kapalı oda etkinliği ile tanıttık ve tutkunlarıyla buluşturduk. Ayrıca, makyaj gören Discovery ve 1.5lt motor seçeneği ile sunulmaya başlayan Range Rover Evoque modellerimizi de yıl içerisinde satışa sunma fırsatı yakaladık.

2022 yılındaki marka yeniliklerimiz ve müşterilerimize sunacağımız yeni hizmetler için de şimdiden son derece heyecanlı olduğumuzu söyleyebilirim.

Türkiye’de ve dünyada 2022 otomotiv piyasası öngörüleriniz nelerdir?

Elektrifikasyon dönüşümünün otomotiv sektörü ve ilişkili sektörler için önemli değişiklikler getirdiği bir dönemdeyiz. Bu sebeple elektrifikasyon dönüşümünün odağımızda olmaya devam edeceğini söyleyebilirim. Bunun yanı sıra, pandemi nedeniyle ortaya çıkan yarı iletken ve tedarik sorunlarının 2022 yılında da devam edeceğini öngörüyorum. Bu süreçte, müşteri deneyimini ön planda tutan markaların diğerlerinden ayrışacağını düşünüyorum. Borusan Otomotiv Grubu olarak yıllardır önceliğimiz olan “Önce Müşteri” stratejimizi iş süreçlerimizde odağımızda tutmaya devam edeceğiz.

Marka olarak 2022 hedefleriniz nelerdir?

2022 yılında da Jaguar Land Rover tutkunlarını en yeni ve en güncel modellerimizle buluşturmayı hedefliyoruz. Öte yandan, bugün benden çokça kez duyduğunuz gibi, Borusan Otomotiv Grubu olarak sunduğumuz tüm ürün ve hizmetlerde müşterilerimize yaşattığımız deneyimlere odaklanmaya ve katma değer yaratan süreçler oluşturmaya devam edeceğiz.

Günümüz dinamiklerinin sağladığı veriyi analiz etme ve dijitalleşme imkânlarını en iyi şekilde kullanarak sektörde markalarımızı ayrıştırmak ve markalarımızın tutkunlarına en iyi deneyimleri yaşatmak öncelikli hedeflerimiz olacak.

Önceki haberFinansal piyasalarda 2021 değerlendirmesi ve 2022’ye bakış
Sonraki haberTÜSİAD Sağlığın Geleceği webinar dizisinde 2030 için öngörüler konuşulacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.