İSO Türkiye İhracat İklimi Endeks sonuçlarında ‘bozulma’ devam ediyor

  0

  İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi Ekim ayı sonuçları açıklandı. Haziran 2020’den bu yana en yüksek oranda bozulma olarak açıklanan verilere göre, Ekim ayında endeks 47.9’a geriledi.

  Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’nin 2022 yılı Ekim ayı sonuçları açıklandı.

  Eylülde 48,8 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi Ekim’de 47,9’a geriledi. Böylece ihracat pazarlarında talep koşulları art arda üç ay zayıflarken ekimdeki bozulma Kovid-19 salgınının ilk dalgasının yaşanmakta olduğu Haziran 2020’den bu yana en yüksek oranda gerçekleşti.

  Endekste eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor.

  ALMANYA’DAKİ DARALMA EKİM’DE DAHA BELİRGİN OLDU

  Ekim ayında Türk imalatçılarının ana ihracat pazarlarında talep zayıflığı genele yayılı bir görünüm sergiledi. Avrupa’da, Türk imalatçılarının en büyük ihracat pazarı olan Almanya’nın üretimi üst üste dördüncü ay geriledi ve düşüş Eylül ayına göre hızlandı.

  Birleşik Krallık, İtalya, İspanya, Hollanda, Avusturya, Yunanistan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde de ekonomik aktivite daha yüksek oranda küçüldü.

  Fransa’da ise üretim bir önceki anket döneminde kaydedilen artışın ardından hafif düşüş kaydetti. Türk imalat sanayi ihracatından yaklaşık yüzde 7 pay alan ABD’de daralma ekim ayında da devam etti. Üretimdeki düşüş, eğilim olarak dördüncü aya ulaştı ve eylüle göre daha yüksek oranda gerçekleşti. Kanada’da imalat sanayi üretimi bir önceki aya göre daha belirgin yavaşlarken Meksika’da ise düşüş hız kesti.

  18 İHRACAT PAZARI ARASINDA SADECE BAE’DE ARTIŞ YAŞANDI

  En büyük 18 ihracat pazarı içerisinde ekonomik aktivite sadece Birleşik Arap Emirlikleri’nde artış kaydetti. Bu ülkede petrol dışı üretim güçlü şekilde arttı ve büyüme eylül ayına göre ivme kazandı. Diğer Ortadoğu ülkelerine bakıldığında, ekonomik aktivite Suudi Arabistan ve Katar’da artış gösterirken Lübnan ve Mısır’da yavaşladı.

  Anket kapsamında takip edilen pazarlar arasında en sert daralma Tayvan’da gerçekleşti. Dünya genelindeki talep zayıflaması nedeniyle bu ülkede küresel finans krizinden bu yana en hızlı üretim düşüşlerinden biri yaşandı. Çin, Güney Kore ve Malezya da yılın son çeyreğine daha olumsuz talep koşulları ile başlangıç yapan Asya ekonomileri arasında yer aldı.

  Çin dışındaki BRIC ekonomilerinde ise birbirinden farklı eğilimler gözlendi. Ekonomik aktivite Brezilya ve Hindistan’da artarken Rusya’da düşüş kaydetti.

  Önceki haberE-ticarete atılacak ilk adım, IdeaSoft’un yeni paketiyle gerçekleşecek
  Sonraki haberİSO’da seçim heyecanı başladı

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz
  Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

  The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.