Ana Sayfa Türkiye'den Gündem İSO depremzedelerin borç yapılandırmasına yeni maddeler eklenmesini istedi

İSO depremzedelerin borç yapılandırmasına yeni maddeler eklenmesini istedi

0

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, depremle ilgili getirilen yeni vergisel tedbirlere ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Ülke olarak olağanüstü günlerden, koşullardan geçiyoruz. Kahramanmaraş depremlerinin hepimizin üzerinde yarattığı derin üzüntünün yanı sıra, ülkemiz ekonomisine de ağır bir yük getireceği açıktır. Bu yükün üstesinden ancak toplumun tüm kesimlerinin ortak paylaşacağı bir fedakarlıkla kalkacağımız ise bir gerçektir. Dün gece Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen borç yapılandırma yasasına önergeyle bazı yeni maddeler eklendi. Depremin yaralarını sarmak amacıyla kurumlar vergisi mükelleflerine yönelik verilen teşviklere getirilen düzenlemeyi bu çerçevede bir fedakarlık olarak değerlendirmek mümkün. Ancak, içinde bulunduğumuz olağanüstü şartların hassasiyetini kabul etmekle birlikte, depremin ağır yükü için akla gelen ilk kaynağın, geriye dönük ve de özellikle nitelik arttırıcı yatırım fikir ve projelerin desteklenmesi amacıyla söz verilmiş, taahhüt edilmiş yatırım teşviklerinin gelmesi üzüntü vericidir.

Bu tür geçmiş taahhütlere dönük uygulamalar, sadece bugün değil gelecekte de farklı projeleri hayata geçirme planları yapan nitelikli yatırımcıların yatırım iştahını olumsuz etkileyecektir. Buna ek olarak yeni düzenleme, EYT ödemeleri ile birlikte kaynak oluşturmakta zorlanan şirketlere öngörülemeyen yeni zorluklar getirecektir.”

Önceki haberTekstil sektörü ‘Texhibition İstanbul’ ile katma değerini artıracak
Sonraki haberDeprem sonrası Tiny House ve karavanlara talep yağıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.