Ana Sayfa Türkiye'den Gündem İş dünyasının kadın patronları UNESCO’da buluştu

İş dünyasının kadın patronları UNESCO’da buluştu

0

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komisyonu tarafından, KAGİDER’in ev sahipliğinde, “21. Yüzyılda Kadınlar ve Başarıyı İnşa Etmek Çalıştayı” farklı sektörlerin birincil temsilcileri niteliğindeki kadın işverenlerin katılımıyla gerçekleşti.

“21. Yüzyılda Kadınlar ve Başarıyı İnşa Etmek Çalıştayı”nın açılış konuşmasında UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu “UNESCO olarak, eğitim, bilim ve kültür örgütü olduğumuz Birleşmiş Milletler’in, altında Türkiye’nin de imzası olduğu 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’nden biri ve diğer hedefler için geliştirilen politikaları da etkileyen, ulusal ölçekte de “yatay amaç” olan toplumsal cinsiyet eşitliğine daha fazla odaklanılmalıdır. Çalıştay aracılığıyla bu çerçevede; kadınların işverenlik ve işgücüne katılım oranlarına dair yol haritalarına katkı üretmeyi hedefliyoruz. Ki bu konu kadınların ve aslında toplumların bağımsızlığı, özgürlüğü, güçlenmesi, hak taleplerinin çok daha kolay ifade edilmesi, erkek egemen yapılanmanın dönüştürülebilmesi için kritik önemdedir. Toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarının da yumuşak karnıdır. Ülkemizde kadın işverenliğinin sayısal ve ölçeksel büyümesi de, kadın istihdamındaki gelişme de yavaş seyretmektedir. Ancak Türkiye, içine bir gram hamaset koymaksızın, iç rahatlığıyla ifade edilebilir ki büyük ve güçlü bir ülke. Halihazırda (GSYH açısından) dünyanın 21. ekonomisi, IMF tahminlerinde de kabul edildiği üzere 2023’te de yeniden ilk 20’de olacak. Genç ve istekli nüfus yapısı, dinamizmi, kadim kültürel zenginliği, Anadolu irfanı, Devlet geleneği ve pek çok unsur, yaşanan duraklama dönemini hızla gelişmeye çevirebilecek bir potansiyel sunuyor. Yeter ki sorunlarla yüzleşmekten endişe etmeyelim, çözüm odaklı, tüm paydaşların katkısını alarak yol haritalarımızı oluşturalım ve onlara uyalım” dedi.

“KADIN GİRİŞİMCİLERİ DESTEKLEMEK KADIN İSTİHDAMINI DA DESTEKLEMEK DEMEK”

UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi üyesi ve KAGİDER Başkanı Emine Erdem konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Ekonomik büyüme ve sürdürülebilir kalkınma, insanların özgüvenlerini, özgürlüğünü artıran ve yaşam kalitesini geliştiren bir süreç olarak tanımlanır ve burada kadınların ekonomiye sağlayacağı katkı ve oynayacakları rol, vazgeçilmez bir öneme sahip bulunuyor. McKinsey araştırma şirketinin 2020 yılında yayınlanan raporuna göre eğer kadın girişimcilerin ekonomiye eşit dahil olmasını sağlarsak 2030 yılına kadar küresel ekonomiye 13 Trilyon ABD Doları ekleme imkânımız var. Ama bu konuda hiçbir şey yapmazsak küresel ekonomi 1 trilyon dolar azalacak. Diğer taraftan IPSOS araştırma şirketi ile yaptığımız Kadın Girişimci Endeksi araştırmamız da bize kadın girişimcilerin özellikle ilk 5 çalışana kadar yarattıkları istihdamda kadın çalışanları işe aldığını gördük. Kadın girişimcileri desteklemek kadın istihdamını da desteklemek demek. Kadınların bütün potansiyelleriyle ve eşit olarak katıldıkları bir toplumsal kalkınma sürecinde başta ekonomi olmak üzere her alanda daha fazla değer üreteceğimizi ve hedeflerimize doğru daha hızlı koşacağımızı unutmamalıyız.”

Çalıştayda kadın işverenlerin uzun yıllardır süregelen tecrübe ve bilgi birikimleri, iki farklı oturumda ele alındı; çalıştay sonrasında rapor haline getirilecek.

Çalıştay katılımcıları arasında yer alan Hande Çilingir’in Insider kurucu ortağı olarak Türkiye’nin ve dünyanın yazılım alanında 1 milyar dolar değerlemeyi aşan ilk Unicorn girişimi oluşunun ilk günü olduğu anons edildi ve katılımcılar tarafından da mutlulukla karşılandı. Çalıştay; Arzu Sabancı/ Hayat Tekstil İç ve Dış Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Ahu Serter/ Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı/Arya Kadın Yatırım Platformu Başkanı, Esra Oflaz Güvenkaya/ MCD Life Medya Yönetim Kurulu Başkanı, Fatoş Altınbaş/ Mevaris A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı,Nilüfer Çevikel/ Nil-San Tekstil Yönetim Kurulu Bşk./TÜGİAD Başkanı, Nurten Öztürk/ Opet Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi/TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı, Nazlı Keçili/ Artkolik Yönetim Kurulu Başkanı, Münteha Adalı/ Güvensan Kurucu CEO/Arya Kadın Yatırım Platformu Başkan Yardımcısı, Süheyla Çebi Karahan/ Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat Sanayi Tic. A.Ş. Yönetim kurulu Başkanı/Türkiye–Malezya İş Konseyi Başkanı ,Zehra Öney/ 360+Media Interactive Yönetim Kurulu Başkanı/Teknolojide Kadın Derneği Başkanı ve UTMK TCEİK üyeleri Prof. Dr. Arzu Kalemci, Prof. Dr. Aylin Görgün Baran ve KAGİDER Yönetim Kurulu üyelerinin katılımları ile gerçekleşti.

Önceki haberBanvit ‘Akıllı Çocuk Projesi’ ile farkındalık yaratıyor
Sonraki haberLC Waikiki’den kadınlara özel ‘Eşitlik Koleksiyonu’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.