Ana Sayfa Bizden Haberler İş dünyası bu kez ‘sağlıkta sürdürülebilirlik’ dedi

İş dünyası bu kez ‘sağlıkta sürdürülebilirlik’ dedi

0

Çıkardığı her sayı ve ele aldığı her konuyla ekonomi ve iş dünyasının adından söz ettiren dergisi Türkiye’de İş Dünyası, 11’inci sayısında ‘Sağlıkta Sürdürülebilirlik’ konusunu masaya yatırdı. Her ay gerçekleştirdiği buluşmalarla iş dünyasını bir araya getiren dergi, bu kez Türkiye Hastanesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte sağlık sektörüne değer ve katkı sunan isimlere teşekkür sertifikası takdim etti.

İhlas Medya Grubu bünyesinde yayın hayatına devam eden ve 11’inci sayısına ulaşan Türkiye’de İş Dünyası dergisinin kapak röportajında Onatça Grup Onursal Başkanı Süleyman Onatça yer alırken derginin dosya konularından biri de “Sağlıkta Sürdürülebilirlik” oldu. Türkiye Hastanesi Genel Müdürü Hayati Odabaşı’nın desteği ve katkılarıyla hazırlanan dosyada birbirinden önemli isimlerin röportajları yer aldı.
Sağlıkta toplumsal eşitlik, özel sağlık sektörü, sağlık hizmetlerinde sürdürülebilirlik, sağlık ekonomisi, yerel yönetimlerde sağlık, sağlıkta operasyonel verimlilik ve kurumsal yönetişim, sağlıkta kalite ve akreditasyon konularının detayları ile incelendiği haber çalışması derginin 11’inci sayısına dair gerçekleşen buluşmanın da mottosu oldu.

SAĞLIK SEKTÖRÜ BU GECEDE BULUŞTU

Türkiye’de İş Dünyası dergisinin 11’inci sayısının tanıtım lansmanı 6 Eylül Salı akşamı (dün) Türkiye Hastanesi’nin ev sahipliğinde yoğun bir katılımla gerçekleşti. Etkinliğe İhlas Medya Grup Başkanı Aslıhan Ören, Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, Türkiye Hastanesi Genel Müdürü Hayati Odabaşı, Altınbaş Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı ve UBF Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Özgül Özkoç, Sağlık Kurumları Yönetim Danışmanı Dr. Neslihan Kahraman, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Sekreteri Uğur Baran ve Beyoğlu Belediye Sağlık İşleri Müdürü Murat Aydın gibi sektörün önde gelen isimleri katıldı.

 “BUGÜN HASTANEDEYİZ AMA HEPİMİZ İYİYİZ”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Türkiye’de İş Dünyası Genel Yayın Yönetmeni Celal Toprak sözlerine Türkiye Hastanesi’ne ev sahipliğinden ötürü teşekkür ederek başladı. Toprak, “Bugün hastanedeyiz ama hepimiz iyiyiz.  Burası gerçekten çok farklı bir hastane. Son dönemde hep dikey hastanelere gidiyoruz.  Buranın yatay ve kendine muhlis bir havası var.  İnsan içeri girerken iyileşmeye başlıyor zaten. Bugün burada sağlık dosyamız nedeni ile birlikteyiz. Bu sayıda iki önemli konumuz var; sağlık ve tarım. Bize sağlık dosyamızda destek olan Hayati Odabaşı’na ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.  

“TÜRKİYE HASTANESİ SAĞLIKTA GEÇMİŞTEN GELECEĞE UZANAN BİR KAPI”

Türkiye Hastanesi Genel Müdürü Hayati Odabaşı, “Yayın hayatına 11 ay önce başlayan ve çıkışından bu yana Türk iş dünyasının her sektöründe önemli konu ve konuklara yer veren; benim de sağlık köşesini zevkle yazdığım dergimiz, kısa sürede iş dünyasındaki yerini almış ve sektöre adeta taze bir nefes olmuştur. Her sayısını çok güzel mekânlarda değerli iş insanlarıyla birlikte tanıtan derginin 11. sayısını da bu sefer kış gelmeden, soğuklar başlamadan sağlık sektörünü de konu edinerek sağlık sektörünün değerli yönetici ve akademisyenleriyle birlikte hastanemizin ev sahipliğinde tanıtalım istedik. Malumunuz bütün devletlerin en önemli hedeflerinden biri sağlıkta erişilebilir, finanse edilebilir ve sürdürülebilir sağlık hizmetini tesis etmektir. Bu yüzden de dergimizde dosya konumuzu ‘sağlıkta sürdürülebilirlik’ olarak seçtik. Sağlık sektörünün değerli uzmanları dergimizde her yönüyle bu konuda çok değerli yazılar yazdı” dedi.

Türkiye Hastanesi’nin sağlıkta adeta geçmişten geleceğe uzanan bir kapı olduğuna dikkat çeken Odabaşı, “1891 yılında Sultan Abdulhamid Han’ın tesis ettiği ve İhlas Holding’in de devam ettirdiği bir hizmet kapısı; aslında bir dua kapısı. Rahmetli Enver Ören Bey’in açtığı bu hizmet kapısı aynı hedef doğrultusunda daha da gelişerek Mücahid Ören Bey tarafından devam ettirilmektedir. Gördüğünüz gibi hastanemiz İstanbul’un tam merkezi ve yapılaşmanın en yoğun olduğu diyebileceğimiz Şişli’de 18 dönüm arazi de tarihi binanın yanında tarihi çam ve çınar ağaçlarıyla kaplı yatay mimarisiyle adeta bir vaha. 31 senedir İstanbul’un ilk özel hastanelerinden olan ve şu ana kadar milyonları aşarak hizmet verdiğimiz, hastalarımızın ‘evim gibi’ dediği ve aldığı sağlık hizmetinin yanında aynı zamanda güler yüz ve samimiyet gördüğü; gerçek misafirperverlik içinde ücretsiz çayını yudumlayarak hem ilaç hem para kokmayan bir hastaneyiz” diyerek hastanenin geçmişi ve bugününe ilişkin çok önemli bilgiler paylaştı.

LOKMAN HEKİM’İN ÇOCUKLARIYIZ

Türkiye Hastanesi’nin bir ekol olduğunu söyleyen Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Sekreteri Uğur Baran, “Bu coğrafyanın hekimleri olarak Lokman Hekim’in çocuklarıyız. Yaptığımız işten maddi bir beklentimiz olmaksızın hatta teşekkür bile beklemeksizin bu işleri yapmaya kendini adamış coğrafyanın çocuklarıyız. Bu bizi dünyanın diğer ülkelerinden ayırıyor. Türkiye’de sağlık sektöründe son 30 yıl içerisinde çok farklı değişimler oldu. Özel sektörde bu değişim içerinde önemli bir etken olarak fonksiyonunu yerine getirdi. Şu anda sağlık sisteminde bir kalite algısı varsa bu kaliteyi yerleştiren özel sektördür. Hem kamu hastanelerimizde hem de özel hastanelerimizde çok ciddi üst düzey bir kalite standardı yakalanmış durumda” ifadelerini kulandı.

“TÜRKİYE HASTANESİ VE DARÜLACEZE OLARAK KARDEŞ KURULUŞ GİBİYİZ”

Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci ülkemizin geçmişten bugüne olan değişimini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı; “Tüm dostlarımıza diyoruz ki; Darülaceze’lik olmadan Darülaceze’ye gelin. Bir dostumuz bu hastane için şu cümleleri kurdu; fiziki tedaviyi her hastanede alırım ama buraya geldiğim zaman ruhen de tedavi oluyorum. Beni mutlu eden ve hastalığımı unutturanda bu oluyor. Bu sözler aslında ne kadar kıymetli. 70’li yıllarda Almanya’da hastanelere gittiğimiz zaman acaba bizim ülkemizde de böyle hastaneler olur mu diye düşünürdüm. Ama şimdi Almanya’da gördüğümüz hastaneler bizim hastanelerimizin yanında müştemilat gibi kalıyor. Türkiye Hastanesi de bunun ilklerinden. Türkiye Hastanesi ve Darülaceze olarak kardeş kuruluş gibiyiz. 1895’de Darülaceze 1892’de de bu hastane yapılmış. O günden bugüne farklı şekliylede olsa hizmet veriyor.”

Gecede Türkiye’nin en önemli sektörlerinin başında gelen sağlık sektörüne vermiş oldukları değer ve katkılardan ötürü teşekkür sertifikası alan isimler şu şekilde oldu;

  • Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Dr. Reşat Bahat
  • Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci
  • Türkiye Hastanesi Genel Müdürü Hayati Odabaşı
  • Altınbaş Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı ve UBF Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Özgül Özkoç
  • Sağlık Kurumları Yönetim Danışmanı Dr. Neslihan Kahraman
  • Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız

Önceki haberWorldFood İstanbul’da 4 günde 1,2 milyar Euro’luk iş hacmi
Sonraki haberGirişim ekosisteminde tüm zamanların rekoru

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.