İnşaat sektörü temsilcilerinden sosyal konut değerlendirmesi

  0

  Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin detaylarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmasının ardından inşaat sektörünün önde gelen temsilcileri konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  TAMER ÖZYURT / ÖZYURTLAR HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI: TALEP VE DİLEKLERİMİZ YANIT BULDU

  Konut sektörü dönem dönem düzenlenen kampanya ve desteklerle canlı tutulmaya çalışılsa da konut talebinin karşılanması için köklü çözümlerin üretilmesi gerekiyordu. Üretim maliyetlerinin yüksekliği, yüksek döviz kuru, alım gücünün düşüklüğü, yüksek talep ve düşük arz mevcut durgunluğun sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Konut satış rakamlarının istenilen seviyeye ulaşması için konut üreticileri de konut almak isteyen kesim de kampanya ve teşviklerle desteklenmeli. Bunu her zaman dile getiriyoruz. Biz şirket olarak da ulaşılabilir projeler üreterek, mümkün olan en kolay ödeme şekillerini oluşturuyoruz. Şimdi bu açıklanan projeyle, bu talep ve dileklerimiz yanıt bulmuş oldu. Bu kadar büyük bir toplu konut projesi bugüne kadar yapılmamıştı. Olumlu bir hareket oldu, sonuçlarını da en kısa sürede göreceğiz.

  ABDÜLKADİR AKKUŞ/ AKKUŞ GROUP GAYRİMENKUL YÖNETİM KURULU BAŞKANI: ÖZELLİKLE ORTA GELİRLİNİN FAYDALANACAĞI BİR PROJE

  Böyle bir sosyal konut projesinin, barınma ihtiyacının bu kadar yoğun olduğu bir dönemde hayata geçirilmesini çok olumlu bir gelişme olarak karşılıyoruz. Dar ve özellikle de orta gelirli vatandaşın konut sahibi olmasının yolu açıldı. Üstelik öğrenci ve gaziler de bu konutlara yönelebilecek. Konuta ulaşamayan kişiler ulaşabilir hale gelecek. Proje, sadece konut değil arsa temini ve atıl olan 50 bin ofisin konuta dönüştürülmesini de kapsıyor.  Hepsini bir arada değerlendirdiğimizde orta kesimin ciddi fayda sağlayacağını söyleyebiliriz. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki;  bir yandan konut kredi faizlerinin 1’in altına inmesi şart. Bankalar da vadeleri 120 aya kadar uzatacak. Bu olmadığı sürece sektörde istediğimiz hareketi göremeyiz.

  ABDÜSSAMET BAHADIR / BAHAŞ HOLDİNG CEO’SU: FAYDALI VE ÖRNEK BİR PROJE

  TOKİ projesinde ödeme ve taksit seçeneklerinin, düşük gelir grubunu zorlamayacak bir sınıra çekilmesi son derece memnuniyet verici. Hiç evi olmayan vatandaş için önemli bir fırsat, kira öder gibi taksitlerle ev sahibi olma imkanı sağlanacak. Diğer taraftan ucuz konut projesinin kira fiyatlarına da etkisi olacak, zaman içerisinde konut arzının daha da artmasıyla fiyatların gerilemesi sağlanacaktır. Ayrıca projenin yerel ve yatay mimari anlayışına göre inşa edilecek konutlardan oluşması, sıfır atık hedefiyle yola çıkılması, enerji verimli, iklim dostu malzemelerle üretilecek olması da dikkat çekici. Proje bu yönüyle de faydalı ve örnek oluşturacak özellikler taşıyor. 

  ALİ AKMAN / AKMAN HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI: DAR GELİRLİ İÇİN FIRSAT NİTELİĞİNDE BİR HAMLE

  Cumhuriyet tarihinin en büyük ve kapsamlı toplu konut hareketi başlatılıyor. Bu projeyi, bir ömür çalışıp da konut sahibi olamayan dar gelirli vatandaş için fırsat niteliğinde bir hamle olarak değerlendiriyorum. Konut sahibi olmak isteyenler gerçekçi yaklaşımlarla desteklendiği zaman, konut sahibi olma oranı yükselir, yatırımlar artar, gayrimenkul sektörü hareketlenir. Biz Kanada’nın Toronto şehrinde önemli gayrimenkul yatırımlarını hayata geçiriyoruz. Orada yatırım çalışmaları sırasında gösterilen, destek ve teşvikler üreticinin de vatandaşın da işini çok kolaylaştırıyor. Bu nedenle yatırımlar hız kesmeden sürüyor. Bu tür desteklerin ülkemizde de hayata geçirilmesi umut verici olacaktır.

  İHSAN ÇULHALIK / İNSAY YAPI YÖNETİM KURULU BAŞKANI: DAR GELİRLİ VATANDAŞI ÇOK OLUMLU ETKİLEYECEK

  Böylesine büyük bir projenin TOKİ eliyle yürütülecek olması güven duygusunu da berberinde getiriyor. Tüm illeri kapsayan bu kampanyanın konut edinmek isteyen dar ve orta gelirli vatandaşları çok olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz. 81 ilde, 250 bin konut, 100 bin altyapılı konut arsası… Bunlar azımsanacak rakamlar değil. TOKİ projesinden konut almak istemeyen dilerse arsalara kendi konutunu yapma imkanı da bulacak. Gençler, emekliler, engelliler, şehit yakınları ve gazilere yönelik özel kontenjanlar olacağı açıklandı. Bu dev hamle ile dar gelirli önemli bir fırsat yakalamış olacak.

  Önceki haberCumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! İşte sosyal konut projesinin detayları
  Sonraki haberAydem Enerji’nin Parla Solar Genel Müdürlüğü’ne Burak Bağcı getirildi

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz
  Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.