Ana Sayfa Gündem Koridoru İMMİB Türkiye ihracatına 7,6 milyar dolarlık katkıda bulundu

İMMİB Türkiye ihracatına 7,6 milyar dolarlık katkıda bulundu

0

Türkiye, şubat ayında ihracatını geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,4 artırarak 20 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken İMMİB bünyesindeki sektörler, şubat ayında Türkiye ihracatına 7,6 milyar dolarlık katkıda bulundu. İMMİB Koordinatör Başkanı Adnan Aslan, “Şubat ayıyla birlikte 2022 yılının iki aylık döneminde 14,299 milyar dolarlık ihracata imza attık. Bu rakamla 37,589 milyar dolarlık Türkiye ihracatından yüzde 38’lik pay aldık. Türkiye bu dönemde ihracatını yüzde 21,4 oranında artırırken İMMİB bünyesindeki sektörlerdeki ihracat artış oranı yüzde 36 oldu. Türkiye ihracatından aldığımız pay ve sektörlerimizin gösterdiği ihracat artış oranları sektörlerimiz ve ülkemiz adına gurur verici bir tablo” dedi.

Türkiye’nin lider ihracatçı Birliği İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB), iştigal sahasında yer alan altı sektörün, 2022 Şubat ayında gerçekleştirdiği ihracat rakamlarını paylaştı. Şubat ayında 7,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren İMMİB iştigal sahasında yer alan sektörlerin, 37,6 milyar dolarlık 2022 yılı Türkiye toplam ihracatına katkısı ise toplamda 14,3 milyar dolar oldu. Türkiye’nin ihracatını yüzde 21,4 oranında artırdığı iki aylık dönemde İMMİB bünyesinde yer alan sektörlerin ihracat artış oranı yüzde 36, Türkiye ihracatından aldığı pay ise yüzde 38 olarak kaydedildi.

İHRACATTAN EN BÜYÜK PAYI KİMYA SEKTÖRÜ ALDI

Kimya sektörü 2022’nin iki aylık toplamında, ihracatını geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 36,8 artırarak 4,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sektörün Türkiye ihracatından aldığı pay yüzde 12 olurken ana pazar Hollanda oldu. Sektör gerçekleştirdiği ihracat rakamı ile birlik bünyesinde en büyük pay alan sektör oldu. Çelik sektörü ise bu dönemde ihracatını yüzde 52,2 oranında artırdı ve 3,4 milyar dolarlık ihracata imza attı. Sektörün Türkiye ihracatından aldığı pay yüzde 9 oldu. Bu dönemde en çok ihracat artışı da yine çelik sektöründe gerçekleşti. Aynı dönemde ihracatını yüzde 48,8 artıran ve 2,4 milyar dolarlık ihracat kaydeden metaller sektörünün Türkiye ihracatından aldığı pay yüzde 6,3’e ulaştı. Sektörün lider pazarı Almanya oldu. Belirtilen dönemde elektrik elektronik sektöründe yaşanan ihracat artışı ise yüzde 10,3 oldu. Sektör 2,2 milyar dolarlık ihracata imza atarken Türkiye ihracatından yüzde 5,7’lik pay aldı ve sektörün lider pazarı Birleşik Krallık oldu. 2022’deki toplam ihracatını 973 milyon dolara taşıyan madencilik sektörü ihracatını yüzde 26,9 artırdı. Türkiye ihracatından yüzde 2,6’lık pay alan sektörün ana pazarında Çin yer aldı. Aynı dönemde yüzde 32,8’lik artışla 849 milyon dolarlık ihracat kaydeden mücevher sektörü, Türkiye ihracatından yüzde 2,3’lük pay aldı ve sektörün lider pazarını ABD oluşturdu.

HER GEÇEN GÜN DÜNYADAKİ AYAK İZİMİZİ ARTIRIYORUZ

İhracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Koordinatör Başkanı Adnan Aslan, “Birlik bünyemizde yer alan sektörlerimizle birlikte her geçen gün dünyadaki ayak izimizi artırıyor, ülke ekonomimizin yanı sıra dünyada sanayiden teknolojiye, sağlıktan tarıma kadar birçok sektörün gelişimine katkıda bulunuyoruz. Birlik bünyemizde yer alan altı sektörümüzle yılın ilk ayında yakaladığımız ihracat başarısını 2022 Şubat ayında da sürdürdük ve 7,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Şubat ayıyla birlikte 2022 yılının iki aylık döneminde 14,3 milyar dolarlık ihracata imza attık. Bu rakamla 37,6 milyar dolarlık Türkiye ihracatından yüzde 38’lik pay aldık. Türkiye bu dönemde ihracatını yüzde 21,4 oranında artırırken İMMİB bünyesindeki sektörlerdeki ihracat artış oranı yüzde 36 oldu. Türkiye ihracatından aldığımız pay ve sektörlerimizin gösterdiği ihracat artış oranları sektörlerimiz ve ülkemiz adına gurur verici bir tablo” şeklinde konuştu.

Önceki haberSri Lanka’nın seyahat ve turizm sektörüne yön verecek
Sonraki haberOtokoç ‘Cam Tavan Arabada Güzel’ projesi ile farkındalık yarattı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.