Ana Sayfa Şirket Haberleri “Türkiye’den 57 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz”

“Türkiye’den 57 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz”

0

Türkiye’nin bir numaralı şeker markası HARIBO, marka gücünü 2021 yılında da korudu. 2021 yılına dair değerlendirmelerini paylaşan HARIBO Türkiye, bir önceki yıla göre satışlarını yüzde 711, pazar payını ise 4puan 2artırdığını açıkladı. İstanbul Hadımköydeki üretim tesisinde gerçekleştirdiği üretimin yüzde 80’ni Asya, Afrika, Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu bölgeleri içerisindeki 57 ülkeye ihracat ettiğini belirten HARIBO, 2021 yılında yüzde 15 artış yaşadığı ihracat kanallarındaki oranın 2022 yılında iki katına ulaşmasını ve 30 büyüme hedeflediğini belirtti.

Türkiye’nin bir numaralı şeker markası olan HARIBO3, 2021 yılı büyüme verilerini paylaştı. Yumuşak şeker dendiği zaman Türkiye’deki her 3 kişiden 2’sinin aklına gelen ilk marka olan HARIBO4, elde ettiği 4 puanlık artış sonrasında 2021 yılını yüzde 49 oranında pazar payı ile kapattı. Bir önceki yıla göre satışlarını yüzde 71 oranında artıran marka, Türkiye pazarında elde ettiği başarı ile yumuşak şeker kategorisinin öncüsü olmaya devam etti.

100. YAŞA ÖZEL REKLAM FİLMİ

Çocuk ya da büyük herkesi mutlu etme vaadiyle yola çıkan ve sektörde öncü pozisyonunu elde ettiği başarılarla koruyan HARIBO’nun, 2021 yılındaki yıldız ismi Türkiye’nin en çok satan yumuşak şekeri Altın Ayıcık oldu. 2021 yılında Altın Ayıcık tüketici taleplerine uygun bir şekilde sınırlı süre tekli paketlerde raflarda yerini aldı. Tüketici beklentilerini karşılamak amacıyla kapsamlı bir iç görü çalışması sonrasında hayata geçirilen Altın Ayıcık Efsane Tatlar serisi büyük bir ilgi gördü. HARIBO’nun sevilen ürünü Starmix ise 2021 yılında yeni reklam filmi ile dikkatleri üzerine çekti. 2022 yılının ilk ayları ise Altın Ayıcık’ın 100. yaş doğum günü kutlamalarıyla renklendi. 100. yaşa özel yeni reklam filmi tüketicilerin karşısına çıkarken, markanın ikonikleşen Altın Ayıcık ürünü, Dünya Meyveleri ve Pasta Zamanı olarak iki farklı lezzet ile sevenlerinin beğenisine sunuldu. 

YURT DIŞI SATIŞLARDA YÜZDE 30 BÜYÜME HEDEFİ

Dünyanın en büyük şekerleme üreticilerinden biri olan ve Nielsen’in 2021 sonuçlarına göre Türkiye’nin ‘1 Numaralı Şeker Markası’ unvanını almaya hak kazanan HARIBO1; ihracatını yüzde 15 arttırdı. Hedeflenen büyüme rakamlarını elde etmek için istikrarlı bir şekilde ilerlediklerini, 2021 yılı boyunca iletişim ve satış kanallarında başarılı projeler gerçekleştirdiklerini belirten HARIBO Gelişen Pazarlar ve Türkiye Başkanı Kostas Vlachos; “Yumuşak şeker kategorisinde Türkiye pazarında ve ihracat kanallarımızda elde ettiğimiz büyüme oranlarından çok memnunuz. Türkiye’den yola çıkan helal sertifikalı, bitki özü ve meyvelerden elde edilen renklendiriciler kullanılarak üretilen tüm ürünlerimizi 57 ülkede sevenleriyle buluşturmaya devam ediyoruz. 2022 yılında yurt dışı satışlarında yüzde 30 büyüme hedefimiz bulunuyor. Dolayısıyla fabrikamızın kapasitesini ve teknolojisini artıracak yatırımlarımıza hızlı bir şekilde devam ediyoruz’’ dedi.

“YÜZDE 426,5 ORANINDA BÜYÜME ELDE ETTİK”

Türkiye yumuşak şeker pazarının geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 56 oranında büyüdüğüne ve 800 Milyon TL’lik bir değere tekabül ettiğine değinen Vlachos; “Önceliğimizi tüketicilerin isteklerine veriyor ve buna göre hareket ediyoruz. Tüketicilerin aileleri, arkadaşları ve çevreleriyle paylaşacakları farklı tat ve konseptleri benimsediklerinin farkındayız. Çocuksu mutluluk vaadimiz de tam bu anlar için var. Özellikle pandemi gibi zorlu ve soru işaretleriyle dolu olan bir dönemde yüzlerde tebessüm oluşturabilmek adına daha fazla adım attık. Her zaman odağımızda trendlere uygun ve tüketicinin ihtiyaçlarına cevap verecek ürünler sunmak var. Bu doğrultuda pandemi ile değişen tüketici alışkanlıklarını merkezimize aldık; farklı çeşitlerin tek pakette yer aldığı mix konseptlerimizi arttırdık, bayramlar gibi özel günler için sunduğumuz ürün gamımızı çeşitlendirerek tüketicilerimizin aileleri ile geçirdikleri zamanı daha keyifli hale getirmeye çalıştık. Çözüm sunan ve tüketici ihtiyaçlarına cevap veren seçeneklerin bir ayağı olarak da online alışverişi görüyoruz. Ürünlerimizi online olarak tüketicilerimizle buluşturduğumuz Hariboshop.com platformumuz bulunuyor. Son yıllarda online alışverişe olan büyük ilgi ile burada şekerleme kategorisi için de önemli fırsatların yer aldığının farkındayız. Bu bağlamda platformumuzu büyütmek için sürekli olarak yeni çalışmalar gerçekleştiriyoruz; online satışlarda 2021 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 426,5 oranında büyüme elde ettik. Bu büyümeyi 2022 yılında da devam ettirmeyi hedefliyoruz” dedi.

1 Nielsen Ocak 2021 – Aralık 2021 yumuşak şeker kategorisi satış verilerine göre.

2Nielsen Ocak 2021 – Aralık 2021 yumuşak şeker kategorisi ciro Pazar payı verilerine göre.

3Nielsen’in 2021 Yılı İndirim Marketleri Hariç şekerleme kategorisi ciro verilerine göre.

42021 Global Marka Sağlığı Araştırmasına göre.5Nielsen Ocak 2021 – Aralık 2021 yumuşak şeker kategorisi marka bazlı karşılaştırmalı satış verilerine göre.

Önceki haber“Esenyurt için yerel kalkınma stratejileri çalıştayı” düzenlenecek
Sonraki haber“Doların tahtı sallandı ama yıkılmayacak”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.