Ana Sayfa Gündem Koridoru İGA ART’dan doğa sergisi

İGA ART’dan doğa sergisi

0

İGA İstanbul Havalimanı’nın kültür ve sanat merkezi İGA ART Gallery, Mehmet Kavukcu’nun “Doğa” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Prof. Gülveli Kaya’nın küratörlüğündeki sergide, Hatay’da enkazlardan toplanan nesneler sergileniyor.

Sergide, sanatçı Mehmet Kavukcu’nun farklı dönemlere ait performans çalışmaları arasından seçilmiş videoların yanı sıra fotoğrafların ve Hatay deprem bölgesinden toplanmış objelerden oluşuyor. “Doğa” başlığı altında insan ve doğa arasındaki çelişkili ilişkiyi ve bu ilişkinin sonuçlarını yerleştiriyor.

“Doğa” adlı sergiye; İstanbul Mülki İdare Amiri İlker Haktan kaçmaz, İGART Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Hüsamettin Koçan, İGA İstanbul CEO Danışmanı Melih Mengü, Prof.Gülveli Kaya ve Sanatçı Mehmet Kavukcu gibi önemli pek çok önemli isim katılım sağladı.

Mehmet Kavukçu’dan övgüyle söz eden İGA ART Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Hüsamettin Koçan: “Mehmet Kavukcu’nun ‘Doğa’ başlıklı sergisi, uluslararası paylaşımın gündemi olabilecek bir içeriğe sahip. Mehmet Kavukçu; önyargılara rağmen yalnızlaşarak, doğa ve insan arasındaki ilişkiyi, farklı bir dil ve duyarlılık ile anlatmayı başarmıştır.

Mehmet hep geleceği gülümseyerek arayan büyük bir samimiyet taşıyan, son derece tutarlı ve çağın ünlü sanatçılarından bir tanesi. Deprem bölgesine giderek oradaki yıkımları bir başka deprem bölgesi olan Erzincan’a taşıyarak acılara ve ihmallere bir anıt diken Mehmet Kavukcu ustanın büyük sanat yolculuğunu uluslararası ortamda paylaşmaktan son derece memnunuz. Sanatımıza bu mekânda yapıtlarını sergilediği için teşekkür ediyoruz ve kendisini kutluyoruz” dedi.

“İGA İSTANBUL HAVALİMANI OLARAK KÜLTÜR VE SANATIN GÜCÜNÜ BENİMSİYORUZ”

İGA Üst CEO Danışmanı Melih Mengü, İstanbul Havalimanı’nın kurulduğu günden bu yana bölgenin en önemli küresel aktarma merkezi olma misyonu doğrultusunda hareket ettiklerini söyledi. Faaliyet alanlarını sadece ulaştırma ve havacılık ile sınırlandırmak istemediklerini dile getiren Mengü, şunları ifade etti: “Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olmamız da bize bunun ötesinde misyonlar yükledi. Küresel bir aktarma merkezi, dünyanın farklı coğrafyalarından her gün yüzbinlerce yolcuyu ağırlayan İGA İstanbul Havalimanı olarak aynı zamanda misafirlerimizin kavuşma ve buluşma noktayız. Toplumlar, kültürler arası köprüler kurmak gibi önemli bir misyon daha sahiplendik. Kültür ve sanat merkezimiz İGART iki yıldır bu kapsamda çok kritik bir rol üstleniyor. Farklı kültürlerin karşılaştığı ve etkileşime girdiği bir sanat merkezi hedefimiz, İGART’ın sanata destekleri sayesinde başarı ile sürüyor. Geçtiğimiz haftalarda 200 milyonuncu yolcu eşiğini aşarak önemli bir kilometre taşına daha imza atan havalimanımızda her bir ziyaretin farklı deneyimlere yol açan bir yolculuğa dönüşmesini diliyorum. İGA İstanbul Havalimanı olarak kültür ve sanatın gücünü benimsiyoruz. Burada bir araya gelerek sanatın iyileştirici gücünü bir kez daha görüyoruz. Sanatçı Mehmet Kavukcu’yu  ve doğa sergisini kutluyorum. Aynı zamamanda deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımıza yardımlarını esirgemeyen herkese minnettarlığımızı sunuyorum. Bu vesileyle sergimizin amacına ulaşmasını yürekten diliyorum.”

“YAŞADIĞIMIZ FELAKETİ UNUTMAMAMIZ GEREKİYOR”

İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İlker Haktankaçmaz, açılışta 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 11ilimizi etkileyen depremde hayatını kaybedenlere rahmet, hastanelerde tedavi görenlere şifa diledi. Haktankaçmaz, 6 Şubat’ta tüm Türkiye’nin büyük bir felaketle uyandığını hatırlatarak, şöyle konuştu: “Herkes imkanları çerçevesinde depremde zarar gören vatandaşlarımıza yardım etmek için seferber oldu.  O dönem acısıyla, sevabıyla, hatasıyla eksiğiyle bitti. Artık ders alma dönemine geçtik. Bir taraftan da geçmişteki hatamızı, yaşadığımız felaketi unutmamamız gerekiyor. Bu tür etkinlikler, sanatsal çalışmalar, bizi geçmişte yaşadığımız bu felaketi unutmamamızı sağlayacak en somut işaretler, göstergeler ve anıtsal eserler.”

Önceki haberCANiK’in yeni genel merkezinin temelleri atıldı
Sonraki haberOppo’nun Tuzla’daki üretimi son buluyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.