Ana Sayfa Söyleşi Girişimcilik ekosistemine yeni bir soluk

Girişimcilik ekosistemine yeni bir soluk

0

Girişimcilere ait projelerin hayata geçmesi için ihtiyaç duyulan sermayenin, yatırımcıların ve kitlelerin desteğiyle bir araya getirilmesine aracı olan fonangels.com; paya dayalı kitle fonlamada güvenli ve güçlü bir ekosistem oluşturuyor. Yeni nesil bir fonlama platformu olan paya dayalı kitle fonlama platformu fonangels.com’un Kurucusu Yavuz Kuş ile bu yeni ekosistem üzerine sohbet ettik ve merak edilenleri sorduk…

Röportaj: Dilruba Özcan Hocaoğlu

Kitlesel fonlama olarak da bilinen crowdfunding kavramından bahsedebilir misiniz biraz?

Kitle fonlama, girişimcilerin projelerini hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları gerekli finansmanı dijital ortamda internet ve sosyal medya aracılığıyla temin edilmesini sağlayan fon toplama yöntemidir. Kitle fonlama dijital platformlar aracılığı ile girişimciler ile yatırımcıların internet üzerinde bir araya gelmelerini sağlar. Yatırımcılarla girişimcileri bir araya getirerek bir girişimcilik ekosistemi oluşturan kitle fonlama platformları, girişimcilerin projelerini geliştirecekleri veya ürüne dönüştürecekleri gerekli sermayeye ulaşma imkânı sunarken aynı zamanda yatırımcılara da kârlı yatırım fırsatları sunar. Kitle fonlaması ülkemizde girişimcilik ekosistemimiz açısından son yıllarda gündeme gelen ve yeni bir enstrüman olarak algılansa da esasında 100’lerce yıllık bir geçmişe sahip. Özellikle 2000’li yıllardan sonra internetin kitlelere ulaşmayı kolaylaştırması sayesinde internet aracılığıyla başlatılan projelerin-kampanyaların ilk fonlamaları gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz yıl dünyada 100 milyar doların üzerinde bir kitle fonlaması gerçekleşti. Bu hacmin çoğunluğu ABD’de bulunan kitle fonlama platformu tarafından gerçekleşti. Artık ülkemizde yasal altyapısı tamamlanan ve gün geçtikçe daha çok gelişen kitle fonlaması girişimcilik ekosistemine bambaşka bir imkân sağlayarak bu alanda dünyada öne çıkan ülkelerden olacağı kanaatindeyim.

YATIRIMCI VE GİRİŞİMCİ BİRBİRİYLE BULUŞUYOR

Siz firma olarak yeni nesil paya dayalı kitle fonlama platformu olarak hizmet veriyorsunuz. Buradaki paya dayalı kitle fonlamadan ne anlamalıyız? Nedir bu kavram?

Kitle Fonlaması 4’e ayrılır; 1. Bağış Bazlı, 2. Ödül Bazlı, 3. Pay (hisse) Bazlı, 4. Borçlanmaya Dayalı. Dünyada bu dört uygulamadan başka modeller de bulunmaktadır. Ülkemizde kanuni yasal altyapısı tamamlanmış, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından mevzuatı belirlenerek tebliği yayınlanan model paya dayalı kitle fonlaması modelidir. Borçlanmaya dayalı modelin ise alt yapısı tamamlanmak üzere. Türkiye resmi regülasyonu tamamlayan ülkelerden birisi. Bu bağlamda fonangels.com olarak, devletimizin ve resmi kurumlarımızın ortaya koymuş olduğu çalışmaları girişimcilerimiz açısından çok önemli adımlar olarak görüyor ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Süreç içerisinde yeni gelişmelerin ve düzenlemelerin olacağını da bekliyoruz. Biz, Girişim Kitle Fonlama Platformu olarak 24 Şubat 2022 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından listeye alınarak yetkilendirildik. Şu an yetki alan yedi firma bulunmakta. Biz de paya dayalı kitle fonlaması lisansımızı alarak Fonengels.com markamızla aktif çalışmalarımıza başladık. Paya dayalı kitle fonlaması kısacası ülkemizde mevzuata tabi olmakla birlikte, ihtiyaç duydukları fona ulaşmakta zorluk yaşayan girişimcilerin projelerine, startuplarına geniş tabanlı yatırımcıların oluşturduğu kitlelerin yatırım yaparak, yatırım yaptığı oranda da staruplara, projelere ortak olmalarıdır. Bir tarafta girişimci diğer tarafta yatırımcı ve bu iki tarafı bir araya getiren bağlayıcı kuvvet ise kitle fonlama platformudur. Kitle Fonlama Platformu girişimcilere ihtiyaç duyduğu fonu sağlarken yatırımcılara da kârlı yatırım fırsatları sunar. Yasal alt yapısı tamamlandığı için girişimci projesini güvenilir bir ortamda yatırımcıya sunarken, yatırımcı da e-Devlet Takasbank ve Merkezi Kayıt Kurumu entegrasyonları ile startupa yapacağı yatırımı güvenilir bir ortamda yapmaktadır.

fonangels.com’un Kurucusu Yavuz Kuş

BEYİN GÖÇÜNÜN YERİNİ PROJE GÖÇÜ ALIYOR

Peki, Türkiye için kitle fonlama platformunun önemi nedir?

Ülkemiz için çok ama çok önemli bir adım olarak görüyorum. Girişimcilerimiz için, girişimcilik ekosistemimiz için hayati öneme sahip bir adım. Gençlerimiz çok zeki, özellikle teknoloji ve yeni nesil ticaret dediğimiz bilişim teknoloji ve inovasyon alanında harika işler çıkarıyorlar. Fakat çiçeği burnunda girişimcilerimiz projelerine can suyu olacak gerekli mali desteği bulamadığı için ya projeyi sonlandırarak başarısız oluyor ya da ülkemizdeki faiz durumu ve fona kolay ulaşamama sıkıntısından dolayı yurt dışından finans çevrelerine veya kitle fonlama platformlarına başvurarak ülkemize katma değer sağlamadan göçüp gidiyor. Bu duruma bir çok örnek verebiliriz maalesef. Eskiden beyin göçünden şikayet ederdik. Şimdi ise proje göçü var.

Bu ekosistemin yaklaşık 15 yıldır içerisinde olan ve ilk şirketini üniversiteye giderken kuran bir girişimci ve bir yatırımcı olarak bu durumu yakından bilen birisiyim. Ben bir şekilde borç buldum ve şirketimi kurdum ya bulamayanlar; işte bulamayanlar ya pes etti ya da yurt dışı fonlara yöneldi. Girişimcilerimiz fona ulaşamadığı için mecburen proje göçü yapıyorlar. Dolayısı ile fonangels.com olarak girişimcilerimiz projelerinin startup aşamasında göç eden değil belli bir seviyeye geldikten sonra dünyaya imza atan projeler olmalarını istiyoruz.

“HER BİR GİRİŞİMCİYİ BİR FİDAN OLARAK GÖRÜYORUZ. ELİNDE FİDANI OLAN GİRİŞİMCİMİZİN CAN SUYUNA VE TOPRAĞA İHTİYACI VAR. İŞTE BURADA YATIRIMCI CAN SUYU İLE MEYDANA ÇIKIYOR. FİDANI, CAN SUYU İLE BİR ARAYA GETİREN FONENGELS.COM BURADA TOPRAĞI OLUŞTURUYOR.”

GİRİŞİMCİLER BAŞARI HİKAYELERİ YAZIYOR

Bizlere yatırımcı ve girişimcinin bu fonlama sistemini nasıl kullanacağını ve sizlerin bu konuda nasıl bir yol haritasıyla hareket ettiğinizi anlatabilir misiniz?

Girişim kitle fonlama platformu çok önemli birikim ve özelliklere sahip bir platform. Geniş bir kadroya da sahibiz. Kurucularımızın tamamı girişimci ve yatırımcı özellikleri ile öne çıkan isimlerden oluşuyor. Yazılım sektörünün öncülerinden finans sektörünün duayenlerine kadar önemli isimlere sahip bir kadromuz var. 2010 yılından beri yaptığımız girişimcilik çalışmaları ile zaten girişimcileri ve yatırımcıları fiziki ortamlarda bir araya getirerek önemli çalışmalara imza atmıştık. Bu manada antrenmanlı olduğumuzun altını çizmek istiyorum. Sadece geçtiğimiz 2021 yılında yüzlerce startup’ı değerlendirip yatırımcılarla bir araya getirdik. Aynı zaman da bir melek yatırımcı olarak birçok startup’a ben de şahsen yatırım yaptım. Uzun yıllardır beraber yol yürüdüğümüz arkadaşlarımızla, yaptığımız bu çalışmaların bir sonucu olarak bütün bilgi ve birikimlerimizi fonangels.com markasında bir araya getirerek girişimcilik ekosistemine yeni bir soluk getireceğimize yürekten inanıyorum. Biz mottomuzda, fonengels. com’u girişimciliğin ekosistemi olarak ifade ediyoruz. fonangels.com almış olduğu yetkilendirme ile güvenli bir ortam sunmakta. Girişimci projesini güvenilir bir ortamda yatırımcıya sunarken, yatırımcı da e-Devlet Takasbank ve Merkezi Kayıt Kurumu entegrasyonları ile startup’a yapacağı yatırımı güvenilir bir ortamda yapmaktadır. Bize göre fonengels.com girişimcilik ekosisteminin toprağıdır. Her bir girişimciyi bir fidan olarak görüyoruz. Elinde fidanı olan girişimcimizin can suyuna ve toprağa ihtiyacı var. İşte burada yatırımcı can suyu ile meydana çıkıyor. Fidanı, can suyu ile bir araya getiren fonengels.com burada toprağı oluşturuyor. fonengels.com’un amacı küresel manada girişimcilik ekosistemimizin en verimli toprağını oluşturarak, küresel markaların bu topraktan neşet etmesini sağlamaktır. Bu sayede girişimcilerimiz başarı hikayeleri yazarken yatırımcılara da kazanç elde etmelerini sağlayacak. Bu sayede aynı zamanda istihdama ve milli gelire katma değer oluşturularak ülkemize ekonomisinin kalkınmasına ciddi faydalar sağlanacaktır.

Önceki haberSelçuklu Belediyesi gençlerin yanında olmaya devam ediyor
Sonraki haberBarış Rallisi’nin Türkiye etabı başladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.