Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Fitch, Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti

Fitch, Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti

0

Fitch Ratings, küresel ekonomi için 2023 büyüme tahminini yüzde 1,4’ten yüzde 2’ye yükselttiğini açıkladı. Aynı raporda, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5 büyümesi ve 2024’te de yüzde 3 büyümesi bekleniyor.

Fitch Ratings kredi derecelendirme kuruluşu, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nun mart sayısını yayımladı. Raporda, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasından bu yana Fitch’in ilk kez küresel büyüme tahminini yükselttiği belirtildi. Yükselişin nedenleri arasında Çin’in Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırması, Avrupa doğal gaz krizinin çözülmesi ve ABD’de tüketici talebinin direnci gösterildi. 

Aralık raporuna göre, küresel ekonomik büyüme tahmini yüzde 1,4’ten yüzde 2’ye çıktı. Ancak, ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankasının faiz oranlarındaki hızlı artışın gecikmeli etkisiyle 2024 için büyüme beklentilerinin yüzde 2,7’den yüzde 2,4’e düştüğü ifade edildi. Raporda, Çin ekonomisinin yıl başındaki Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırmasına rağmen, emlak sektöründeki zayıflık ve ihracattaki yavaşlama nedeniyle büyüme tahminlerinin düşürüldüğü belirtildi.

ABD, EURO BÖLGESİ VE ÇİN’İN BÜYÜME TAHMİNLERİ

Çin’in 2023 büyüme tahmini yüzde 4,1’den yüzde 5,2’ye, Euro Bölgesi’nin yüzde 0,2’den yüzde 0,8’e ve ABD’nin yüzde 0,2’den yüzde 1’e yükseltildi. Fitch’in gelecek yıla ilişkin büyüme öngörüsü ise ABD için yüzde 0,8, Euro Bölgesi için yüzde 1,4 ve Çin için yüzde 4,8 oldu. Avrupa gaz krizinin son aylarda hafiflediği ve Euro Bölgesi’nin büyüme beklentilerini iyileştirdiği belirtilirken, ABD ekonomisinin güçlü istihdam ve tüketim artışıyla kısa vadede tahmin edilenden daha fazla ivme kazandığı vurgulandı. Ayrıca, ABD ekonomisinde gecikmeli de olsa bir resesyonun üçüncü çeyreğin sonlarında başlamasının beklendiği ifade edildi.

“FED VE ECB, ENFLASYONUN KALICI HALE GELMESİNDEN ENDİŞELİ”

Fed ve ECB’nin kalıcı enflasyondan endişe duymaya başladığı, iş gücü piyasasındaki dengesizliklerin ücret baskılarının kaynağı olarak devam ettiği bir raporda belirtildi. Raporda, Haziran ayında Fed faiz oranının yüzde 5.5 ve ECB’nin refinansman faizinin yüzde 4’e yükseleceği tahmin edildi. Ayrıca, parasal sıkılaştırmanın ABD talebini beklenenden daha uzun süre yavaşlattığı ve faiz artışlarının nihayetinde faaliyetlerde baskı ortaya çıkaracağına inanıldığı da raporda vurgulandı.

TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN BÜYÜME TAHMİNİ

Şubat ayında yaşanan deprem felaketinin Türkiye’nin kısa vadeli ekonomik koşullarında etkili olmasının muhtemel olduğuna işaret edilen raporda, yeniden yapılanma programlarıyla birlikte üçüncü çeyrekte büyümenin hızlanmasının öngörüldüğü vurgulandı.

Raporda, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5 ve 2024’te yüzde 3 büyümesinin beklendiği belirtildi. Fitch daha önce Türkiye’nin 2023 ve 2024’te yüzde 2,9 büyüme kaydedeceğini öngörmüştü. 

Önceki haberİnşaat maliyet endeksi verileri açıklandı
Sonraki haberCari açık yılın ilk ayında 9,85 milyar dolar oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.