Ana Sayfa Türkiye'den Gündem EYT’liler çalışmaya devam etmeyi düşünüyor

EYT’liler çalışmaya devam etmeyi düşünüyor

0
Worker in uniform and helmet works on lathe, factory. Industrial production, metalwork engineering, manufacturing

Dijital istihdam platformu Eleman.net, şirketler ve çalışanların katılımıyla gerçekleştirdiği EYT anketinin sonuçlarını açıkladı. EYT adaylarının büyük bir çoğunluğu düzenlemenin ardından çalışmaya devam etmeyi düşündüklerini belirterek istihdam endişesi yaşayan şirketlere yeşil ışık yaktı. Şirketlerin çoğunluğu ise emekli çalışanların istihdamına devam etmeyi düşündüklerini belirtti.

Kamuoyunda uzun zamandır gündemde olan Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda yapılacak düzenlemenin detayları açıklandı. Düzenlemeden Eylül 1999’dan önce sigortalı olup, emeklilik için gerekli çalışma yılını ve prim gün sayısını dolduranların faydalanacağı açıklandı. Yaş şartı olmadan emekliliğe imkan tanıyan EYT düzenlemesiyle birlikte yaklaşık 2 milyon 250 bin kişi emekli olma hakkına kavuşacak.

Kamuoyu ve sektörlerin nabzını yoklayan anketler hazırlayan Eleman.net, gerçekleşen EYT düzenlemesi hakkında da işveren ve çalışan üyelerinin katılımıyla bir anket gerçekleştirdi. Detayları açıklanan EYT düzenlemesi ve gerçekleştirilen anket üzerine değerlendirmelerde bulunan Eleman.net CEO’su Murat Günay “Çok fazla insanın emekli olmasıyla birlikte sektörlerin özellikle nitelikli çalışan konusunda istihdam problemi yaşayacağı düşünülüyordu ancak anketimiz bu durumun pek fazla yaşanmayacağına işaret ediyor. Emekli olan bireyler çalışmaya devam etmeyi planlarken, firmalar ise emekli çalışanlarını istihdam etmeyi planlıyor. İki tarafın da planları paralellik gösterdiği için firmaların istihdam açığı çok yüksek olmayacak gibi gözüküyor” dedi.

Eleman.net CEO’su Murat Günay


EYT’LİLER ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK


Milyonlarca insanın heyecanla beklediği EYT düzenlemesinin detayları açıklandı. Gerçekleşen açıklamayla birlikte konuyla ilgili tüm kafa karışıklıkları giderildi. EYT’nin kapsadığı çalışan sayısından kaynaklı ilerleyen aylarda birçok sektörde istihdam problemleri olabileceği konuşulurken Eleman.net düzenlediği anketle bu konuya bir açıklık getirdi. Ankette sorulan “EYT ile emekli olmanız durumunda çalışmaya devam edecek misiniz?” sorusuna çalışanların yüzde 71’i “Evet” cevabını verirken, yüzde 29’u ise “Hayır” cevabını verdi. “Emekli olan çalışanlarınızı isterlerse istihdam etmeye devam edecek misiniz?” sorusuna ise işveren firmalar yüzde 80 oranında “Evet”, yüzde 20 oranında da “Hayır” cevabını verdi. Gerçekleşen anketle emekli olacak çalışanların büyük bir kısmı çalışmaya devam edeceklerini belirterek şirketlere yeşil ışık yakarken, şirketler ise emekli çalışanlarıyla yolculuğa devam ederek istihdam probleminin önüne geçeceklerini belirtti.

Önceki haber2023 yılında öne çıkacak siber güvenlik trendleri belli oldu
Sonraki haberKaymet’ten  5 yıl içinde 10 milyon dolarlık yatırım planı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.