Ana Sayfa Etiketler Sürdürülebilirlik

Etiket: sürdürülebilirlik

Her şey gelecek nesiller için

Sürdürebilirliği odak noktasına alan PepsiCo, uzun süredir tüm ekosistemin sürdürülebilir olması hedefiyle çalışmalarına devam ediyor. Kendileri için sürdürülebilirliğin bir gıda sistemi inşa etmek olduğunu söyleyen PepsiCo Türkiye Kurumsal İlişkiler ve Sürdürülebilirlik Kıdemli Direktörü Esra İren, “Gelecek nesiller için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diyor

Petrol Ofisi ile Pegasus işbirliklerini güçlendiriyor

Türkiye'nin enerji altyapı grubu Petrol Ofisi, sürdürülebilir havacılık yatırımlarını artırıyor. 2022 yılından bu yana Türkiye pazarına sürdürülebilir havacılık yakıtı SAF ikmali gerçekleştiren Petrol Ofisi bu alanda Pegasus Hava Yolları ile süregelen iş birliğini güçlendiriyor. Yeni protokol ile Petrol Ofisi'nin Pegasus Hava Yolları'na ikmal edeceği SAF hacminin 2023 yılında üç, 2024 yılında ise 10 kata kadar artması öngörülüyor.

“Sürdürülebilirlik Devrimi” ile güzellik sektöründe bir ilk

L’Oréal Türkiye, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK DEVRİMİ” ile Çevre, İklim ve Toplumlar üzerinde olumlu etki yaratmaya devam ediyor. Ülkemizde yaşanan kuraklık tehdidine değinen L'Oréal Türkiye, İstanbul Üretim Tesisi’ni “Suyu Geri Dönüştüren Su Dostu Fabrika”ya dönüştürüyor. Tüm dünyada yaşanan iklim değişikliklerine bağlı olarak su tasarrufu konusunda acil olarak harekete geçilmesinin önemini savunan L'Oréal Türkiye, 2,5 yıl süren ve 14 milyon TL yatırımla gerçekleştirilen bu dönüşümle İstanbul Üretim Tesisi’nde endüstriyel suyun %100’ünü geri dönüştürerek tekrar kullanacak..

Garanti BBVA ile “İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” buluşmalarının ikincisi Gaziantep’te yapıldı

 Garanti BBVA, Türkiye'yi Avrupa Yeşil Mutabakatı uyum sürecinde desteklemek, sürdürülebilir yatırımların önünü açmak amacıyla düzenlediği "İhracatta Sürdürülebilir Gelecek" etkinliğinin ikincisini Gaziantep'te gerçekleştirdi.

Enerjik Okullar Faz II Projesi ülke çapına yayılıyor

Çalık Enerji, Mitsubishi Corporation ve Sürdürülebilirlik Adımları Derneği tarafından ortaklaşa yürütülen Enerjik Okullar Faz II Projesi’nin seminerleri ve atölye çalışmaları Amasya ve Malatya’dan sonra Samsun’da düzenlenen etkinlik ile tamamlandı. Meslek lisesi öğrencilerinin sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, yenilenebilir enerji ve teknoloji konularında farkındalıklarını artırmayı amaçlayan proje, dijital platforma taşınarak Türkiye çapındaki etki alanını genişletecek.

Sürdürülebilirlik temelli üretim ile kimya ihracatında birincilik hedefi

2019 yılında ihracatta ikinci sıraya yükselmesinin ardından liderliğe odaklanan kimya sektörü, 2022 yılında gerçekleştirdiği 33,6 milyar dolarlık rekor ihracat ile Türkiye’nin en fazla ihracat yapan sektörü olmayı başararak zirveye yükseldi. Bir önceki yıla göre ihracatta yüzde 32 büyüme yakalayarak çıtayı yükselten ve Türkiye’nin toplam ihracatındaki payını yüzde 13,2’ye çıkaran kimya sektörü gözünü kalıcı birinciliğe çevirdi.

Garanti BBVA ve Coats’dan sürdürülebilirlik iş birliği

Garanti BBVA, İngiltere menşeli endüstriyel iplik üreticisi Coats ile sürdürülebilir finansman iş birliğine imza attı. Böylece, Coats İngiltere’de BBVA ile devam eden iş birliğini Garanti BBVA ile Türkiye’ye taşımış oldu. İşbirliği kapsamında, Coats'un operasyonları için belirlenen çevresel ve sosyal performans taahhütlerini yerine getirmesi halinde faiz indiriminden yararlanabileceği kaydedildi.

Sütaş, “Sürdürülebilirlik İlerleme Raporu”nu yayımladı

2021 yılında elektrik ihtiyacının yüzde 80’ini çiftliklerinin gübreleri ve organik atıklardan üretilen yenilenebilir enerji ile karşılayan Sütaş, 2025 yılına kadar bu oranı yüzde 100’e çıkaracak. Güneş enerji santrali yatırım hedefini revizede ederek 10 MW’den 25 MW’ye yükselten Sütaş, ısı enerjisi ihtiyacının yüzde 50’sini de yenilenebilir enerjiden elde etmeyi planlıyor.

Sürdürülebilir ihracat yılı 2022

2022 yılını geride bırakmaya hazırlanırken derneklerin ve farklı sektörlerin ihracat birliği başkanları açıklamalarda bulundu. Genel olarak sürdürülebilirlik çerçevesinde   2022 hedeflerinin üstünde geçirdiğini söyleyen başkanlar,  2023 yılı hakkında da umutlu konuştu.

“Türkiye, yenilenebilir enerjide 5 yılda yüzde 65’e yakın büyüyebilir”

Küresel gündeminin güncel konularına mercek tutan Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), bu kez dünyanın zorlu sınavı enerji krizini ve yenilenebilir enerji konusunu; İstanbul’da düzenlediği “Dünya Enerji Krizi: Çözümler & Yenilenebilir Enerjinin Rolü” başlıklı bir konferansta ele aldı. Enerji krizinden çıkış yolları ve sürdürülebilir bir gelecek için yenilenebilir enerjinin öneminin konuşulduğu konferansta, IICEC tarafından hazırlanan ve sektörde bir ilk, aynı zamanda öncü çalışma olan ‘Türkiye Yenı̇lenebı̇lı̇r Enerji̇ Görünümü 2022 Raporu’ lansman sunumu da yapıldı.