Enflasyon rakamı 24 yılın zirvesinden sonra düşüşe geçti

  0

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakam, 24 yıllık zirve yapan enflasyon rakamının düşüş yaşadığını gösteriyor.

  TÜİK Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. 2023 yılında uygulanacak olan emekli-memur maaşları ile asgari ücrete de etki edecek olan Kasım ayı enflasyon rakamları, yıllık yüzde 84,39, aylık bazda ise  yüzde 2,88 olarak açıklandı.

  Tüketici fiyatları (TÜFE) kasımda, aylık yüzde 2,88 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 85.51’den yüzde 84,39 seviyesine geriledi. Böylece enflasyonda 24 yılın zirvesinden dönüş yaşanmış oldu. Piyasalarda TÜFE’nin aylık yüzde 3 ve yıllık yüzde 84.54 artacağı tahmin ediliyordu.

  Geçen hafta İTO tarafından açıklanan İstanbul’un enflasyonu ise yıllık bazda 105,55 artış göstermişti. İstanbul’un enflasyonu ekim ayında yüzde 108.8 ile zirve yapmıştı. Aylık artış ise yüzde 3,10 olarak kaydedilmişti.

  TÜFE’deki değişim bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 62,3 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 70,36 olarak gerçekleşti.

  Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 35,87 ile haberleşme oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 107,03 ile ulaştırma oldu.

  ÇEKİRDEK ENFLASYONDA DA YAVAŞLAMA

  Aynı dönemde çekirdek enflasyonda da yavaşlama kaydedildi. Yıllık çekirdek enflasyon kasım ayında yüzde 68,91 olarak açıklandı. 

  Enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE, aylık bazda yüzde 1.88 yükseliş kaydetti.

  Ekimde yıllık çekirdek enflasyon yüzde 70,45 olarak gerçekleşmişti.

  Önceki haberDünyanın en gelecek vaad eden merkezi yatırım almaya devam ediyor
  Sonraki haberASİAD’ın yeni dönemi Evrim Kırmızıtaş Başaran’a emanet

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz
  Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.