Yazarlar

Enerjiye 15 yılda 18 milyar dolarlık dev yatırım

İzmir’de Aliağa tesislerinde işlediği 11 milyon ton ham petrolü rafinaj ürün haline getiren SOCAR, Türkiye’ye son 15 yılda 18 milyar Dolarlık yatırım yapan enerji şirketi olarak sektöre adını büyük puntolarla yazdırıyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası06.06.2023
Enerjiye 15 yılda 18 milyar dolarlık dev yatırım

İzmir’de Aliağa tesislerinde işlediği 11 milyon ton ham petrolü rafinaj ürün haline getiren SOCAR, Türkiye’ye son 15 yılda 18 milyar Dolarlık yatırım yapan enerji şirketi olarak sektöre adını büyük puntolarla yazdırıyor.

Sürdürülebilirliği temel ilke olarak benimseyen SOCAR Türkiye, Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya tesisi Petkim’in enerjisinin bir kısmını rüzgar enerji santrali PETKİM RES ile karşılıyor. Türkiye’nin en büyük endüstriyel holdingi SOCAR Türkiye CEO’su (Vekaleten) Elchin Ibadov ve SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, şirketin Aliağa’da yer alan üretim tesislerine yönelik gerçekleştirilen saha gezisine katılan basın mensuplarıyla bir araya gelerek yatırımlarını, faaliyetlerini, sürdürülebilirlik çalışmalarını, dünyayı etkileyen enerji krizine ve iklim sorununa gelecek planlarını aktardı.

“ENERJİ KRİZİNİN FİYATLARA ETKİSİNİ DOĞRUDAN HİSSETMEDİK”

Rusya-Ukrayna savaşından ötürü ortaya çıkan enerji krizine yönelik açıklamalar yapan Elchin Ibadov, “SOCAR Türkiye olarak en önemli ham maddelerimiz sırasıyla; işlenmemiş petrol, doğal gaz ve kısmen elektrik. Söz konusu krizden ham madde alımı açısından herhangi bir şekilde etkilenmedik ancak iki ülke arasındaki gerginliğin fiyatlara etkisini hissettik” dedi.

 Anar Mammadov ise bu konuya dair şunları söyledi; “Bu savaştan operasyonel olarak etkilenmedik. Çünkü bizim şirket olarak iki temel rekabet gücümüz var; birincisi biz bir Türk şirketiyiz ve temel piyasamız Türkiye. Bana göre Türkiye’nin dışında baş gösteren bir olay olmasından ötürü dolaylı bazı etkiler olabilir ama doğrudan bizim piyasamıza bizim müşterimize bir etkisi olmadı. Yani satış açısından üretim açısından bize bir olumsuz etkisi yok. İkincisi, bizim temel gücümüz entegrasyondan kaynaklanıyor. Bu savaş neticesinde ve bundan önce pandemi sonucunda dünyada tedarik zincirinde bazı kırılmalar oldu ama biz SOCAR ve Petkim arasında entegrasyonu sağladığımız için bu kırılmalardan olumsuz etki görmedik.

SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov

“ Dünyayı yavaş yavaş öldüren iklim değişikliği meselesine karşı gösterdikleri hassasiyetin altını çizen Anar Mammadov, söz konusu soruna birçok pencereden baktıklarını, karbon emisyonunu azaltma çalışmalarına ağırlık verdiklerini ve enerji verimliliğini artıracak faaliyetler yürüttüklerini açıkladı.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz