Ana Sayfa Söyleşi Emlakçılığın teknolojik versiyonu: Emlakjet

Emlakçılığın teknolojik versiyonu: Emlakjet

0

Ülkemizde sürekli dalgalanan kur ve pandeminin etkisi her sektöre riayet etti. Son günlerin en çok konuşulan konularından bir tanesi de emlak sektörü. Emlakjet bu süreçte ürettiği inovatif gelişmelerle halkın yükünü hafifletmeyi ve sektöre katma değer sağlamayı hedefliyor. Teknolojik alt yapıya yaptıkları yatırımla sektörlerinde bir ilki gerçekleştirdiklerini aktaran Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, sektörle ilgili oldukça önemli bilgiler aktardı.

Pandemi döneminde konut piyasasında neler yaşandı? Bu süreçte emlak ofisleri ve Emlakjet ne gibi süreçlerden geçti bilgi verebilir misiniz?

Pandemi sonrasında genel belirsizlikten kaynaklı olarak gayrimenkulde de durgun bir dönem yaşandı. 2020 yılının haziran ayında yapılan kredi faiz indirimleri, gayrimenkul piyasasına damga vurdu. Bu dönemde konut satışında rekorlar kırıldı. Ofisler canlılıktan memnun oldu fakat faizlerin inmesi fiyatlara da artış olarak yansıyor. O dönemde aydan aya satılık fiyatlarda ortalama yüzde 4 – 5 gibi artışlar kaydettik. Evde yaşamın önem kazanmasıyla da konut talebi hem arttı hem de talebin türü değişti. Araştırmalarımıza göre 2020’de balkonlu ev aramaları yüzde 80, bahçeli-balkonlu ev aramaları yüzde 50 arttı. Bu dönemde değişen talebe göre servislerimizi geliştirmeye devam ettik. Belirsiz bir piyasada, Türkiye’de ilk olan Jetsat ürününü iLab Holding güvencesiyle hizmete açtık ve tanıtımını yaptık. Jetsat ile yeni bir konut yatırımı yapmak veya acil nakit ihtiyacını karşılamak için mülkünü satmak isteyen kullanıcılara 5 gün içinde evini satma fırsatı sunuyoruz. Alım satım işlemlerinde üyemiz olan emlak ofisleriyle çalışarak onlara da ek komisyon geliri sağlıyoruz. Bunun yanı sıra iki farklı Türk spor takımını destekledik. iLab Holding Grup şirketleriyle birlikte sigortam.net Basketbol Takımı’nın forma sponsoruyuz. Bursaspor’un da geçen sezondan beri şapka sponsoruyuz. Sektörün durakladığı dönemler bana göre biz teknoloji firmaları için yeni bir şeyler yapmanın tam zamanı. Biz de 2020’de durmadan hizmet ve servisimizi geliştirmeye devam ettik.

2021 yılı sona ermek üzere. Geçtiğimiz yılın konut piyasası değerlendirmesini yapabilir misiniz? Konut fiyatlarında rekor artışlar yaşandı. Sizce gayrimenkul değer kazanmaya devam edecek mi?

2021 ilk altı ayında kiralık konutlara talebin 2020 geneline göre arttığını gördük. Sebepler çok çeşitli; satılık fiyatlarının büyük oranda yükselmesi ve konut arayanların alma gücünün istedikleri nitelikteki evlere yetmemesi, dolayısıyla kiralığa yönelmesi, yüz yüze eğitimin açıklanması ile öğrencilerin dönüşü, kapanma döneminde sahil kentlerine giden çalışanların yılsonuna doğru şehre geri dönüşü ve yabancı göçün çoğunlukla kiralık konuta yönelmesi. Satılık konuttaki fiyat artışının en önemli sebebi ise inşaat maliyetlerinde yıllık yüzde 40 artışla arzın yetersiz kalması. Geçtiğimiz Ekim ayında emlakjet.com’da yayında olan ilanlara göre ortalama satılık fiyatlarda aydan aya yüzde 7 artış kaydettik. Geçtiğimiz yıl faiz indirimi döneminde bile en yüksek aydan aya artış yüzde 5 olmuştu. Yani fiyat artışları halen devam ediyor. Geçen yıla göre toplamda konut satışları yüzde 15 az olsa da son üç aydır 100 binin üzerinde aylık daire satışı gerçekleşiyor. Artan fiyatlara rağmen gayrimenkulün özellikle yatırım amacıyla tercih edildiğini görüyoruz. Ekim ayı itibariyle yapılan ufak faiz teşvikleri de kullanıcıların satılık dairelere yönelmesine sebep oldu. Önümüzdeki bir yıl fiyat artışının hız kesmeyeceğini düşünüyorum. Enflasyona karşı birikimlerini korumak isteyen yatırımcılar da gayrimenkule yönelmeye devam edecektir.

Emlakjet CEO’su Tolga İdikat

Yatırımcılar için en iyi fırsatlar nerede olabilir?

Fiyatlar hızla arttığı ve yeni konut yapımı azaldığı için sıfır konutlardaki fiyat artışları ile ikinci el konuttaki fiyat artışı arasındaki oran giderek artıyor. Oturum yerine yatırım fırsatı kollayanlar için site içinde, yeni veya birkaç yaşında, ulaşım imkanlarına yakın ve şehrin yeni merkezi olmaya aday ilçeler iyi yatırım fırsatları. Aynı şekilde yazlık bölgeler pandemide artan talep ile geçen yıllara göre daha yüksek oranlarda değerlendi ve değerlenmeye devam ediyor. Son olarak müstakil yaşam trendinin de artmasıyla detaylı bir araştırma sonrasında arsa yatırımları, yatırımcısına en çok kazandıran seçenekler arasında olabilir.

FİNANSAL KAYNAKLARIN YÜZDE 44’Ü BANKA KREDİSİ

Türkiye genelinde Ekimde 137 bin 401 konut satıldı. Konutta geçen seneki gibi büyük bir faiz indirimi olursa bu sayı ne kadar artar?

Piyasadaki dengenin korunması açısından geçen seneki kadar büyük bir faiz indirimi beklenmiyor fakat son iki ayda ufak indirimler psikolojik de olsa konut alıcılarını etkiledi. Çünkü faizler yalnızca finansal kaynak olarak banka kredisinin artmasını etkilemiyor. Aynı zamanda kamuoyunda ‘fiyatlar daha da artacak aldım aldım’ etkisi yapıyor veya gayrimenkulün kazançlı bir yatırım olacağı işaretini veriyor ve yatırıma yönlendiriyor. Ekim ayında emlakjet.com’da satılık konut arayanlara yaptığımız ankete göre ev alırken finansal kaynak olarak yüzde 44 ile en çok banka kredisi tercih ediliyor. Fakat gerçekleşen veriye göre Ekim’de satılan konutların yüzde 20’si ipotekli satılmış durumda. Kredi ile konut alımı önümüzdeki dönemlerde bir miktar artsa da 2020 yılındaki kadar ipotekli satış görülmeyecektir. Satışların yükselen fiyatlara rağmen aylık 120 bin ile 150 bin konut arasında seyredeceğini ön görüyoruz.

Eskilerin kelepir dediği fırsat dairelere vatandaş ulaşabiliyor mu?

Konut sahibi olmak isteyen kişilerin yaşadıkları en büyük sorunlardan biri, hayal ettikleri eve uygun bir fiyatla ulaşıp ulaşamayacaklarıdır. Emlakjet.com olarak, konut satın almak isteyenlerin hayatını kolaylaştıracak yeni bir projeye imza atarak JetFırsat ilanları yayınlıyoruz. Bu hizmeti Endeksa iş birliği ve akıllı makine öğrenmesi sayesinde sunuyoruz. Emlakjet masaüstü ve mobil web alanlarında yer alan JetFırsat kategorisine tıklayan kişiler, bölgelerindeki benzer kriterlerdeki evlere göre uygun fiyatlı evleri listeleyebiliyor. JetFırsat daireler, lüks kategorisindeki pahalı bir mülk de olabilir, uygun fiyatlı bir daire de. Bu kategoride önemli olan kullanıcıların aradığı her bölge ve fiyat aralığı için o kriterlerde fırsat sayılan dairelerin listelenmesi. ‘JetFırsat’ kategorisi ile zaman zaman soru işaretleriyle dolu ev arama sürecinde ücretsiz olarak teknolojik bir ek hizmet sağlıyoruz.

EV SATIŞ SÜRESİ 77 GÜNDEN 5’E İNDİ

Jetsat’tan biraz daha detaylı bahseder misiniz? Hızlı konut satmak mümkün mü?

Jetsat Türkiye’deki ortalama 77 gün olan satış süresini 5 güne indirdiğimiz inovatif bir gayrimenkul ürünü. Ev ziyaretine kadar tüm süreçler internette yönetiliyor ve 48 saat içerisinde satış yapmak isteyen ev sahibine teklif gönderiliyor. Bu süreçte SPK lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanları ve profesyonel bir müşteri hizmetleri ekibi hizmet veriyoruz. Jetsat tüm paydaşlarına katkı sağlıyor; acil nakde ihtiyacı olan son kullanıcıya evini 5 günde satma imkanı sağlıyor, birlikte çalıştığımız üye ofislere ek komisyon sağlıyor ve son olarak konut alım-satımını teşvik ederek sektördeki işlem hacmini destekliyor. Emlakjet olarak böylesine inovatif bir e-servisin Türkiye’deki tek sağlayıcısı olmaktan gurur duyuyoruz.

Önceki haberTGDF’nin yeni başkanı Demir Şarman oldu
Sonraki haberSosyal medya ile geniş kitlelere açıl!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.