Yazarlar

ELİDER ve Ticaret Bakanlığı’ndan 600 bin İşletmeyi İlgilendiren İş birliği

600 bin işletmeyi direkt ilgilendiren E-Ticaret ve yazılım sektörü toplantısı, Elektronik Ticaret Derneği ELİDER ve Ticaret Bakanlığı iş birliği ile gerçekleştirildi.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası05.05.2023
ELİDER ve Ticaret Bakanlığı’ndan 600 bin İşletmeyi İlgilendiren İş birliği

600 bin işletmeyi direkt ilgilendiren E-Ticaret ve yazılım sektörü toplantısı, Elektronik Ticaret Derneği ELİDER ve Ticaret Bakanlığı iş birliği ile gerçekleştirildi. Bu işbirliğiyle yüzbinlerce işletme ve şirketin erişebileceği destek paketleri açıklandı.

E-Ticaret, yazılım, bilişim ve e-ihracat sektörlerine yönelik artan ilgiyle birlikte 5886 sayılı devlet destekleri, e-ticaret yasası ve yönetmelikleri gibi önemli konuların kamuoyu tarafından ilgiyle karşılandığı Elektronik Ticaret Derneği ve Ticaret Bakanlığı E-Ticaret, E-İhracat Daire Başkanları, TOBB Yazılım Meclisi, Sivil Toplum Kuruluşları, sektörel diğer kurum ve kuruluşların katılımıyla İstanbul Fulya’daki Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nde gerçekleştirildi. Geniş katılımla gerçekleşen etkinliğin teması E-İhracat Devlet Teşvikleri oldu.

2022 yılı itibarıyla Türkiye’de 800,7 milyar TL’ye ulaşan e-ticaret hacmi, 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 43 artan sipariş adetleri, 458 milyar TL perakende e-ticaret hacmi yaklaşık 600 bin e-ticaret ve KOBİ işletmesini, yüz binlerce yazılım şirketini doğrudan ilgilendiriyor. Bu kapsamda ELİDER ve Ticaret Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen etkinlikte yazılım ve e-ihracat sektörüne yönelik teşvikler açıklandı.

YOĞUN KATILIM İLE GERÇEKLEŞEN TOPLANTIDA;

Ticaret Bakanlığı (Bilişim, Yazılım, Dijital ve İletişim Hizmetleri Dairesi), Daire Başkanı Hürol Karlı, E-İhracat ve Yeni Teknolojiler Daire Başkanı Hasan Önal, İç Ticaret Genel Müdürlüğü  Ticaret Uzman Yardımcısı Oğuzhan Ünal, TOBB, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği / Yazılım Meclisi Başkanı Ertan Barut, BTM Genel Müdürü  İbrahim Elbaşı, ELİDER Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Darbay, Ticimax CEO’su Cenk Çiğdemli,Trendyol Pazaryeri Satış ve İş Geliştirme Direktörü Özkan Çokaygil, Kargoist Genel Müdür Yardımcısı Fahri Çırak, Uyumsoft Genel Müdürü Erhun Öcal gibi önemli isimler konuşmacı olarak yer aldı. Etkinlikte E-İhracat devlet teşvikleri konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

İHRACAT YAPAN İŞLETMELERİN KARŞILAŞTIĞI SORUNLAR ELE ALINDI

Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sunumlarda, yazılım, bilişim, e-ihracat sektörleri için hazırlanan teşvikler, destekler ve hizmetler hakkında önemli bilgilendirmeler yapıldı. Sunumlarda, Türkiye’de e-ihracat yapan işletmelerin karşılaştığı sorunlar, devletin e-ihracat teşvikleri konusundaki çalışmaları ve gelecekteki planları hakkında bilgiler verildi. Yüksek ilgiyle dinleyen katılımcılardan gelen soru ve dilekler sunum yapan bakanlık yetkilileri tarafından detaylı bir şekilde cevaplandı. Sektörde faaliyet gösteren işletmelerin ilgili teşvik, destek ve hizmetlerden nasıl faydalanabilecekleri anlatıldı. Kayıt ve networking ile başlayan program, açılış ve destek verenlere teşekkürlerle devam etti.  

ELİDER Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Darbay, etkinliğe gelen yoğun talep ve katılım için tüm davetlilere, üyelere ve davetlerini kırmayıp katılan tüm konuşmacılara teşekkürlerini ileterek, çok yakında yurtiçi ve yurtdışı etkinlikler ile e-ihracat teşvik ve kamu destekleri konusunda kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceklerini aktardı.

Etkinlikte bulunan e-ticaret altyapı sağlayıcı firmalardan Ticimax CEO’su Cenk Çiğdemli ise; yüksek katılımlı ve dolu içeriği ile yüzbinlerce işletmeyi doğrudan ilgilendiren bilgilendirmeler için konuşmacılara teşekkür etti.

Ticaret Bakanlığı E-ihracat ve Yeni Nesil Teknolojiler Daire Başkanı Hasan Önal ;sunumunda,şu ana dek 27.149.000 TL, E-İhracat konsorsiyumlarına 81.447.000 TL, Perakenden E-ticaret sitelerine 81.440.000 TL, Pazaryerlerine 81.400.000 TL, B2B Platformlarına 7.239.000 TL tutarında teşviğin yararlanıcılara açıldığını, başvuruların ve fırsatların halen devam ettiğini belirtti.

Ticaret Bakanlığı - Bilişim, Yazılım, Dijital ve İletişim Hizmetleri Daire Başkanı Hürol Karlı,Turquality kapsamında; Yazılım, Yapay Zeka, Büyük Veri, Siber Güvenlik, Gömülü Yazılım, E-Spor, Finansal Yazılım, Blok Zincir, Akıllı Şehir, Bilişim Hizmetleri, Sistem Bakım ve Destek Hizmetleri, Dijital Aracılık, Dijital Oyun, Yeşil Dönüşüm, Telekomünikasyon, 5g, Bulut ve İletişim ve Veri Merkezleri hakkındaki teşvik ve desteklerden bahsetti.

Hürol Karlı, etkinlikteki sunumunda mevcut destekler içinde bulunan, Tekno Hızlandırıcı Programı, Serbest Bölge, İhtisas Serbest Bölge, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri öncülüğündeki şirketlere ve Üniversite Teknoloji Merkezlerine (Teknopark)  %70 oranında ve 2 yıl süreli olarak Proje başına 9.618.000 TL tutarında kullandırılabilen destek hakkında detaylı bilgi verdi.

E-Ticaret
Yorum Yaz