Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Dünyanın en büyük dalgalı elektrik santrali Türkiye’de kurulacak

Dünyanın en büyük dalgalı elektrik santrali Türkiye’de kurulacak

0

Ordu Belediye Başkanı Hilmi Güler, vaatlerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Rüzgar sörfünü bölge halkının hizmetine sunan Güler, dünyanın en büyük dalgalı elektrik santrali unvanına sahip tesisi de hayata geçiriyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi şehrin enerji ihtiyacını karşılamak için yeni bir yatırıma daha imza atıyor. Yeni yatırımla birlikte, daha önce belediye tarafından bölge halkının hizmetine sunulan rüzgâr ve güneş enerjisinden elektrik üreten tesislerin yanı sıra dalgadan da enerji üretmek mümkün olacak. Proje kapsamında İsrailli şirket Eco Wave Power ile yapılan anlaşmayla 77 Megavat (MW) olarak tespit edilen dalga enerjisi, Ordu’nun ihtiyacı için kullanılacak. Bu santral, aynı zamanda dünyanın en büyük dalgalı elektrik santrali olacak.

77 MEGAWATT GÜCE SAHİP OLACAK

Bölgenin gelişim ivmesine de büyük destek sağlayacak projenin yatırım bedelinin 150 milyon Dolar olması beklenirken, toplamda da 77 megavat gücünde enerji üretebileceği ön görülüyor. Proje sürecini doğru yönetmek içinse öncelikle 4 MW’lik bir tesis kurulacak ve sonrasında nominal güce doğru yükseltme yapılacak. Santral, maksimum kapasitede çalıştığı takdirde (77 MW) bir ayda 55.440 MW, bir yılda ise 665.280 MW elektrik üretimi gerçekleştirebilecek. Santral, bir yılda İstanbul Avrupa Yakası’nın tükettiği enerjinin (27,5 kWh – 2021) yüzde 2,41’ini üretmiş olacak.

Bunun yanı sıra, enerji alanında atılacak bu adımın Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin yeni bir seviyeye taşınmasına da fayda sağlayacağı ön görülüyor.

Önceki haberDijital pazarlama sektörü 2022’de yüzde 70 büyüdü
Sonraki haberASO Başkanlığına Seyit Ardıç seçildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.