Ana Sayfa Sektörel Panorama “Ülkelerin büyüme politikaları yeşil ve dijital dönüşüm unsurları etrafında şekilleniyor”

“Ülkelerin büyüme politikaları yeşil ve dijital dönüşüm unsurları etrafında şekilleniyor”

0
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD)“Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Dünya Enerji Pazarları ve Küresel Enerji Dönüşümü” temalı toplantı düzenledi. Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Dr. Fatih Birol’un da katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “Ukrayna-Rusya savaşı hem küresel ölçekte yaşanan gelişmelerin enerji maliyetleri üzerindeki etkisini hem de enerjide dışa ve fosil kaynaklara olan bağımlılığın derecesini gözler önüne serdi” açıklamalarında bulundu.

Ülkelerin büyüme politikaları yeşil ve dijital dönüşümün unsurları etrafında şekillendiğini aktaran TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “Pandemi sonrası toparlanma planlamalarında iklim değişikliği ile mücadele ana bileşenler arasında yerini korudu; enerji sektörünün dönüşümüne yönelik tedbirler de bu hedefi mümkün kılacak şekilde güçlendirildi.

Bu süreçteki Ukrayna-Rusya savaşı ise hem küresel ölçekte yaşanan gelişmelerin enerji maliyetleri üzerindeki etkisini hem de enerjide dışa ve fosil kaynaklara olan bağımlılığın derecesini gözler önüne serdi. Enerji politikalarında perspektif hızla “enerji dönüşümünden” “enerji arz güvenliğine” kaydı. Bu süreçte Avrupa Birliği Rusya’ya karşı bir dizi yaptırım planını hayata geçirdi; “RepowerEU” planıyla fosil kaynaklarda Rusya’ya olan bağımlılığını 2030 yılına kadar sonlandırmayı hedeflediğini açıkladı. Aynı plan dahilinde sıvılaştırılmış doğalgaz, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, yenilenebilir hidrojen, elektrifikasyon ve altyapı yatırımlarının artırılacağına işaret etti. Uluslararası Enerji Ajansı da 10 maddelik eylem planıyla bu tartışmalara katkı sağladı” ifadelerini kullandı.

Şubat ayında gerçekleştirilen İklim Şurası kararlarına da yansıyan ve bu yıl içinde hazırlanması öngörülen Uzun Dönemli Enerji Planı’nın stratejik bir önem taşıdığını ifade eden Turan, “Bu planın arz güvenliği, öngörülebilirlik ve sürdürülebilirlik prensiplerini bütüncül gözetmesi kritik önem taşıyor. Bu çerçevede, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği potansiyelimizin azami şekilde kullanıldığı; enerji arz güvenliğine ve kalitesine yönelik altyapının güçlendirildiği; serbest piyasa uygulamalarından uzaklaşılmayan bir planı hedeflemeliyiz. Etkili bir kaynak ve rezerv planlamasını; hidrojen gibi yüksek potansiyel taşıyan alanlarda güçlü bir teknoloji ve inovasyon desteğini; ekonomik enerjiye ulaşılabilirliğin artırılmasını önceliklendirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Dr. Fatih Birol


“GELECEKTE RUSYA GİBİ KRİZ YAŞAMAK İSTEMİYORSAK TEMİZ VE GÜVENİLİR ENERJİ KULLANMAMIZ GEREKİYOR”

Etkinliğin ana tema konuşmacısı Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Dr. Fatih Birol konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Değerlendirme şöyle:

Avrupa doğalgazının yüzde 45’ini Rusya’dan alıyor. Bu oran, enerji partnerliğinin bu iki taraf için ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Petrol fiyatlarında yaşanan artışı önleyecek bir takım tedbirler alındı ve alınması gereken bir takım tedbirler de söz konusu. Bunlar;

 • ABD, Kanada ve Brezilya’da ciddi üretim artışı bekliyoruz.  Bu Rusya’nın oluşturmuş olduğu kaybı önlemek için yeterli değil ama yine de bir nebze çözüm olabilir.
 • Günlük 1,5 milyon varili aşan oranda piyasalara petrol verdik. Bu da piyasalarda fiyatın düşmesini beraberinde getirdi. 140 dolarlardan 100 dolara düşmesini sağlayan nedenlerden biri de piyasaya vermiş olduğumuz bu petrolden kaynaklı.
 • Önümüzde mecburi bir çözüm daha duruyor.  O da tüketimin kısılması.
 • Kurum olarak 10 maddelik bir eylem planı hazırladık. Almanya’daki gibi otoyollarda hız sınırının aşağı çekilmesi, Pazar günleri dışarı araçsız çıkma, toplu taşıma fiyatlarının düşmesi ya da ücret siz olması gibi maddeleri içeriyor.
 • Avrupa ve Asya’daki doğalgazda 6-7 kat fiyat artışı gördük. Doğalgaz Avrupa için sadece ısınmada değil, sanayide de önemli.

Enerji krizini çözmek için önerilerimiz;

 1. Uzun dönemli kontratları Rusya ile yenilememek ve bu ihtiyacı başka ülkelerle karşılamak (Norveç ve Cezayir gibi)
 2. Gazı, başka enerji kaynakları ile ikame etmek (Rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları gibi) ve Nükleer Enerjiden çıkmak için adımlar atılması
 3. Tüketim alanında bazı tedbirlerin alınması (termostatları 2 derece azaltmak)

“DOĞALGAZDA ASIL SIKINTI KIŞ AYLARINDA YAŞANACAK”

Enerjide bizi bekleyen tablo:

 1. Elli bir dönem petrol ve doğalgaz fiyatları bu şekilde devam edecek
 2. Rusya’nın durumu doğalgazda bu şekilde kalmayacak.
 3. Enerjide inovasyon çok önemli hale gelecek.
 4. Yenilebilir enerji daha hızlı büyüyecek
 5. Elektrikli arabalarda artış yaşanacak. 2019 yılında satılan her 100 arabadan 2’si elektrikli iken, 2021 yılında bu sayı 10’a çıktı.
 6. Nükleer enerji kesinlikle bir geri dönüş yaşayacak
Önceki haberİhracatın büyümesine destek
Sonraki haber‘Geleceğin Türkiye’si ve ‘Türkiye’nin Geleceği’ için Hepsiburada’dan iki önemli adım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.