Ana Sayfa Yazarlar Dönüşüm dijital markalaşmada

Dönüşüm dijital markalaşmada

0

Türkiye’de iş dünyasının dönem dönem yapısal ve ekonomik olarak bir takım problemlerle karşı karşıya kaldığı bilinen bir gerçek. Günü kurtaran taktiksel aksiyonlarla geçiştirilen ancak aslında sadece sürdürülebilir bir stratejiyle çözülebilecek olan bu sorunların bir türlü giderilmemesinin temelinde dönüşüm eksikliği vardır. Bu dönüşüm içinse yeni nesil bir kavram olan “dijital markalaşma” gerekiyor.

İş dünyası profesyonelleri, akademisyenler, yöneticiler ve çalışanlar ile kurumsal ve kamusal yapılar ya da sivil toplum kuruluşları “Dijital” ve “Markalaşma” sözcüklerine her ne kadar hâkim olsalar ve uygulamaya çalışsalar da iş dünyasını oluşturan tüm o paydaşlar aslında “Dijital Markalaşma” kavramına dair bir farkındalığa sahip değil.

Dijital markalaşma, bütünleşik  pazarlama  adı  verilen  kadim ve çatı kavramın içerisinde yer alan 100’den fazla kavram, süreç ve uzmanlıklardan biri olarak konumlandırıldı. Diğer bir ifadeyle dijital markalaşma kapsayıcılık açısından bütünleşik pazarlamanın hemen ardından geliyor.

“Dijital markalaşma: ‘dijital pazarlama ve marka yönetimi – iletişimi’ kavramlarının içerisinde yer alan kavram, süreç ya da uzmanlıkların bir bütün halinde ve eş zamanlı olarak kullanılarak gerçekleştirilmesidir.”

Branding Türkiye Kurucu & Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam

Bu arada yalnızca dijital pazarlamanın tüm metrikleriyle uygulanması ya da sadece marka yönetimi–iletişiminin gerçekleştiriliyor olması, “dijital markalaşma” anlamına gelmiyor. Çünkü dijital markalaşma; hem web 2.0’dan hem de geleneksel kavram, süreç ve uzmanlıklardan aynı anda ve bütünleşik biçimde beslenen bir kavramdır.

Bunlara ek olarak, unutulmaması gereken en önemli detay, dijital markalaşmanın bir süreç olduğudur. Bu açıdan bakıldığında dijital markalaşmayı “döngüseldir” ifadesiyle de açıklayabiliriz. Özetle; dijital markalaşmada süreç daima devam eder; ancak hiçbir adım kendini tekrar etmez.

İŞ DÜNYASINA TAVSİYELER

Dijital markalaşmanın kavramsallığına ilişkin olabildiğince yalın bir açıklama yaptık. Peki bu kapsamda yani dijital markalaşma odağında, kamusal ve kurumsal yapılar neler yapmalı? Tam da bu noktada iş dünyasının dijital markalaşmayı içselleştirmesi için temelde üç olguyu uygulaması gerekiyor.

Bunlar;

  • Analiz ve Raporlama • Planlama ve Taktik • Süreç ve Uygulama şeklindedir. Teori içeren bu sorumlulukların akabinde ise iş dünyası somut bazı adımlar da atmalıdır.

Bunlar;

  • Departman Dönüşümü • Sürekli Eğitim Politikası • Stratejik İş Birliği şeklindedir.

Olgusal ve pratik açıdan veya kavramsal ve aktüel bakımdan açıklanmaya muhtaç temel sorumluluklar ve adımlar ile makaleyi şimdilik noktalıyoruz. Ancak henüz bitmedi. Hatta bu makaleyi bir yazı dizisinin ilk bölümü olarak da düşünebilirsiniz. Mesela bir sonraki makalede Analiz ve Raporlama, Planlama ve Taktik, Süreç ve Uygulama adımlarından bahsedeceğiz ve tüm bunlarla aslında ne kast ettiğimizi anlatacağız. Öte yandan Departman Dönüşümü, Sürekli Eğitim Politikası, Stratejik İş Birliği uygulamalarına yönelik hayati bilgiler vereceğiz. Böylece dijital markalaşma odağında teoriden pratiğe bir yolculuk yapmış olacağız. Nihayetinde iş dünyası için gerekli olan çözümleri sıralamış olacağız.

Önceki haberFibabanka yeni ortaklıklarıyla Türkiye’de ilke imza attı
Sonraki haberTürkiye’de yeni bir sayfanın başlangıcı; SOBE

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.