Gündem Koridoru

DIŞYÖNDER'den ihracat bedelini sıfırlama çağrısı

DIŞYÖNDER Başkanı Dr. Hakan Çınar’dan Merkez Bankası’na çağrı:

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası20.07.2023
DIŞYÖNDER'den ihracat bedelini sıfırlama çağrısı

Mevcut uygulamanın ihracatçıya önemli bir yük getirdiğini hatırlatan Dr. Çınar, “Söz konusu oranın en azından önceki seviye olan yüzde 25’e indirilmesini, zaman içinde de tümüyle sıfırlanmasını öneriyoruz. Mevcut durumun aynen devam etmesi halinde ihracatçılarımız özellikle kur değişimlerini yönetmekte zorlanacaklar” dedi.

Dış Ticarete Yön Verenler Derneği (DIŞYÖNDER) Başkanı Dr. Hakan Çınar, Merkez Bankası’na ihracatçıların ihracat bedellerinin yüzde 40’ını TL’ye çevirme zorunluluğunun esnetilmesini önerdi. Merkez Bankası’nın son dönemde rezerv biriktirme adımlarını yakından takip ettiklerini ve olumlu karşıladıklarını belirten Dr. Çınar, şöyle devam etti:

“Yaz döneminde yabancı turistle birlikte dövizin bollaşmasının elbette rezervlere ve ekonomiye olumlu yansımalarını göreceğiz. Kurlardaki yükseliş de ihracatımıza pozitif katkı sunacak. Ancak yükselen maliyetler nedeniyle fiyat tutturmakta zorlanan ihracatçılarımızın ihracat bedellerinin yüzde 40’ını TL’ye çevirme zorunluluğunun önemli bir yük getirdiğini unutmamız gerekiyor. Bunun acilen esnetilmesi gerekiyor. Bu nedenle söz konusu oranın en azından önceki seviye olan yüzde 25’e indirilmesini, zaman içinde de tümüyle sıfırlanmasını öneriyoruz. Mevcut durumun aynen devam etmesi halinde ihracatçılarımız özellikle kur değişimlerini yönetmekte zorlanacaklar. Ülkemizde ithalata dayalı bir ihracat politikası güdülüyor. Kurların böylesine değişken ve hareketli olduğu dönemlerde ithalat bedelini transfer etmek zorunda kalan ihracatçının yeniden döviz satın alırken üzerine ciddi bir kur maliyeti biniyor. Böyle bir dezavantajın rakip ülkelerde olmadığını düşündüğümüzde, bizim de bir an önce bu konuda geri adım atarak ihracatçılarımızı rahatlatmamız gerekiyor. Unutmayalım ki, ülkemizin büyük ihtiyaç duyduğu dövizi ihracatçılarımız sağlıyor. Dolayısıyla ihracatçılarımızın elini rahatlatacak hamlelerin zaman geçirilmeden atılması büyük önem taşıyor.”

Dr. Çınar, Merkez Bankası’nın çağrısına olumlu yanıt vereceğine inandığını sözlerine ekledi.

Gündem Koridoru
Yorum Yaz