Ana Sayfa Dünyadan Gündem Çin Merkez Bankası faizleri sabit tuttu

Çin Merkez Bankası faizleri sabit tuttu

0

Çin Merkez Bankası (PBOC) bu yıl vadeli gösterge ana faiz oranını (LPR) yüzde 3,65’te tutarken, beş yıllık LPR da yüzde 4,30 olarak korundu.

Çin ekonomisinin pandemi kaynaklı durgunluktan daha fazla iyileşme belirtisi göstermesiyle, beklendiği gibi Çin Merkez Bankası, şubat ayında da gösterge borç verme faiz oranını (LPR) değiştirmedi.

Çin Merkez Bankası (PBOC) bu yıl vadeli gösterge ana faiz oranını (LPR) yüzde 3,65’te tutarken, beş yıllık LPR da yüzde 4,30 olarak korundu.

Barclays analistleri yayınladıkları yatırımcı notunda, “PBOC’nin bu yılın ilk yarısında genişlemeci kalmasını bekliyoruz, ancak bunu faiz indirimleri yoluyla değil yalnızca likidite ile ilgili eylemler yoluyla yapmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yatırımcı notunda, Çin’in ABD ve AB’den farklı olarak, hala iyi huylu enflasyon ve toparlanan ancak yine de zayıf aktivitenin etkisiyle para politikasında ABD ve AB’ye aykırı olmaya devam etmesinin beklendiği vurgulandı.

27 piyasa gözlemcisinin katıldığı bir ankette, katılımcıların 21’i veya yüzde 78’i hem 1 yıl hem de 5 yıl vadeli LPR’de değişiklik olmayacağını tahmin etmişti.

Önceki haberTwitter’da güvenlik parayla..
Sonraki haberAvrupa’da iflaslar 8 yılın zirvesinde

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.