Ana Sayfa Söyleşi “Çevre dostu bir gelecek inşa ediyoruz”

“Çevre dostu bir gelecek inşa ediyoruz”

0

Geleceğin enerjisi olarak anılan yenilenebilir enerji, ülkemizin ve dünyanın odağında yer alıyor ve pek tabii yenilenebilir enerji yatırımları hızla artış gösteriyor. Temiz enerji şirketleri art arda halka açılıyor. 42 yıldır “Yaşam Mimarı” sloganıyla imza attığı projelerle gayrimenkul sektörünün önde gelen markalarından olan Ağaoğlu, bu defa Tatlıpınar Enerji ile borsada karşımıza çıkıyor. Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su Burak Kutluğ, başta rüzgar santralleri olmak üzere, yenilenebilir enerji sektörüne yapmış oldukları yatırımları ve halka arz sürecini dergimize anlatıyor…

Yenilenemeyen enerji kaynakları hızla tükeniyor, fosil yakıt maliyetleri günden güne artıyor ve dünyamız daha çevre dostu bir geleceğin inşası için alarm veriyor. Bu noktada yenilenebilir enerji, geleceğimizin enerji kaynağı rolünü üstleniyor. Büyüyen tüm sektörlerde olduğu gibi yenilenebilir enerji hisseleri de yatırımcılar tarafından ilgiyle takip ediliyor. Ağaoğlu gayrimenkul sektörü alanında “Yaşam Mimarı” sloganıyla bilinen bir marka olmasına rağmen geleceği yenilebilir enerjide gördü ve ilk halka arzını enerji şirketi Tatlıpınar Enerji ile gerçekleştirdi. Ağaoğlu Şirketler Grubu’na bağlı Tatlıpınar Enerji’nin talep toplama sürecinden sonra gong töreni Borsa İstanbul’da yapıldı. Mevcut ödenmiş sermayesi 245,4 milyon TL olan Tatlıpınar Enerji’nin 35 milyon 100 bin adet payı sermaye artırımı, 35 milyon 100 bin adet payı ortak satışı olmak üzere, 70 milyon 200 bin adet pay olacak şekilde yüzde 25,03’ü halka arz edildi. Tatlıpınar Enerji, yaklaşık 1,6 milyar TL’nin üzerinde halka arz büyüklüğü ve 2,2 milyonun üzerinde yatırımcıya ulaşan başarılı bir halka arz gerçekleştirdi.

Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su Burak Kutluğ grup içinde ilk halka arzın neden enerji şirketi olduğunu şu sözlerle açıkladı; “Bu halka arz konjonktürel bir halka arz değil. Uzun vadeli bir planlama sonucunda aldığımız bir karar. Biz halka arzı kurumsallaşmanın ilk adımı olarak gördük ve bu işe enerji ile başlamaya karar verdik. Türkiye’de yenilenebilir enerjiye ilk giren şirketlerden biriyiz. 2007 yılında aldığımız lisanslarla sektörün ilk yatırımcıları arasında yerimizi aldık. Tatlıpınar, enerji grubumuz bünyesindeki şirketlerden sadece bir tanesi.”

TEMİZ ENERJİ SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEK

Uzun vadede özellikle yenilenebilir enerji hisselerinde pozisyon almanın doğru bir strateji olduğunu savunan uzmanlara göre, iklim değişiklikleri, karbon salımı, yenilenebilir enerjiyi gittikçe daha önemli hale getirecek.

Burak Kutluğ, Tatlıpınar Enerji’den gelen sermayenin, yenilenebilir enerjide kullanılacağını belirterek şöyle konuştu; “Halka arz oranımızın yarısı sermaye artırımı, yarısı da hisse satışı şeklinde gerçekleşti. Elde edilen gelirin önemli bir kısmı yeni yatırımlarda kullanılacak. Çünkü yenilenebilir enerji alanında büyümeyi hedefliyoruz. Grubumuzun portföyünü gelecek iki yıl içinde 500 megavatlık kurulu bir güce ulaştırmayı hedefliyoruz. Beş yıllık süre sonunda da bu büyüklüğü 1000 megavata çıkarmayı planlıyoruz. Yatırım portföyümüzü rüzgâr ve güneş santralleri oluşturuyor. Tatlıpınar dışında, Yalova ve Gemlik’teki santrallerimizde 30 megavatlık kapasite artırımı çalışmalarını başladık. Bunlara ek olarak, HES yatırımımızın olduğu bölgede güneş santrali açısından elverişli bir arazi var, buraya da 4 megavatlık bir GES kurarak hibrit hale getireceğiz. Böylece enerji grubumuz çatısı altında mevcut kurulu güce ek olarak yıl sonunda tamamlanacak olan yatırımlarla birlikte 364.2 megavatlık kurulu bir güce ulaşmayı planlıyoruz.”

“ENERJİYİ DEPOLAYAN DÜNYADA SÖZ SAHİBİ OLACAK”

Yenilenebilir enerji tarafındaki en önemli konu; baz yük olabilmesi. Çünkü, kaynağını yönetemediğiniz bir santrali, sisteme entegre ettiğinizde sistemde çok ciddi bir problem oluşuyor. Kutluğ, yenilenebilir enerji santrallerini baz yüke yakın bir seviyeye getirmek istediklerini söyleyerek, “Şu an tüm dünya enerji depolaması üzerinde çalışıyor, bunu başaran enerjide oyunu değiştirecek. Yine tüm dünyanın üzerinde çalıştığı bir diğer teknoloji ise yeşil hidrojen. Bu iki konu bizim de radarımızda ve ciddi çalışmalarımız var. Entegre bir enerji grubu haline gelmek için bu alanlara da yatırım yapma hedefimiz var. Bir diğer konu ise kullanımı çok hızlı bir şekilde artacak olan elektrikli araçlar. Biz de Ağaoğlu Enerji olarak elektrikli araç şarj istasyonları alanında bir oyuncu olabiliriz” diye konuştu.

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ BÜYÜYECEK

Enerji sektörü küresel ekonomi için hayati önem taşır. Enerji olmadan ticaret veya seyahati sürdürebilmek mümkün değil. Dünyada özellikle yenilenebilir enerji alanında teknolojinin sürekli geliştiğini ve bu gelişmeleri yakından izlediklerini aktaran Burak Kutluğ, “Odağımızda kısa vadede yurt dışı yenilenebilir enerji projeleri geliştirmenin yanı sıra orta vadede enerji depolama ve gelecekte hidrojen olacak. Yakın coğrafyamızda yenilenebilir enerji alanında çok ciddi fırsatlar var. Balkan ülkeleri, Orta Asya ve Türk Cumhuriyetleri bölgesindeki fırsatları yakından inceliyoruz ve burada oluşacak imkânları değerlendirmek istiyoruz. Diğer bir konu da uluslararası yatırımcıların radarına girmek. Dünyada yatırım yapacak yer arayan çok ciddi fonlar bulunuyor ve bunların da önemli bir kısmı, tercihini halka açık şirketlerden yana kullanıyor. Bir başka deyişle uluslararası fonlar, yenilenebilir enerjiye ilgi duyuyor ve bu sektörde halka açık şirketleri tercih ediyor. Biz de yeni yatırımlarımız için bu fonları kullanmak, stratejik iş birlikleri yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Önceki haberDoğubeyazıt’ta doğdu bir dünya markası oldu
Sonraki haberSigaraya 5 TL zam!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.