Ana Sayfa Söyleşi Casper yerli yatırımla dijitale yön veriyor

Casper yerli yatırımla dijitale yön veriyor

0

Teknolojik değişim hayatımızın her anında. Yaşam kolaylaştıran dijital dönüşüm süreçleri, kısıtlı zamanları daha verimli kullanabilmek adına da büyük önem taşıyor. Biraz eskilerin de tabiriyle, küçücük aletler artık dünyaya açılıyor. Bilgisayar da tam bu noktada karşımıza çıkan en teknolojik ekipmanlardan biri. Türkiye’de bilgisayar denince akla gelen en önemli markalardan biri de şüphesiz Casper. Bu anlamda da teknolojik alt yapılarını ve markanın pazarlama sürecini merak ettiğimiz Casper’la keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Markanın Pazarlamadan Sorumlu Kurumsal İletişim Direktörü Ahmet Beliktay ile markayı enine boyuna konuştuk…

Casper, Türkiye’nin teknoloji alanında dünyadaki en önemli temsilcilerinden ve Türkiye’de dijital dönüşüme yön veren lider markalarından biri… Nedir bunca başarının temelinde yatan unsurlar? Sektördeki başarınızı neye borçlusunuz?

Casper olarak başarımızın altında kullanıcıyı en iyi tanıyan markalardan biri olmamız, tüketicimizin ihtiyaç duyduğu cihazları onlara özel tasarlayıp sunabilmemiz ve müşteri memnuniyetini ve ulaşılabilirliği ticari kaygıların önünde tutmamız gibi önemli unsurlar yatıyor. Ayrıca sektörde başarımızı artırdığımızı düşündüğümüz yerlilik ve uzun yıllardır süre gelen kalite standartlarının üzerinde hizmet vermemizi de es geçmemeliyiz.

Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük bilgisayar üretim tesislerinden birine sahip olan Casper, tüm ürünlerin tasarım ve Ar-Ge süreçlerini kendi mühendisleri ile yürütüyor. Bize Casper’ı biraz rakamlar eşliğinde anlatır mısınız?

34 bin 500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu, Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük bilgisayar üretim tesislerinden birine sahibiz. Tüm ürünlerin tasarım ve Ar-Ge süreçlerini kendi mühendislerimiz ile yürütüyor ve yıllık 1 milyon adet üretim gerçekleştiriyoruz. Uluslararası beğeni kazanan tasarım, malzeme ve renk seçimlerini tasarım ekibimiz ile yürütüp, Türkiye’de tüketiciye özel üretim yapma becerisi olan tek bilgisayar üreticisi olarak kullanıcılara yüzlerce çeşit konfigürasyon imkanını sunuyoruz. Bunun için de üretim, satış ve Ar-Ge için büyük oranda yatırım gerçekleştiriyoruz.

İLK 500’ÜN YÜZDE 20’SİNİN TERCİHİ CASPER

İstanbul’da bir ilki gerçekleştirdiğiniz deneyim mağazası konseptinizde süreç nasıl gidiyor? İlgi nasıl tüketiciden, beklentiniz karşılanıyor mu? Bu minvalde yeni pazarlama stratejilerinizi de bizimle paylaşabilir misiniz?

Türkiye’de teknoloji alanında birçok ilki gerçekleştirdiğimiz gibi mağazacılık alanında da yine bir ilke imza attık. Geleceğin mağazacılığı olarak konseptini ortaya çıkardığımız deneyime odaklı satış sürecimiz, kullanıcılar tarafından da yoğun ilgi görüyor. Bunun en büyük nedeni ise; teknolojik bilgi ve birikimi çok yüksek düzeyde olmayan tüketicinin ihtiyaç ve beklentilerine en uygun cihazları uzman eşliğinde alma fikrinin çok beğenilmesi. Bu minvalde yeni pazarlama stratejilerimiz arasında müşterilerimizle daha fazla entegre olacağımız çalışmalar, ürettiğimiz teknolojiler üzerinden yeni kuracağımız sadakat programını büyütmek gibi önemli unsurlar bulunuyor.

Casper, dijital dönüşüm sürecine sunduğu çalışmaları “iş için teknoloji” çatısı altında topladı. Bu çalışmanızın detaylarından bahseder misiniz?

Günümüzde artık teknolojisiz bir iş dünyası düşünülemiyor. İş yapış şekilleri ve faaliyetlerin yönetimi gibi tüm süreçler kurumlarda teknolojik çözümlerle yürütülüyor. Casper olarak Türkiye’nin ilk 500 şirketinin yüzde 20’sine kurumsal çözümler sunuyoruz. Uzman mühendislerimiz, yerinde üretim imkanımız ve geniş ürün yelpazemizle her kuruma ve ihtiyaca yönelik iş ortaklarımızın son teknolojiden faydalanmasını sağlıyoruz. Kurumların ergonomik, işlevsel ve performanslı ürünler kullanması ve sonrasında da iş yaşamlarını sorunsuz sürdürmeleri öncelikli önem taşıyorken, bu önceliklerine en hızlı ve en son teknolojik çözümleri sağlayan tek bir çatı ihtiyacı da gün geçtikçe kaçınılmaz hale geliyor. İş ortaklarımızın verimli, sorunsuz ve son teknoloji çözümlerle iş süreklilerini sağlamaya çalışırken, tüm kurumsal ihtiyaçları tek bir çatı altında toplamak istedik. Türkiye’nin her yerinden şirketlere servis imkanı sunan ve beş yıla varan garanti destek paketleriyle hizmet veren Casper Kurumsal Çözümleri’nin başarısının arkasında ise performans ürünlerinde sunduğu ömür boyu performans bulunuyor. Laptop, masaüstü, tablet ya da iş istasyonları çözümleri ile kurumlardan tam not olarak, son teknolojik çözümleri yerinde servis hizmetleri ile kurumların işlerini hızlandırmaya ve herhangi bir aksama yaşamadan sorunların çözülmesine de katkıda bulunuyoruz.

Markanın Pazarlamadan Sorumlu Kurumsal İletişim Direktörü Ahmet Beliktay

YERLİ ÇİP VE ANAKARTLA YERLİ PC ÜRETİLECEK

Okulların uzaktan eğitime geçmesi, işlerin evlere taşınmasının satışlarınıza yansıması nasıl oldu? Pandemi sürecinde ne gibi pazarlama stratejileri kurdunuz?

Hem uzaktan eğitim hem de uzaktan çalışma ile artan kişisel bilgisayar ihtiyacı, satışlarımızı artırdı. Özellikle üreticiler arasında dünya genelinde meydana gelen çip krizinden etkilenmememiz ve tedarik zincirindeki sorunlara takılmamamız bu süreçte ön plana çıkmamıza neden oldu. AVM’lerin ve bunun yanında birçok teknoloji marketinin bir süre kapalı kalması, ürünlerimizi e-ticaret kanalından tüketicilerimize ulaştırmamıza da neden oldu. Bu süreçte kendi internet sitemizdeki online satış seçeneği ile müşterilerimize teknolojiyi ulaştırmayı başardık. Her ne kadar e-ticaret son dönemde güçlense de ilk fiziksel mağazamızı da geçtiğimiz ay açtık.

CASPER OLARAK TÜRKİYE’NİN İLK 500 ŞİRKETİNİN YÜZDE 20’SİNE KURUMSAL ÇÖZÜMLER SUNUYORUZ. UZMAN MÜHENDİSLERİMİZ, YERİNDE ÜRETİM İMKANIMIZ VE GENİŞ ÜRÜN YELPAZEMİZLE HER KURUMA VE İHTİYACA YÖNELİK İŞ ORTAKLARIMIZIN SON TEKNOLOJİDEN FAYDALANMASINI SAĞLIYORUZ.

Faaliyet gösterdiğiniz alanda satış kadar satış sonrası destekler de önem taşıyor? Bu noktada nasıl bir strateji üzerinden ilerliyor, müşteri memnuniyeti noktasında neler yapıyorsunuz?

Casper olarak, müşteri memnuniyetini ilk planda tutarak tüketicilerimizi en yeni teknolojilerle buluşturmak ve dijitalleşme yolunda öncü olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Kullanıcılarımızı en iyi tanıyan markalardan biri olarak motivasyonumuzun tüketicilerimizin ihtiyaç duyduğu cihazları onlara özel olarak tasarlayıp sunabilmek olduğunu dile getirmiştik. Bu amaç için satış sonrası noktasında da teknik servis konusunda kullanıcılarımız önemli avantajlara sahip oluyor. İhtiyaç duyulan servis hizmetlerinde beklentileri tamamen karşılayacak jet servis ve turbo servis gibi farklı seçenekleri müşterilerimize sunuyoruz. Her iki servis, farklar içerdiği gibi servis hizmetinden yararlanmak isteyenler iki seçenekten birisini tercih ederek hızlı ve sorunsuz servis hizmeti alabilir.

Yerli üretime yönelik yatırım ve üretim kapasitelerinizi artırmayı, anakart üretimini de Türkiye’de yapmayı planladığınızı açıklamıştınız. Bu konu ile ilgili hangi aşamadasınız?

2021 yılının ilk yarısında anakart üretimi yapabileceğimiz bir teknoloji yatırımımız oldu ve şu an mühendislerimizin eğitimleri de tamamlandı. Artık çiplerimizi Türkiye’de üretebiliyoruz. Yerli üretim çiplerle telefonlar üretmeye başladık, 2022’nin ilk yarısında yerli çiplerimizle ve anakartlarımızla bilgisayar da üreteceğiz.

Gelecek projeksiyonunuzda neler yer alıyor? Tüketicileri ne gibi gelişimler bekliyor?

Kişiye özel çözümler sunmaya devam edeceğiz. Müşterilerimizle daha fazla entegre olacağımız çalışmalara yöneleceğiz. Burada ürettiğimiz teknolojiler üzerinden hem kurumsal hem de bireysel tüketici tarafında yeni kuracağımız sadakat programını büyütmek istiyoruz. Oyun ekosisteminde de öncü bir marka olmaya devam edip, Türkiye’deki üretim hacmimizi büyütmeyi hedefliyoruz. Kurumsal çözümler tarafında Casper’ın pazar payını hem geliştirmek hem de şirketlerin istemiş olduğu güvenlik ihtiyaçlarına yönelik teknolojileri üretmeyi devam etmek istiyoruz. Bunların yanı sıra fiziksel mağazalarımızı artırmak ve online mağazalarımızın da pazar payını geliştirme hedeflerimiz var.

Önceki haberKaradeniz’de doğdu Türkiye’yi ‘ev’lendiriyor
Sonraki haberHepimize geçmiş olsun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.