Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Bitcoin 6 ayın en yüksek seviyesinde 

Bitcoin 6 ayın en yüksek seviyesinde 

0

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz kripto para piyasasının son 24 saatini değerlendirdi. Yavuz, “Bitcoin, 24.000 Dolar seviyesini aşarak 17 Ağustos 2022 tarihinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Amerika Merkez Bankası FED’in faiz artış hızını 25 baz puana çekmesinin ve faiz artırım döngüsünde yolun sonuna yaklaşılmasının pozitif etkileri kendisini gösteriyor” diye konuştu.

Finansal varlıklar, FED’in artık en fazla iki kez daha 25 baz puanlık faiz artırım yapacağı beklentisini fiyatlarken, büyümeye ilişkin öncü göstergelerin ve iş gücü piyasasının güçlü kalması sert resesyon beklentilerini de hafifletiyor. Tüm bunlar son dönemde başta kripto para piyasası olmak üzere yatırım araçlarının pozitif fiyatlanmasına katkı sağlarken Bitcoin’de pozitif fiyatlama devam ediyor. Dün iki defa 24.000 Dolar seviyesinin üzerine çıkan Bitcoin bu bölgede dirençle karşılaştı ve bir miktar geri çekildi. Sabah saatlerinde Bitcoin 23.500 Dolar seviyesinde fiyatlanırken Ethereum 1640 Dolar bölgesinden alıcı buluyor. Kripto para piyasasının toplam değeri 1 trilyon 80 milyar Dolar düzeylerinde. Bitcoin dominansı 44,1, Ethereum dominansı 19,5 olarak gerçekleşiyor.

Küresel piyasalarda da özellikle dün Nasdaq yüzde 3,5 primlenirken gece Apple, Amazon ve Alphabet gibi şirketlerin beklentiden kötü gelen bilançosu tat kaçırdı. ABD vadeli endeksleri sabah saatlerinde yüzde 1’e yakın gerilerken bugün ABD’den gelecek Tarım Dışı İstihdam verisine odaklanmış durumda. Beklenti ocak ayında istihdamın 185 bin kişi artması yönünde. Bir önceki aya göre kısmi bir gerileme beklenirken ücretlerde de hafif bir artış bekleniyor.

Önceki haberAtasun Optik’te global atama
Sonraki haberOtomotiv endüstrisi yıla lider başladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.