Ana Sayfa Şirket Haberleri Bir kadının, rengarenk çikolatalara dönüşen rüyası!

Bir kadının, rengarenk çikolatalara dönüşen rüyası!

0

Girişimci kadın hikayelerine şahit olmak ve bu başarı hikayelerine ortak olmak dergimizin misyonuyla da uyuştuğundan bizlere büyük keyif ve umut veriyor. Monas Chocolat hikayesi de bizlere yine bu duyguları hissettiren özel bir başarı serüveni. Bu sayımızda Seden Yıldırım’ın Adana’da başlayan ve bugün Türkiye’nin en prestijli otellerinden olan Pera Palas’tan daha nicelerine uzanan hikayesine yer vereceğiz. Kendi hikayesini kendi ağzından dinlediğimiz Yıldırım, başarı basamaklarını tırmanırken yaşadıklarını aktardı…

ayalindeki çikolataya ulaşmak için seyahatler eden, usta şeflerle çalışıp denemeler yapan Yıldırım, hikayenin başlangıcını şöyle anlatıyor, “Monas Chocolat’ı, 2016 yılında Adana’da kurdum. Çikolata üretmeye karar vermeden önce uzun yıllar kurumsal sigortacılık yaptım ve yapmaya da devam ediyorum. Benim için bir tutku olan çikolataları üretmeye karar verdiğimde kendi tarzımı oluşturmak istiyordum. Bu sebeple öncelikle yurt içinde ve dışında çok sayıda eğitime katıldım. Çikolata şefleriyle çalıştım ve hayalimdeki çikolataya ulaşmak için denemeler yaptım. İlk günden itibaren hayalim global pazardı. Bunun için her zaman en kaliteli ürünleri en titiz işçilikle işledim. Monas Chocolat kısa sürede fark edildi. Çikolatalarımın sevilmesi ve talep görmesi üzerine Adana’da mağazamı açtım. Bu sırada e-ticaretin sunduğu olanakları iyi kullanarak Monas Chocolat’ı ulusal ölçeğe taşıdım ve Türkiye’nin her yerine ürün göndermeye başladım. Bu süreçte iki önemli hedefim vardı. Birincisi gusto sahibi tüketicilere ulaşmak için 5 yıldızlı otellere ürün vermek ve ikincisi küçük bile olsa ilk ihracatımı gerçekleştirmek.”

İlk ihracatına rüya ülke Amerika’yla başlayan Yıldırım, hedeflerinden şöyle bahsediyor, “Pandemiye rağmen 2021 yılında Demet Sabancı Çetindoğan’a ait İstanbul’un en köklü ve stil sahibi otellerinden Pera Palas ile çalışmaya başladım. Yerli ve yabancı konukların ilgisi ve Demet Sabancı Çetindoğan’ın beğenisi ile Monas Chocolat Pera Palas’ta kalıcı oldu. Bunu başka stil sahibi oteller izledi. 2021 Monas Chocolat’ın yurt dışına ürün sattığı yıl bir oldu. İlk küçük ölçekli ihracatımı ABD’ye gerçekleştirdim. Bugün Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerde ürünüme yer bulmak için çalışmaya devam ediyorum. Markanın konumunu daha sağlam bir yere oturtmak için ürün kalitesinden hiç taviz vermediğini dile getiren Yıldırım, Monas Chocolat bu süreçte ekonomi basınının ve meslek örgütlerinin de dikkatini çekti. Adana Genç İş Adamları Derneği (AGİAD) tek başına girdiğim bu yolda verdiğim çabayı Kadın Girişimci Ödülü ile onurlandırdı. Bu yıl da Türkiye’de İş Dünyası dergisi tarafından “Güvenilirlik” belgesi ile ödüllendirildim. 2021 yılında Monas Tic. Ltd. Şti’yi kurarak üretim kadar uluslararası ticarete odaklandım” diye konuştu.

Önceki haberİstanbul Havalimanı’ndan yeni rekor
Sonraki haberFinans sektörüne self-servis hizmet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.