Ana Sayfa Söyleşi Başkanlarla 3 Soru 3 Cevap

Başkanlarla 3 Soru 3 Cevap

0

Doğal güzellikleri yanında tarihi ve kültürel zenginlikleri ile dünyayı kendine hayran bırakan bir şehir…Antalya…Turizm sektöründeki hareketlilik ile bilinen şehir, sanayisinin ve tarımsal faaliyetlerinin gücü ile de gözleri üzerine çekiyor. Bu sayıda Antalya’yı ve ülke ekonomisine yön veren Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ATSO) konuk ediyoruz. Antalya’yı ve Türkiye’nin ilklere imza atan Odası ATSO’yu basında en çok konuşulan Başkanı Davut Çetin’den dinledik.

1. Antalya ne kadar turizm ile tanınsa da önemli sektörlerin faaliyet gösterdiği ve ülke ekonomisine yön veren bir şehir. Pandemi öncesi ve sonrası ile Antalya’nın ekonomik dinamiklerini değerlendirir misiniz?

Antalya, turizm sektörü ile öne çıksa da aynı zamanda ülkemizin tarımsal üretim merkezidir, sanayi sektörü ile de katma değerli alanlarda fark yaratan bir destinasyondur. Kentimiz nüfus ve katma değerde Türkiye’de beşinci il, krediden tüketime birçok veride ise dördüncü il konumundadır. Turizm sektörümüz büyük oranda kitlesel deniz-kum-güneş turizmi ile öne çıkmaktadır. Dolaylı etkilerle birlikte kent ekonomisinin yüzde 35’inin turizme bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Kayıtlı istihdamın yüzde 30’u konaklama sektöründedir. Kayıtlı istihdamın yüzde 30’u konaklama sektöründedir.

Antalya, tarımsal üretim gücü, özellikle de örtüaltı üretim kapasitesi ile öne çıkmaktadır. Kentimiz toplamda 312 bin dekar ile Türkiye örtüaltı üretim alanının yüzde 38’ine sahiptir. 4 milyon ton üretimle Türkiye örtü altı meyve sebze üretiminin yüzde 47’si ilimizde yapılmaktadır. Antalya inşaat sektörü özellikle yabancıya konut satışında öne çıkmaktadır. İstanbul’dan sonra yabancıya en fazla konut satılan il konumundayız.

Şüphesiz ki pandemi süreci en fazla hizmet sektörünü, Türkiye’de de Antalya’yı olumsuz etkilemiştir. Resmi verile- re göre geçen yıl Antalya ekonomisinde küçülme cari fiyatla yüzde 14, reel olarak yüzde 24 olmuştur, 21 milyar TL gelir kaybı yaşanmıştır. Hizmetler dışında tarım, sanayi, inşaat sektörleri de küçülmüştür. Ancak pandemi nedeniyle zor bir süreç geçiren Antalya ekonomisi bu yıl tahminimizden daha iyi toparlanmıştır.

2. Türkiye’de ilklere imza atan Oda olarak tanınıyorsunuz. Mevcut ve ileriye dönük projelerinizden bahseder misiniz? Üyelerinize ve startup’lara verdiğiniz destekler neler?

2022 yılında Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın 140. kuruluş yıldönümünü kutlayacağız. Antalya TSO, 50 bini aşkın üye sayısı ile ülkemizin en önemli kurumlarından birisi konumundadır.

Biz, Oda olarak stratejik planlarımızı sadece kurumsal kapasitemize dönük değil, kentimizin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına yön vermek üzere hazırlarız. 2017-2020 Stratejik planımızın teması Antalya 4.0’dı. Bu kapsamda “Turizm”, “Tarım”, “Sanayi”, “Ticaret” ve “Kent” ana başlıklarında sadece kendimiz ve üyelerimiz için değil, kent için bir vizyon belgesi ortaya koyduk. Dijitalleşme, inovasyon gibi ana başlıklarda projeler ortaya koyduk, eğitimler düzenledik, danışmanlık destekleri verdik. 2017 yılını ATSO inovasyon yılı ilan ettik ve bu kapsamda Odamızın hizmet binasında Türkiye’ye örnek olan bir inovasyon merkezi İNOVATSO projesini ‘Hayal et, cesur ol, keşfet ve paylaş’ sloganıyla hayata geçirdik. İş fikri olan bir girişimci ya da üyemiz İNOVATSO’nun mekanik, elektronik, yazılım atölyelerini, kübik çalışma alanlarını, toplantı salonlarını, İnovatso iletişim ağını kullanarak projesini hayata geçirme imkanına sahip olabiliyor. 2021-2024 Stratejik Planımız dijital, çevreci, yaratıcı, sosyal ve özgün ekonomi dönüşüm ana başlıklarını içermektedir.

Dijital dönüşüm kapsamında Vodafone ile dijital tarım, yapay zeka farkındalığı yaratma ve uygulamaları sektörlerde kullanma, dijital destinasyon yönetimi ve bu kapsamda hayata geçirdiğimiz Rota Antalya uygulamasını zenginleştirme, alternatif turizmi dijital uygulamalarla öne çıkarma gibi faaliyetler yürütüyoruz. ‘Sosyal ve kurumsal dönüşüm’ başlığında, toplu iş yerleri, lojistik merkezi, üyeler arası ticareti destekleyen ATSO Avantaj Kart, Kadın ve Genç Girişimciler Kurullarımız eliyle sosyal girişimciliğin desteklenmesi gibi alanlarda; ‘özgün ve kimlikli ekonomi’ ana başlığında etik üyelik, yerel değerleri öne çıkarma, yerel ürünleri coğrafi işaretlerle koruma altına alma gibi konularda; ‘yaratıcı dönüşüm’ kapsamında uluslararası ilişkileri tek bir çatı altında yürüttüğümüz ATSO Global, Türkiye’de bir ilke imza atarak faaliyete geçirdiğimiz Antalya Kültür Sanat, mesleki eğitim ve sertifikasyon, INOVATSO, start-up ekosistemini geliştirme, HİSER-URGE projeleri gibi alanlarda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

3. Siz ATSO’nın yanı sıra Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı’nın da (BAGEV) başkanlığını yürütüyorsunuz. Batı Akdeniz bölgesinde özellikle tarımsal ürünlerde gündemi yorumlar mısınız?

BAGEV, bölgesel bir birlikteliği temsil ediyor. Biz Antalya TSO olarak da Antalya’yı tek bir destinasyon olarak ele almıyoruz ve çalışmalarımızı bölge bütünselliği içerisinde, havza bakış açısı ile yürütüyoruz. Tarım sektöründe son dönemdeki en belirgin sorun birçok sektörde de olduğu gibi girdi maliyetlerindeki aşırı yükseliş. Tarımın temel girdileri bellidir ve bunların önemli bir kısmı da dövize bağlıdır. Mazot fiyatından gübre fiyatına kadar son dönemde yaşanan aşırı yükseliş üreticinin belini bükmüş durumdadır. Diğer taraftan tarımda ürün fiyatlarında bu tür bir yükseliş yapılamamıştır. Bir örnek vereyim: iki yıl önce bugünlerde Antalya Toptancı Halde domateste en düşük fiyat 2 liraydı. Geçen yıl bugünlerde 1,5 liraydı. Bu hafta ise Antalya Hali’nde domates fiyatı 1 liradan başlamaktadır. En yüksek fiyata bakarsanız o da düşmüş durumdadır. Yani bırakın geçen yılı üreticinin bir kısmı ürününü iki yıl öncesinden daha düşük fiyatla satıyor. Bazı meyve üreticilerinin bakım masraflarını karşılayamadıkları için ağaçlarını söktüğünü görüyoruz, duyuyoruz. Süt üreticileri yem fiyatlarından şikayetçi. Dolayısıyla üreticinin zor durumda olduğunu görmemiz gerekiyor. Tarım sektörü stratejik bir sektör, üreticiyi küstürmemeliyiz. Bu konulardaki detaylı analizlerimizi ve çözüm önerilerimizi ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşıyoruz.

Önceki haber50.Yılında, 50 Milyon Dolarlık Yatırım hedefliyor
Sonraki haberTeknoloji ve dijitalizasyon iki hayati strateji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.