Ana Sayfa Şirket Haberleri Barilla Gıda’nın yönetimdeki kadın oranı dört katına çıktı

Barilla Gıda’nın yönetimdeki kadın oranı dört katına çıktı

0

Barilla Gıda, YANINDAYIZ Derneği öncülüğünde düzenlenen, toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik sorunların sadece bir kadın meselesi olmadığına dikkat çekilen #kadınerkekeşittirnokta Konferansı’na katıldı. Barilla Gıda İnsan Kaynakları Kıdemli Müdürü Nilay Hanadan ve Barilla Değirmen Müdürü Betül Eryılmaz, “İş Dünyasındaki İyi Uygulamalar” panelinde Barilla’nın cinsiyet eşitliğine dair yaklaşımını ve attığı somut adımları anlattı.

Toplumsal cinsiyet eşitliğine dair sorunların sadece bir kadın meselesi olmadığına dikkat çekmeyi amaçlayan #kadınerkekeşittirnokta Konferansı, YANINDAYIZ Derneği öncülüğünde düzenlendi. İş insanları, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, sanatçı, siyasi liderler, girişimci ve öğrencileri aynı çatı altında buluşturan organizasyonda; uluslararası arenada ve Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliği alanında hayata geçirilen iyi örnekler konuşuldu.

Barilla Gıda İnsan Kaynakları Kıdemli Müdürü Nilay Hanadan ve Barilla Değirmen Müdürü Betül Eryılmaz, “İş Dünyasındaki İyi Uygulamalar” panelinde Barilla’nın iş hayatında cinsiyet eşitliğini sağlama ve kadınların önünü açma amacıyla bugüne dek hayata geçirilen uygulamaları katılımcılara aktardı.

Yöneticilikte “erkek işi” olarak tanımlanan tabuları yıkan Barilla Gıda’nın İnsan Kaynakları Kıdemli Müdürü Nilay Hanadan, kurum içinde kadın-erkek eşitliğini sağlama ve yönetici pozisyonlarındaki kadın çalışan sayısını artırma amacıyla, şirketin son yıllarda hayata geçirdiği uygulamaları ve çeşitlilik ile kapsayıcılık çalışmalarını katılımcılarla paylaştı. Çeşitlilik ve kapsayıcılık çalışmalarıyla iş dünyasının öncü kuruluşlarından biri olmaya devam etmeyi hedeflediklerini vurgulayan Nilay Hanadan, “Barilla Gıda olarak çeşitlilik ve kapsayıcılık programımızı uygulamaya 2013 yılında başladık. Bu kapsamda; fırsat eşitliği, eşitlikçi politikalar ve uygulamalar, çalışan katılımı, toplumsal cinsiyet farkındalığı programları ile bütünsel bir iş modelini benimsiyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın sonucunda, 30 yılı aşkın süredir “kadının yükselişi herkesin yükselişidir” misyonuyla düzenlenen ‘Catalyst Award’ ödülünü kazanan ilk İtalyan şirketi olduk” dedi.  

Barilla olası bariyerleri tanımlayarak bu bariyerleri kaldırmak ya da etkisini azaltmak hedefiyle de çeşitli uygulamaları devreye aldı. Kadının iş hayatına ve liderlik yolculuğuna devam etmesi için eşitlikçi politikalar geliştiren şirket, 2 yıl önce “eşit işe eşit ücret” değerine uygun şekilde, dünyadaki tüm Barilla çalışanları için cinsiyetler arası maaş eşitliğini sağladı ve bu bir bağımsız kuruluş tarafından sertifikalandı. Ayrıca, ayrımcı ve cinsiyetçi söylemler ve şakaların olmadığı bir çalışma ortamı yaratmayı hedefiyle hayata geçirilen Kapsayıcı Dil Kılavuzu’nun yanı sıra özellikle kadın çalışanların önünde ciddi engeller oluşturabilen aile içi şiddet konusunda Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun hayata geçirdiği “İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı” projesine 2019 yılından beri dahil olarak şirket içi politikalar oluşturdu.

Konferansta Barilla Gıda Bolu üretim tesisinin ilk kadın yöneticilerinden Barilla Değirmen Müdürü Betül Eryılmaz ise kurumun iş dünyasındaki kadın-erkek eşitliğine bakış açısını kendi kariyer yolculuğundan örneklerle aktardı. Türkiye’deki ilk değirmen müdürü ve Barilla’nın dünya genelindeki 9 değirmen yöneticisi arasında ilk ve tek kadın yönetici olan Eryılmaz, kariyer yolculuğunda Barilla’dan gördüğü desteklerin marka kültürünün en iyi yansıması olduğunu aktardı.

Önceki haberArçelik sürdürülebilirlik alanında Terra Carta ödülüne layık görüldü
Sonraki haberBosch 2022’de 400 milyon avrodan fazla yatırım yapacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.