Ana Sayfa Finans Dünyası Bankacılığın Usulü Değişti

Bankacılığın Usulü Değişti

0

Katar’ın ilk ve en büyük özel bankası olan Commercial Bank hissedarlığında Türkiye’de çalışmalarını sürdüren Alternatif Bank, 1 milyar dolara ulaşan yatırımı ile hissedarının uluslararası büyüme stratejisinde önemli bir görevi yerine getiriyor. Alternatif Bank Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Şimşek, “Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini sadece bankacılık ürünleri açısından ele almakla kalmayıp, onlara her alanda terzi usulü, hızlı ve rekabetçi çözümler sunuyoruz” diyor.

Alternatif Bank Katar merkezli global bir ağın parçası aslında. Bize bu yapılanmadan ve markanın rakamlarla ortaya konulacak verilerinden yola çıkarak bankayı anlatabilir misiniz?

Alternatif Bank 1991 yılında kuruldu. Katar’ın ilk özel bankası Commercial Bank, 2013 yılında yüzde 75 ile hâkim hissedarımız olurken, 2016 yılı sonunda gerçekleşen hisse devrinin ardından bankamızın tek sermayedarı haline geldi. Hissedarımız Commercial Bank ise Katar’ın ilk ve en büyük özel bankası konumunda bulunuyor. Hissedarımızın uluslararası büyüme stratejisinde Alternatif Bank önemli bir yer tutuyor. Commercial Bank, Türkiye’nin potansiyeline sonuna kadar güveniyor, uluslararası çapta en büyük yatırımları olan bankamıza da tam desteğini sunuyor. Bugüne kadar toplam 1 milyar dolara ulaşan yatırımı ve 2018 yılı başından itibaren toplamda 1 milyar TL’yi aşan sermaye artışları bu anlayışın somut birer yansımasını oluşturuyor. Biz de hissedarımız Commercial Bank’tan aldığımız güçle, kurumsal yönetişim ilkelerimiz doğrultusunda, Türkiye’de reel sektöre ve üretime yüksek katma değerli bilgi, yetkinlik ve sermaye aktarımı sağlarken, çözüm odaklı yaklaşımımızla müşterilerimizin danıştığı ve tercih ettiği ilk banka olmak hedefiyle yolumuza devam ediyoruz.

Alternatif Bank’ın kurumsal, ticari ve bireysel bankacılığında nasıl bir anlayış hakim?

 Bir çok alanda olduğu gibi burada da yenilikçi vizyonumuzla fark yaratarak; teknolojik altyapımız, operasyonel mükemmellik standartlarımız ve insan odaklı bankacılık anlayışımızla müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu her an yanlarında olmayı, hedefleri ve iş stratejilerine ulaşmaları için özel çözümler üretmeyi de kendimize misyon edindik. Kurumsal kültürümüzü tanımlayan değerlerimizi stratejik vizyonumuzun temel taşları olan “Danışman Banka” ve “Basiretli Bankacılık” ilkeleri üzerine inşa ettik. Bankacılıkta 30 yıla yaklaşan tecrübemiz, 44 danışman şubemiz, hepsi mesleğinde uzman 1.000’in üzerinde çalışanımız ve dijital bankacılık kanallarımızla müşterilerimize kusursuz bir bankacılık deneyimi yaşatmak temel amacımız. Büyüme yaklaşımımızın en önemli bileşenlerinden birini, müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini sadece bankacılık ürünleri açısından ele almakla kalmayıp, tüm finansal süreçlerini analiz ederek onlara her alanda terzi usulü, hızlı ve rekabetçi çözümler sunmak oluşturuyor. Ölçeği ya da sektörü ne olursa olsun, büyüme hayalleri olan, ülkemiz için daha iyi bir geleceğe inanan, istihdam ve üretim ile ekonomimize katma değer sağlayan tüm işletmelerle çalışmaya hazırız ve uzun yol arkadaşları olmayı arzu ediyoruz. Kurumsal finansman, ticari krediler, nakit yönetimi, dış ticaret finansmanı, sigorta ve mevduat ürünlerinin yanı sıra iştiraklerimiz Alternatif Lease ve Alternatif Yatırım ile müşterilerimizin finansman ve yatırım ihtiyaçlarını karşılıyoruz. 2018 itibarıyla kendimize çizdiğimiz beş yıllık stratejik planımız ışığında da emin adımlarla ilerliyoruz. Elde ettiğimiz rakamlar da bizi teyit ediyor. 2021 yılı üçüncü çeyrek konsolide rakamlara göre bankamızın aktif büyüklüğü 38 milyar TL seviyesine ulaştı. Bu dönem nakdi (finansal kiralama alacakları dâhil) ve gayri nakdi kredilerle ekonomiye sağladığımız destek ise 33,7 milyar TL olurken, toplam mevduat hacmimiz geçtiğimiz yılsonuna göre yüzde 11’lik artışla 20,3 milyar TL düzeyine çıktı.

Alternatif Bank Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Şimşek

DANIŞMAN ŞUBE KONSEPTİ

Daha az şubeleşme ve atm yaygınlığı bilinçli bir tercih olmalı. Bu konuda stratejisi nedir Alternatif Bank’ın?

Belirttiğim üzere, 44 şubemizle hareket kabiliyeti yüksek bir banka olarak butik hizmet veriyoruz. Şu anki şube yapılanmamız ve teknolojik alt yapımızla maksimum hızda verimli hizmeti verebilecek potansiyele sahibiz. Bu durumun, sektör içerisinde çoğu bankanın sahip olamadığı güçlü bir refleks olduğunu söyleyebilirim. Şu anki şube yapılanmamızla, maksimum hızda verimli hizmeti verebilecek potansiyele sahibiz. Ticareti destekleyecek ve müşteri ilişkilerimize merkez oluşturacak “danışman şube” konseptimizle ve her geçen yıl geliştirdiğimiz internet ve mobil bankacılık kanallarımızla müşterilerimize hizmet sunuyoruz.

Bank Mobil Bankacılık uygulamasından bankamızdaki hesaplarını görüntüleyebiliyor. Bankacılık hizmetlerimize ek olarak Katarlı yatırımcıların odağındaki sektör ve konularda iş yapan Türk firma ve start-up’ları Doha’da yatırımcılarla bir araya getiren etkinlikler de düzenliyoruz.

TÜRKİYE’NİN EN AKTİF KULLANICISI

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Dış Ticaret Programı kapsamında üst üste ödüle layık görüldünüz. Bu noktada size bu ödülleri hangi çalışmalarınız getirdi?

Dış ticaret ve özellikle de ihracat, Alternatif Bank olarak odaklandığımız, yetkin insan kaynağımızla değer yarattığımız bir alan. Özellikle ihracatın ülke ekonomisinin sürdürülebilir büyümesindeki öneminden hareketle, müşterilerimizi finansal açıdan ve danışman bankacılık vizyonumuzla en üst seviyede desteklemeye gayret ediyoruz. Bu alanda kendimizi bir “Danışman” olarak konumluyor, uzman ekibimizle, müşterimiz olsun veya olmasın, dış ticaret yapan tüm firmalarla bilgi ve deneyimimizi paylaşıyoruz.

Rakamsal boyutta bakacak olursak, bankamızın finanse ettiği ihracat miktarı bu yılın dokuz aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artarak 1,15 milyar USD oldu. Aynı dönemde toplam dış ticaret işlem hacmimiz ise geçen yıla göre yüzde 26’lık büyümeyle 2,7 milyar USD seviyesine geldi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile süregelen verimli iş birliğimiz, son yıllarda dış ticarette gösterdiğimiz istikrarlı gelişimimizi perçinlemesi açısından ayrı bir önem taşıyor. EBRD’nin Dış Ticaret Programı’na 2017’de dâhil olduk ve 2018 yılından bu yana program kapsamında belirlenen limitleri ülkemizde en hızlı ve verimli şekilde reel sektörle buluşturan banka olmaya devam ediyoruz. EBRD Dış Ticaret Programı kapsamında 2020 yılında 185 milyon dolarlık işlem gerçekleştirdik. Bu performansımız sayesinde, EBRD tarafından üst üste dört yıldır ‘Türkiye’nin En Aktif Kullanıcısı’ seçilmenin gururunu yaşıyoruz. Bu ödül uluslararası kurumların bankamıza duyduğu güvenin yanı sıra, bankamızın dış ticaretteki deneyimini ve başarısını tescillemesi açısında da bizim için ayrı bir değer taşıyor. Danışman ve basiretli bankacılık anlayışımızla, ülkemiz ekonomisine ve ihracatçılarımıza her yıl artan bir hacimle desteğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz.

Önceki haberErikli, gezegenin geleceğini korumada kararlı
Sonraki haberİkame para dolarizasyon

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.