Ana Sayfa Gündem Koridoru Bakan Kirişçi: Bitkisel üretimimiz 127,6 milyon tonla tüm zamanların rekorunu kıracak

Bakan Kirişçi: Bitkisel üretimimiz 127,6 milyon tonla tüm zamanların rekorunu kıracak

0

Güvenilir Ürün Platformu tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı paydaşlığında başlatılan Tarım Varsa Hayat Var Projesi ikinci toplantısı Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin katılımı ile gerçekleştirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Güvenilir Ürün Platformu tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı paydaşlığında başlatılan Tarım Varsa Hayat Var Projesi’nin ikinci toplantısına katıldı. 2006 yılında başlattıkları Tarım Sigortası TARSİM’i yaygınlaştırdıklarını dile getiren Kirişçi, gelir koruma sigortası geliştirdiklerini söyledi. 

Üreticilerin işlerini kolaylaştırmaya yönelik dijital dönüşüm hamlelerine deva ettiklerini aktaran Kirişçi şunları söyledi:


Çiftçilerimize 1 Ekim’den itibaren ÇKS’ye e-Devlet Kapısından erişim imkânı sağladık.  Bürokrasiyi azaltarak yaklaşık 2,2 milyon üreticimize emek, zaman ve para tasarrufu sağladık. Dijital tarım vizyonumuzun ilk aşaması olan e-Devlet ile ÇKS entegrasyonunu, Tarım Cebim’de ve ÇKS Kayıt Doğrulaması takip edecek.
2023 Şubat itibarıyla 2 milyonun üzerinde çiftçimizin yararlanacağı ÇKS Ürün Güncelleme süreçlerinin de e-Devlet entegrasyonunun tamamlanması öngörülüyor.
Örtü Altı Kayıt Sisteminin (ÖKS) e-Devlet entegrasyonunun ise 2023 başı itibarıyla tamamlanması hedeflenmektedir.
“Tarım Cebimde” mobil uygulamasının fazlandırılmış yazılım geliştirme sürecinde son aşamaya gelindi, 2023 Ocak itibarıyla ilk fazının hayata geçirilmesini planlanmaktayız.
Pamuk, soya, kanola, aspir ve mercimek gibi seçilmiş ürünlerde ÇKS kayıtlarının coğrafi bilgi sistemi ile doğrulanması çalışmamız devam ediyor.     
Bitkisel üretimimizin 2022 yılında 127,6 milyon tona ulaşmasını bekliyoruz ki bu rakam bitkisel üretimde tüm zamanların rekoru olacaktır.
Son 20 yılda sertifikalı tohum üretimini yüzde 813 artışla 1,3 milyon tona çıkardık.Ülkemizde kullanılan sertifikalı tohumluğun yüzde 96’sı yurt içinde üretilen yerli tohumla karşılanmaktadır.
Erzurum’da başlattığımız Sözleşmeli Besicilik Projemiz ile besicilerimiz güvenle hayvancılık yapacak, alıcı satıcıyla doğrudan muhatap olacak.  Böylece besiciye alım garantisi ve mutlak kârlılık sağlayacağız. Ayrıca sözleşmeli besicilik yapan üreticilerimizi, kilogram başına 2,5 TL ile 5 TL arasında verimlilik primiyle destekleyeceğiz. Bu modeli bitkisel, hayvansal ve su ürünleri üretiminde de esas alacağız.
Sözleşmeli üretimde standartlar oluşturacağız, taraflar arasındaki dengesizliği gidereceğiz ve tarafların haklarını güvence altına alacağız. İhtilafların çözümü ve stratejik ürünlerin gerektiğinde zorunlu olarak sözleşmeli üretimine yönelik hususları düzenleyeceğiz. Kanun gerektiren bu düzenleme, Gazi Meclisimizin takdirleriyle şekillenecektir.
Su ürünleri ihracatımızın yıl sonu itibariyle 1,5 milyar doları aşmasını bekliyoruz. Sucul biyoçeşitliliğin devamlılığını sağlamak için denizlerimizde koruma alanlarının sayısını 49’dan 87’ye, korunan tür sayısını 20’den 66’ya çıkardık.
2023 tarımsal destekleme bütçemiz 54 milyar TL’dir.
Önümüzdeki yıl IPARD III programına başlıyoruz. Bugüne dek 42 ilde uygulanan programı, 2023’ten itibaren 81 ilimize yaygınlaştıracağız.
Tarım arazilerinin korunması ve üretime kazandırılması önceliğimizdir. Hisselilik, parçalılık, mülkiyet ihtilafları, tarımsal faaliyetin sonlandırılması veya göç gibi nedenlerden dolayı 2,5-3 milyon hektarlık tarım arazimiz atıl durumdadır. Bunun önüne geçmek amacıyla mülk sahibinin peş peşe 2 yıl işlemediği arazilerde kira bedeli ödenerek tarım yapılması sağlanacak.
Ülkemizde tarımın geleceği, küçük aile işletmelerinin sayısının artırılmasından geçmektedir. Kırsalın gençlerimiz ve kadınlarımız için cazip hale getirilmesi, teşvik mekanizmalarının devreye sokulması için çalışmalarımıza başladık. Kısa bir süre önce 2 binini açtığımız Köy Yaşam Merkezlerinin sayısı artırılacak, Tarım Orman Gençlik Konseyi kurulacak, kadın çiftçilerimiz için sigorta teşviki uygulanacak.Küçük Aile İşletmelerinde Hayvancılık Desteği projemizi de sizlerle paylaşmak istiyorum: Mera ve su kısıtlı bölgelerimizde küçükbaş, diğer bölgelerimizde büyükbaş hayvancılığın geliştirilmesi önceliklerimiz arasındadır. Mevcut ahır ve ağılların fiziki koşullarının iyileştirilmesi projesi de en önemli adımlarımızdan birisi olacak.
İklim değişikliğine bağlı ani sel ve taşkınlarla mücadele etmek için yeni ve etkin bir bilgi yönetim sistemine geçiyoruz. Bu kapsamda, Taşkın Tahmin Erken Uyarı Merkezini (TATUM) kurduk, çalışmalarını başarıyla sürdürmektedir.
 Yerinde üretim-yerinde tüketim anlayışıyla tüketicilerin taze, ucuz ve en az fireyle sebze ve meyveye ulaşımını sağlamak amacıyla Kent Tarımı uygulamalarını yaygınlaştıracağız. Bu kapsamda, jeotermal kaynaklarımızın yanı sıra, rüzgâr, güneş ve biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının da kullanılacağı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgelerini hızla yaygınlaştırıyoruz.
Bakanlığımız yetkilerinin bir kısmını, özel sektördeki yetkin meslek mensuplarına devrederek Yeminli Tarım Müşavirleri marifetiyle kullanılmasını sağlayacağız.
Küresel bir oyuncu olma hedefimize uygun bir şekilde tedarik kaynaklarımızı çeşitlendirmek için yurt dışında faaliyet göstermek isteyen müteşebbislerimize, rehberlik hizmeti sunmak amacıyla ülke masaları oluşturuyoruz. Böylece üreticilerimizin bilgi ve tecrübesini de uluslararası alanda katma değere dönüştüreceğiz.
Bugüne kadar (24 Kasım) Tahıl Koridorundan 11,7 milyon tahıl taşınmış, yüzde 58’i Avrupa ülkelerine gitmiştir; Asya ülkelerine yüzde 23’ü, Afrika ülkelerine yüzde 12’si ve yüzde 7’sı Ortadoğu ülkelerine ulaşmıştır.

Önceki haberBilimin ışığı denizlerimizi aydınlatıyor
Sonraki haberSosyal girişimciler ekosistemde 24,5 milyon TL’lik değer oluşturdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.